Kuru Fasulyenin Faydaları

tarafından
217
Kuru Fasulyenin Faydaları

Kuru fasulye protein açısından son derece zengin bir gıda maddesi olup, bilhassa kışın soframızın olmazsa olmazları arasındadır. Tıpkı Kırmızı ette olduğu gibi Kuru fasulye’de de protein vardır. Bu gıda maddesi, fiyatının daha uygun olması sebebiyle oldukça rağbet görür. Et fiyatlarının sürekli arttığı günümüzde kuru fasulyeye olan rağbet giderek artmaktadır.

Kuru Fasulyenin Faydaları

Doyurucu ve hesaplı olmasının yanı sıra kuru fasulye kırmızı et, pastırma ve sucuk ile de yapılabilir. Böylece protein açısından daha da zenginleşir. Et yemeyen kişiler, ihtiyaç duydukları proteini kuru fasulyeden karşılayabilirler. Böbrek taşlarına, kalp çarpıntılarına ve karaciğere de iyi gelir. Bağırsaklara da iyi gelen kuru fasulye, kabızlığı ve şişkinliği azaltır.

[reklam id=1]

Kuru fasulye bildiğimiz usulün dışında piyazda da sofralarımızı süsler. Özellikle Antalya usulü tahinli piyazda kuru fasulye olmazsa olmazlar arasındadır. Tahin ve haşlanmış yumurta ile güzel bir tat bırakır damakta.

Kuru fasulye gaz yapıcı bir gıda maddesi olduğundan yemeden bir gün önce ıslatılması gerekir. Yani su dolu bir kapta 1 gece bekletilmelidir. Böylece gaz yapıcı bir etken olan olagosakkaritler suya geçmiş olur. Ayrıca pişme esnasında kimyon eklenirse bu da gazı azaltmada fayda sağlar. Tabakta yemeye başlamadan önce de kimyon serpilirse faydalı olacaktır.

Kuru Fasulyenin Faydaları 2

Gelişim çağında olan çocuklara da mutlaka kuru fasulye yedirilmelidir. Kemik gelişiminin yanı sıra zihin yorgunluğuna da iyi geldiği söylenir kuru fasulyenin.