Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

tarafından
10321
Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürüğe nazaran daha acılı ve ağrılı geçen ancak çok nadir olarak ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olan kuru öksürük; 7’den 7’e her yaş gurubunun yaşayabileceği bir üst solunum yolu rahatsızlığı. Rahatsızlığın nedeni ise daha çok sigara kullanmak ya da sigaranın içildiği ortamlarda uzun süre kalmak, bakteri ve virüslere maruz kalmak.

Çocuklarda yaz aylarında görülen kuru öksürüğün en önemli nedeni ise polenler ya da çocukların yanında sigara içilmesi. Aynı zamanda astım gibi rahatsızlığı olan çocuklarda kuru öksürük bir alerji belirtisi olarak görülüyor. Bu yüzden anne ve babaların evlerini bol bol havalandırması, toz ya da mantardan arındırması gerekiyor.

Kuru öksürüğe iyi gelen şurup ile bu rahatsızlıktan kurtulabileceğiniz gibi evde kendiniz hazırladığınız çaylar ile de bu süreci atlatabilmeniz mümkün. Kuru öksürüğe iyi gelen şurup kullanacaksanız, öncelikle bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Kuru öksürüğe kesin çözüm olabilecek bazı çay tariflerimiz ise şu şekilde:

  • 1 çay kaşığı karabiber ile balı karıştırdıktan sonra yiyebilirsiniz. Bu karışımın ardından süt içmeniz, boğazlarınızın daha da yumuşamasına yardımcı olacaktır.
  • Öksürük denildiğinde akla gelen en önemli şifalı bitki olan ıhlamur ile ayva yaprağını kaynatıp, içebilirsiniz.
  • Kuru öksürüğe ne iyi gelir evde? sorusunun en önemli cevabı, bol miktarda sıvı tüketmek!
  • Nişastayı su ile kaynattıktan sonra limon suyu ve pekmezle karıştırarak, tüketebilirisiniz.
  • Bir miktar kekiği su ile kaynattıktan sonra balla karıştırıp içmek de kuru öksürüğe kesin çözüm listemizde yer alıyor.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir evde? diye merak edenler; yukarıdaki önerilerimizi deneyebilir.

 

Çocuklarda kuru öksürük Ne İyi Gelir?

  • Çocuklarınızdaki kuru öksürüğü kesmek için 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı toz şeker ve ezilmiş bademi karıştırdıktan sonra sabah ve akşam günde 2 öğün olacak şekilde çocuğunuza yedirebilirsiniz. Çocuklarda kuru öksürüğe çare olarak bu yöntemi tavsiye ediyoruz.
  • Bir diğer bitkisel tedavi kürü olarak, 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ile ezilmiş fesleğeni, 3 yemek kaşığı bal ile karıştırarak çocuğunuza yedirebilirsiniz. Kuru öksürüğe çare olarak bal kullanacaksanız; çocuğunuzun 1 yaşından büyük olması gerektiğini de unutmamalısınız.

 

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? 1

Kuru öksürüğe ne iyi gelir?  Sorusunun cevabı özünde, öksürüğe sebep olan etkenle ilgilidir. Öksürük bir savunma mekanizmasıdır ve çoğu zaman engellenmesi önerilmez. Elbette öksürük rahatsızlık verici bir durumdur ancak, akciğerlerde yerleşik bakterilerin atılması için gereklidir. Bu nedenle, kuru öksürüğün tedavisi, onu balgamlı öksürüğe dönüştürmek yönünde ilerler. Öksürüğün bütünüyle kesilmesi iyi bir çözüm değildir. Büyük ölçüde sorunun devam etmesi sonucunu doğurur. Bu nedenle hekimler, kuru öksürük durumunda, öksürüğü dindirmek yerine balgam söktürücü ürünleri tercih ederler. Hasta aldığı ilacın işe yaramadığını düşünüyor olsa da, bu durumda aslında sorun kökünden çözülmektedir.