Kürtaj Sonrası Kanama

tarafından
237
Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj sonrası kanama, kürtajdan sonra en çok endişe uyandıran tablolardan birisidir. Kürtajdan sonra genellikle 3-4 gün sonra kasıklarda hafif bir ağrı hissiyle başlayan, bazen 1 ya da 2 gün devam eden, bazen de 7 ila 10 gün sürebilen kanamalar olabilmektedir.

Bu kanamalar normaldir. Kanama esnasında kanla birlikte küçük pıhtılar ve parçalar da düşebilir. Bu da son derece olağandır. Ama bununla birlikte kürtajdan sonra kanama olmaması da normal dışı bir durum olduğu anlamına gelmez.

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj sonrası ilk adet ne zaman görülür kısmı da son derece önemlidir. Kürtaj yapılan son gün, adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilmelidir. Ama eğer 45 gün içinde adet görülmezse bunu hekimle paylaşmak gerekir. Kürtaj sonrası adet 20 gün sonra da başlayabilir. Bazen de 50-60 gün sonra da ilk adet kanaması görülebilir. Fakat hasta kürtajın üzerinden 6 hafta geçmesine rağmen hala adet görmediyse  hekime gidilmesinde fayda vardır.

Kürtajdan sonra kanama devam ettiği müddetçe deniz, havuz, jakuzi, küvet gibi ortamlarda bulunmak sakıncalı olabilmektedir. Duş ayakta yapılmalıdır.

[reklam id=1]

Eğer kürtajdan sonra kanama fazla miktarda olursa ve ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa, bir de üstüne üstlük şiddetli karın ağrıları görülürse mutlaka hekime haber verilmelidir.

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kürtajdan sonra başlayan ve 10 ila 15 gün süren kanama önce adet kanaması şeklindedir sonra siyaha yakın renkte kan pıhtıları biçimindedir. Bu kanama normaldir.

Kürtajdan sonra kürtaj yapılan aletin temas ettiği kısımda da kanama olabilir.

Kürtajdan sonra 15-20 gün geçmesine rağmen hala adet kanamasına benzer kanama veya krampa benzer ağrı olursa yine hekime haber vermek gerekir.

Kürtaj Sonrası Kanama 2

Ama normali kanamanın kürtajın üzerinden saatler geçtikten sonra azalmasıdır. İlk günden sonra adet kanamasından daha az miktarda kan yahut lekelenme görülür. Kanama 3-5 gün an fazla da 1 hafta sürer. Bazı hastalarda ise kürtaj sonrası hemen hiç kanama görülmez.

Kanama olmaması da normal bir durumdur. Kanamayı azaltmak amacıyla herhangi bir ilaç gerekmez, zaman içinde kendiliğinden azalır. Ama günler geçmesine rağmen kanama azalmıyor ve sonlanmıyorsa yine gidilecek ilk adres hekiminizdir. Kanamanın durmaması içeride parça kaldığını gösterebilir. Bu durumda küçük bir müdahale gerekebilir.