Kürtaj Nedir?

tarafından
199
Kürtaj Nedir?

Kürtaj nedir, tıptaki söylemiyle küretaj, halk arasındaki yaygın söylemiyle kürtaj, rahim içindeki gebeliğin belli yöntemlerle sonlandırılması işlemidir. Kürtaj yalnızca bebek aldırma yani istenmeyen gebelik durumu sonlandırmak için yapılmaz, düşükten sonra içerde kalan gebelik parçalarını almak ve ölü gebelikleri sonlandırmak için de yapılır.

Dış gebelikse kürtajla alınmaz, ilaç tedavisi veya ameliyat gerektirir. Kürtajda sadece bebek aldırma işlemi uygulanmaz. Gebe olmayan hastalarda da rahim içinden alınan materyaller içinde kürtaj yapılabilir. Bu işleme “Dilatasyon Küretaj” ya da kısaca D&C denir.

Dilatasyon rahim ağzının genişletilmesi anlamında kullanılır. Rahim ağzının genişletilmesi, rahim ağzına kanül, küret yahut aspiratör gibi aletleri sokabilmek için gereklidir. Rahim ağzını genişletmek için çubuk şeklinde metal bujiler kullanılır. Ama bu genişletme işlemi yapılmaksızın da doğrudan ince plastik kanüllerle rahim ağzından içeri girilerek küretaj işlemi yapılabilir.

[reklam id=1]

Peki istenmeyen gebelikleri sonlandırma işlemi yani kürtaj kaç haftaya kadar yapılır sorusu ile kürtajdan sonra hamilelik en erken ne zaman başlayabilir, kürtaj sorası kanama olur mu ve kürtaj sonrası ilişki  ne zaman başlamalıdır, kürtaj sonrası kontrol nasıl yapılır gibi sorular da çok sık sorulanlar arasındadır. Tüm bu ara başlıkları ve yanıtları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kürtaj Yasası

Türkiye’de kürtaj ve gebeliğin sona erdirilmesi ile alakalı esaslar yasal olarak düzenlenmiştir. Kürtajla ilgili belli başlı maddeler ise şöyledir:

Madde 5/ Hamileliğin 10. haftası dolana kadar anne adayının sağlığı açısından da tıbbi bir sakınca yoksa istek üzerine rahim tahliye edilir.

Kürtaj Nedir?

Eğer gebelik 10 haftadan fazla ise; ama gebelik anne adayının hayatını tehdit ediyorsa yahut edecekse; veya doğacak çocukla onu takip edecek nesilleri için maluliyete neden olacaksa, kadın doğum uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanan gerekçeli raporu ile rahim tahliye edilir.

Eğer gebelik anne adayının hayatını ve hayati organlarından birini tehdit ediyorsa ve acil müdahale gerekiyorsa rahim tahliye edilir. Fakat bu müdahale yapılmadan evvel yahut mümkün değilse müdahaleden itibaren en geç 24 saat içinde, kadının kimliği, yapılan müdahale ve müdahaleyi icap ettiren gerekçeleri; illerde Sağlık Sosyal Yardım Müdürlüklerine, ilçelerde ise Hükümet tabipliklerine bildirmek zorundadır.

Madde 6/ Madde 5’te belirtilen müdahale; gebe kadının müsaadesine, küçük yaştakilerde kendi rızaları ve velisinin iznine, vesayet altında bulunup da reşit yahut mümeyyiz olmayan kişilerde reşit olmayan kişinin ve vasisinin rızası ile birlikte Sulh hakiminin vereceği izne bağlıdır.

Fakat akıl maluliyeti sebebiyle şuur serbestisine sahip olmayan gebe kadın hakkında rahim tahliyesi için kendi rızası aranmaz. Rızası alınacak kişi evli ise eşin de rızası gerekir. Ama hamilelik durumu acil müdahale edilmediği takdirde hayatı ve hayati organları tehdit edecekse, veli ve Sulh mahkemesinden izin alma durumu zaman gerektirdiğinden, anne adayının can güvenliği açısından izin şart değildir.

Kürtaj Nedir? 1

Madde 468/ Bir kadının rızası olmaksızın çocuğunu düşürten kimseye 7 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Gebelik süresi yasal kürtaj süresinden yani 10 haftadan uzun olan bir kadının rızasıyla, tıbbi nedenler mevcut olmaksızın çocuğunu düşürten kişiye 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir.

Madde 470/  Rahim tahliye etme yetkisi olmayan bir kişi, gebelik süresi 10 haftadan az olan bir kadının rızasıyla düşük yaptırdığı takdirde 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılır.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

İstemli küretaj, yani gebeliğin anne adayının rızası ve isteğiyle sonlandırılması, ülkemizde yasal olarak 10 haftalık gebeliklere kadar mümkündür. Bu arada hamilelik haftası hesaplanırken son adetin başladığı tarihten itibaren hesaplanır ve ultrasonla doğrulanır.

