Lavanta Yağı Faydaları

tarafından
33604
Lavanta Yağı Faydaları

Lavanta Yağı Faydaları
Rahatlatıcı etkisiyle ün salmış lavanta yağı, depresyon ve strese birebirdir. Lavanta çiçeğinden yapılan şifalı bir yağdır. Lavanta yağı, özellikle masaj ve duş sonrası kişisel bakımda psikolojik rahatlamaya yönelik tercih edilir. Lavanta yağı faydalarından bir diğeri de adale tutulmaları. Lavanta yağı, adale tutulmaları, kas ağrıları gibi rahatsızlıklarda, ağrıyan bölgeye yoğun masaj yaparak uygulandığında kısa sürede sonuç gösterir.

Lavanta yağının tendeki kötü kokuları gidermeye yardımcı olduğu için parfüm üretiminde de kullanılıyor. Siz de lavanta kokusundan hoşlananlardansanız, duş jeli, vücut bakım kremi gibi kişisel bakım ürünlerinizi de lavanta kokulu tercih edebilirsiniz. Lavanta yağını duştan çıktıktan sonra vücudunuza masaj yaparak uygulayabilir, böylece cildinizin sıkılaşmasına da yardımcı olabilirsiniz.

lavanta-yağı-faydaları

Lavanta yağının tedavilerde kullanımı:

  • Lavanta yağı adale kasılmasının yaşandığı bölgeye masaj yaparak uygulanır. Yağ emilince üzerine ılık bir havlu koyulur. Havlu soğudukça başka bir ılık havluyla değiştirilir.
  • Lavanta yağı ayrıca baş ağrısı ve romatizmaya da birebirdir.
  • Sıcak suya bir kaç damla damlattığınız lavanta yağını yatağınızın yakınlarına koyduğunuzda, uykusuzluğunuza da çare olacaktır.

[reklam id=1]

Lavanta yağının cilde faydaları:

  • Egzama, dermatit gibi cilt hastalıklarına iyi gelen lavanta yağı da dermatologlar tarafından da önerilir.
  • Doğal bakım ürünü olan lavanta yağı çatlayan dudaklara da iyi gelir. Çatlayan dudaklarınıza lavanta yağını sürerek, hem ışıldayan hem de dolgun görünümlü dudaklara kavuşabilirsiniz.
  • Akne derdinize de birebir gelecek lavanta yağını şiddetle tavsiye ediyorum. Aman dikkat, yapı öyle direkt yüzünüze sürmeyin. Bu ciltteki yağlanmayı ve dolayısıyla aknelerinizi artıracaktır. Onun yerine ılık suya birkaç damla damlattığını suyu, tonik olarak kullanabilirsiniz.
  • Siğil ve uçuk tedavisinde de lavanta yağı kullanılabilir. Bir hafta içinde sonuç verir

lavanta-yağı-faydaları1

Hızlı saç uzatmak için lavanta yağı:
Saçların daha hızlı uzaması için kullanılan lavanta yağı, aynı zamanda saç diplerine uygulandığında aşırı yağlanma ve kepek sorunlarını da çözecektir. Saçlar nemli iken saç uçlarına yedirerek sürüldüğünde ise hem saçların daha canlı görünmesine hem de hızlı uzamasına yardımcı olur. Diğer yandan kaş ve kirpiklerin daha gür çıkması için de tercih edilmektedir.

Lavanta yağı fiyatı:Lavanta yağını eczanelerden ve aktarlardan bulabilirsiniz. Çeşitli marka ve ambalajlarda satılan lavanta yağının fiyatı, 10 lira ile 40 lira arasında değişmektedir. Piyasada çok sayıda lavanta yağı ürünü bulunduğundan, satın aldığınız ürünün orijinal damgalı olmasına dikkat edin. Doğal ürünü kullanmak daha hızlı yanıt alabilmenizi sağlayacaktır.