Lavanta Yağı Kullanımı

tarafından
37993
Lavanta Yağı Kullanımı

Lavanta yağı kullanımı
Lavanta yağının sakinleştirici başka bir deyişle rahatlatıcı etkisi nedeniyle oldukça geniş bir kullanım alanı var. Tercih edilişine göre farklı kullanımı söz konusu. Mesela, uykusuzluğunuza çare olmasını istediğiniz lavanta yağını, yastığınıza damlatarak kullanırken, tedavi amaçlı kullandığınız zaman direkt hastalıklı bölgeye sürebiliyorsunuz. Lavanta yağının kullanım alanları bu şekilde uzar gider. Pek çok portalda lavanta yağı hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Ancak ben yoğun araştırma yaparak lavanta yağı ve lavanta yağı kullanımı hakkında tüm bilgileri bu başlık altında sizler için topladım.

Lavanta yağı ne için kullanılır?
Lavanta yağı, güzel ve sakinleştirici özelliği nedeniyle uykusuzluk, stresle başa çıkma, baş ağrısı, romatizma, adale kasılmaları, cilt hastalıkları ve cilt bakımı, saç bakımı gibi pek çok konuda kullanılır. Bunların yanı sıra lavanta kokusuna bağımlı olan ben, lavanta yağını parfüm olarak da kullanıyorum. Cildime doğal nem kazandırmanın yanı sıra ter kokusunu da önlüyor 🙂lavanta-yağı-kullanımı2

Lavanta yağının kullanım alanları ve uygulanışı:

  • Uykusuzluğa birebir. Rahatlatıcı özelliği ile dikkat çeken lavanta yağını bir bardak suyun içine birkaç damla damlatarak, yatağınızın yanında bulundurabilirsiniz. Bu hem odanızın güzel kokmasını sağlayacak, hem de deliksiz bir uyku için zemin hazırlayacak. Eşim lavanta kokusunu pek sevmediği için ben, yastığıma lavanta yağından birkaç damla damlatarak kullanıyorum. Aynı etkiyi gösteriyor. Hem o da sayemde rahat bir uyku çekiyor, farkında değil 🙂
  • Adale kasılmalarında tedavi edici. Kasılmasının olduğu bölgeye yavaş hareketlerle masaj yaparak lavanta yağını Cilt yağı emdikten sonra üzerine ılık bir havlu koyun. Havlu soğudukça başka bir ılık havluyla değiştirmelisiniz.
  • Lavanta yağı, baş ağrısı ve romatizma ağrılarını da geçirir. Ağrıyan bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
  • Cilt hastalıklarına iyi gelir. Lavanta yağını egzama, dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında da kullanabilirsiniz.
  • Çatlayan dudakları iyileştirir. Doğal bakım ürünü olan lavanta yağı çatlayan dudaklara da iyi gelir. Çatlayan dudaklarınıza lavanta yağını sürerek, hem ışıldayan hem de dolgun görünümlü dudaklara kavuşabilirsiniz.
  • Akne derdine lavanta yağıyla son verin. Akne sorununuza birebir gelecek lavanta yağını şiddetle tavsiye ediyorum. Aman dikkat, yapı öyle direkt yüzünüze sürmeyin. Bu ciltteki yağlanmayı ve dolayısıyla aknelerinizi artıracaktır. Onun yerine ılık suya birkaç damla damlattığını suyu, tonik olarak kullanabilirsiniz.
  • Siğil ve uçuk tedavisinde lavanta yağı kullanımı mümkün. Bir hafta içinde sonuç verir.
  • Saçlarınızın hızlı uzamasını sağlar. Saçların daha hızlı uzaması için kullanılan lavanta yağı, aynı zamanda saç diplerine uygulandığında aşırı yağlanma ve kepek sorunlarını da çözecektir. Saçlar nemli iken saç uçlarına yedirerek sürüldüğünde ise hem saçların daha canlı görünmesine hem de hızlı uzamasına yardımcı olur. Diğer yandan kaş ve kirpiklerin daha gür çıkması için de tercih edilmektedir.
  • Yüzünüze en doğal bakımı lavanta yağıyla sağlayın. Yüzünüze uygulayacağınız lavanta yağı maskesiyle en kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

[reklam id=1]

lavanta-yağı-kullanımı1

Lavanta yağı maskesi nasıl hazırlanır?
Lavanta yağı maskesi, cilt beyazlatıcı ve leke giderici olarak kullanılır. 

Lavanta yağı maskesi için malzemeler:
-Birkaç kaşık taze fasulye unu
-Bir yumurtanın beyazı
-Birkaç damla lavanta yağı

Lavanta yağı maskesi nasıl uygulanır?
Yukarıda belirttiğim malzemeleri bir kabın içinde karıştırarak ağda kıvamına getirin. Göz çevreniz ve dudaklarınız dışında kalan tüm yüzünüze sürün. Yüzünüzde yanmalar hissettiğinizde -ki bu yaklaşık 10 ila 15 dakikalık bir süreçtir- sıcak suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maske cilt renginizi açmanın yanı sıra yüzünüzü yağ ve siyah noktalardan arındırır.