Lahana Kürünün Faydaları

tarafından
1982
Lahana Kürünün Faydaları

Brokoli ve karnabahar ailesinin içerisinde yer alan lahana suyu pek çok hastalığın tedavisinde etkili bir ilaç niteliğinde olmaktadır. Çeşitli kanser türlerinin oluşmasını engellemekte, vücutta oluşan kötü kolesterolü düşürmeden oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesinde ve çeşitli sağlık sorunların çözümünde eski yıllardan beri fazlası ile kullanılmaktadır. Ancak tadı acı olduğundan dolayı, tatlandırmak için meyvelerden veya başka tatlar ile karıştırılması daha iyi olmaktadır. Lahananın içerisinde A, C, E, K vitaminlerinin yanı sıra tiamin, riboflavin bileşikleri yer almaktadır.

Bileşik ve vitaminlerin yanı sıra; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum gibi pek çok mineral de bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan hemen hemen her şey lahana sayesinde karşılanmaktadır. Ancak lahana ya da lahana suyunun fazla tüketilmesi sonucunda, kişilerinde bildiği üzere gaz yapmakta ve bu durum bir süre sonra insanları rahatsız etmektedir. Bu yüzden günde en fazla 2 ya da 3 bardak lahana suyu tüketilmesi yeterli olmaktadır.

[reklam id=1]

Uzmanlarında söylediği gibi kişiler evde kendilerine bakmak ya da sağlıklarını korumak için evde bulunan malzemeler ile de kür yapabilmektedirler. Hem maddi olarak evde hazırlanması sonucunda kişiler rahat etmekte hem de evde hazırlandığından dolayı daha doğal ve daha sağlıklı olabilmektedir. Lahana kürü, lahananın yanı sıra diğer sebze ve meyveler ile birlikte hazırlanarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra, lahana suyu da kendi başına bir kür olarak kullanılmaktadır. Lahana kürü faydaları arasında; vücutta yer alan toksinlerin atılması, diyetin yanı sıra vücutta ki fazla kiloların atılması, kan dolaşımının daha düzenli olup vücudun canlanmasında ve düzenli kullanım sonucunda bacaklarda oluşan selülitin de tedavisinde büyük ölçüde yararlı olmaktadır.

Yarım litre suyun içerisine 7-8 adet beyaz lahana yaprağı koyulmalı ve 10 dakika boyunca ağzı kapalı bir tencere içerisinde kaynatılması gerekmektedir. Sabah ve akşam, 5 gün boyunca beyaz lahana suyunu aç karnına içilmesi gerekmektedir. Aç karnına içilen beyaz lahana suyu ile kişilerin açlık hissi azalmakta ve vücut yenilenmektedir. Bu 5 günün ardından 3 gün boyunca beyaz lahana suyu içilmesi durdurulmalı ve 3 günün sonunda tekrardan 5 gün boyunca aynı işlemin devam edilmesi gerekmektedir. Bu sayede 10 günlük lahana kürü tamamlanmış olmaktadır. Ancak 10 günlük lahana kürünü bir kere hazırlayıp, sürekli tüketmek yerine yenileyerek hazırlamak daha etkili ve sağlıklı olmaktadır. Yapılan bu kür vücudun yenilenmesine ve temizlenmesinde etkili bir yöntem olmaktadır.

Lahana Kürünün Faydaları

Kan dolaşımını düzenlenmek ve dengelemek içinde; yarım litre suyun içerisine 3-4 yaprak beyaz lahana koyarak, 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Diğer kür gibi sabah akşam aç karnına bir bardak içilmeli ve her 3 günde bir 3 gün ara vererek toplam 21 gün boyunca düzenli olarak devam edilmesi gerekmektedir. Bu kürü, 21 günde olmak üzere 3 kere 21 gün boyunca devam edilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Lahana kürünün faydalarından bir diğeri de kilo vermek için kullanılmaktadır. 4-5 adet beyaz lahana yaprağını yarım litre suyun içerisinde 7 dakika boyunca kısık ateşte pişirin ve sonrasında süzülmesi gerekmektedir. Hazırlanan karışım sonrasında ilk 5 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere bir bardak beyaz lahana suyu aç karnına içilmelidir. 2.hafta her gün sadece bir bardak, 3.hafta 2 günde 1 bir su bardağı, 4.hafta 3 günde bir su bardağı, 5.hafta haftada 1, 6.hafta boyunca ara verilmeli ve 7.hafta 1 su bardağı hazırlanacak kürün içilmesi yeterli olmaktadır. Kilo vermenin yanı sıra toksin atımında ve hastalıkların oluşmasına karşı da engel olmaktadır.