Kuru Saçlar İçin Bakım

tarafından
6226
Kuru Saçlar İçin Bakım

Kuru Saçlar İçin Bakım
Saçlarımız da yaşayan, soluk alan, hayatını idame ettiren organizmalardır. Pigmentler, küçük hücreler, protein ve kütikül gibi elementlerden oluşur. Her ne kadar aynı maddelerden oluşsa da her saçın kendine özgü bir karakteri ve ifadesi vardır. İnce telli, kalın telli, parlak, mat, kolay şekil alan, inatçı ve nicesi…

Saçlar, güzelliğin sözsüz ifadesidir. Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmayı kim istemez ki? Ama ya genetik  faktörler ya da dış etkenler ve saç bakımının ihmal edilmesi gibi durumlar yüzünden, bazen işler yolunda gitmeyebilir. Kuru saç problemi de, bu yolunda gitmeyen durumlardan biridir. Denize, havuza girme, tuz ve klor, güneş, fön, sürekli maşa kullanımı, çok sık renk değiştirme, kuaför işlemleri, rüzgar, hava kirliliği gibi etmenler saçları kurutur.  Saçlarda kuruluk, matlaşma, sertlik, kırılma ve kopma, donuk görünüm ve saç diplerinde kepek ve/veya kaşıntı gibi şikayetlerle ortaya çıkan kuru saç problemi, can sıkıcı ve giderilmesi gereken bir durum halini alır.

Kuru-Saçlar-İçin-Bakım1

Kuru Saçlar İçin Bakım

Dış etkenler ve uygulanan işlemler  sebebiyle kuruyan saçları canlandırmak için pek çok yöntem var. Yağlarla yapılan maskeler, bakım kürleri, evde hazırlanan ya da hazır alınan kremler ve karışımlar, eczanelerden temin edilecek serumlar sayesinde, kuruyan ve cansızlaşan saçlara, eski ruhu yeniden kazandırılabilir. Başarılı bir sonuç elde etmek için, hem saçlar üzerinde etkili olan gıdaların tüketimine ağırlık verilmeli, hem de harici olarak uygulanacak bakım kürleriyle takviye sağlanmalıdır. Havuç, ceviz, süt, balık gibi gıdaları ve  omega 3, omega 6 minerallerini düzenli tüketmek; saç bakımında etken olan yağ karışımları ve maskeleri sabır ve titizlikle kullanmak gerekir.

200157952-001

Kuru Saçlar İçin Maske

Kuru Saçlar İçin Zeytinyağı Maskesi: Yarım bardak kadar zeytinyağını olabildiğince kısık olan ateşte ısıtıp saç diplerinize ve tüm saçınıza sürün. Başınıza ısıtılmış bir havlu sararak maskeyi gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınızda şampuanla yıkayın ve durulayın. Bu maske ile saçlarınızda yoğun bir nemlenme elde edeceksiniz.

Farklı bir zeytinyağı maskesi ise şöyle: 1 çorba kaşığı sirke, 1 yumurta, 2 çorba kaşığı zeytinyağını bir kaba koyun ve karıştırın. Saç kökleri ve uçlarına yedirin, 15-20 dakika bekletip  şampuanlayın.

Kuru-Saçlar-İçin-Bakım-zeytinyağı

[reklam id=1]

Kuru Saçlar İçin Avokado Maskesi: 1 avokadonun kabuklarını soyun, çatal yardımıyla ezip püre haline getirin. 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Krem kıvamına gelen karışımı saçlarınıza sürün 20 dakika bekleyip, şampuanla saçlarınızdan arıtın.

Bir diğer avokado maskesi tarifi: Yarım avokadoyu 1 yumurta, 1 adet muz, 3 yemek kaşığı ayran yahut yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile karıştırın. Tüm saçlarınıza uygulayın ve şampuanla yıkayın.

Kuru-Saçlar-İçin-Bakım-zeytinyağı-avokado

Kuru saçlar için mayonez maskesi: Kuru saçları en iyi yumuşatan malzemelerden birisi de mayonezdir. Son derece lezzetli bir sos olan mayonezi, saçlarınızı yumuşatmak için de kullanabilirsiniz. İçeriğindeki zeytinyağı ve yumurta sarısı, saçlar için en gerekli besinlerden olan mayonezi, saçlarınızın uzunluğuna ve sıklığına uygun olarak yarım veya 1 su bardağı ölçüyle saçlarınıza yedirin, 15 dakika bekletip, şampuanlayın.

Yine yarım bardak mayoneze, kabukları soyulmuş yarım avokadoyu ezerek karıştırın. Saçlarınıza sürün 20 dakika bekleyin ve şampuanla durulayın.

Kuru saçlar için çilek maskesi: 250 gr. Çilek, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurta sarısını karıştırıp kuruyan saçlarınıza sürün. 20 dakika bekletip şampuanlayın.

Kuru-Saçlar-İçin-Bakım-çilek

Bir başka yöntemde ise, 8 çilek ve 1 yemek kaşığı mayonezi karıştırıp, hafifçe nemlendirdiğiniz saçlarınıza sürün. 20 dakika sonra şampuan ve bol suyla yıkayın.

Kuru saçlar için uygulayacağınız maskeler ve bakım yöntemlerinin fayda sağlaması için düzenli uygulama ve süreklilik şarttır. Sabırla yapacağınız uygulamaların sonunda saçlarınızdaki iyileşmeyi fark edeceksiniz.