Gebeliğin yasal kürtaj süresini yani 10 haftayı aştığı durumlarda kürtaj işlemi yasaktır ve cezası vardır. Ancak bebekte ciddi bir doğumsal özür varsa yahut anne adayının hayatını tehlikeye atacak ciddi bir durum söz konusuysa kurul kararı ile gebelik sonlandırılır.

 Kürtaj Nedir? 2

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj denince gözde nasıl bir görüntü canlanıyor, kürtaj nasıl olur kısmına gelelim şimdi de. Kürtaj işlemi öncesinde hasta jinekolojik masaya yatırılarak muayene edilir. Daha sonra genel anestezi uygulanacaksa anestezi uzmanı tarafından hastaya bilgi verilir ve koldan damar yoluyla girilir. Bu işlem iğne batması kadar hafif bir işlemdir. Daha sonra ise anestezik bir ilaç damar yolundan verilerek hasta uyutulur.

Hasta uyutulduktan sonra “spekulum” denilen alet yardımıyla vajen açılır ve rahim ağzı görünür hale getirilir. Vajen antiseptik solüsyonlar yardımıyla temizlenir ve tenekulum denilen aletle serviks yani rahim ağzı çekilerek rahim düz bir konuma getirilir.

Buji denilen düz çubuklarla rahim ağzı gerekli açıda genişletilir ve vakum enjektörle rahim içine girilerek gebelik materyalinin tamamı aspire edilir, yani emerek çekilir. Bütün bu işlemler birkaç dakika sürer ve işlem sonrası hastanın uyanması sağlanır.

Kürtaj Nedir? 3

Kürtaj ne kadar sürer sorusunun yanıtı oldukça şaşırtıcı gelebilir; zira rahim içi materyalin aspire edilmesi sadece birkaç dakika sürer. Hastanın ayılması ve toparlanması derken, toplam yarım saat gibi bir sürede hasta ayağa kalkmış olur ve normal yaşantısına döner.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası 1 hafta ila 10 gün kanama olabilir. Miktarı ise adet kanaması gibi yahut daha azdır. Bazen birkaç gün kanama olmaz daha sonra kanama gerçekleşebilir. Kanama bazen de lekelenme şeklinde olabilir.

Kürtaj sonrası kanama esnasında 2- 4 saatte bir değiştirilecek şekilde pet kullanılabilir ama tampon kullanımı salık verilmez.

Kürtaj sonrası geçici olarak bulantı ve kusma görülebilir. Hafif gıdalar tercihe dilmelidir.

Kürtaj sonrasında genelde 25 ila 40 gün içinde adet görülür. Üzerinden 45 gün geçmesine rağmen kürtaj sonrası adet görülmediyse hekime haber vermek gerekir.

Kürtaj Nedir? 4

  • Kürtajdan 1 hafta sonra kontrol yapılmalıdır. Çok küçük gebeliklerde bazen başarısızlıklar olabilir ve gebelik devam diyor olabilir.
  • Kürtaj yapılan gün ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir. Havuz, deniz ve küvete girilmemelidir.
  • Kürtaj sonrası hekim izin verene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Kürtaj ölü gebelik sebebiyle yapılmışsa kürtajdan sonra 2 ay gebelikten korunma önerilir.
  • Hekim ilaç verdiyse mutlaka kullanılmalıdır.

Ağrı kesici ilaç alınmasına rağmen şiddetli ağrı varsa; kötü kokulu ve yoğun bir akıntı varsa, 28 derece ve üzerinde ateş varsa, kürtaj sonrası kanama yoğunsa, kürtaj işleminin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen adet görülmediyse mutlaka acilen hekime müracaat edilmelidir.

Kürtajın Zararları 

Kürtaj sonrası kanama, enfeksiyon, rahim delinmesi, rahim içinde yapışıklık, genel anesteziye bağlı olarak gelişen komplikasyonlar, lokal anesteziye bağlı olarak gelişen “vazovagal senkop” yani bayılma, rahim içinde parça kalması veya kan birikmesi, adet düzensizliği gibi durumlar gelişebilir. Ama bunların çoğu nadir görülen olumsuzluklardır.

Kürtaj Nedir? 5

 

Kürtaj sonrası bir daha gebe kalınamayacağı yönünde korku ve inanışlar vardır ki bu doğru değildir. Eğer kürtaj işlemi uzman bir hekim tarafından steril şartlarda yapıldıysa kürtaj sonrası kısırlık gibi bir durum söz konusu olmaz.

Hekimin kürtaj sonrası kontrol çağrısına muhakkak uyunuz ve gerekli kontrolleri yaptırınız.