Lazer Epilasyon

tarafından
2309
Lazer Epilasyon

İnsanlar doğası gereği kendisine bakım yapma isteği duyar. Kimi zaman birisini etkilemek için kimi zamansa kendisini daha iyi hissetmek için bu bakımı yapar. İnsan kendisine bu kadar ilgili iken vücudunu da bazen beğenmez veya vücudun da istemediği şeyler olabilir.

Bu istenmeyen şeyler arasında ilk sırada tüyler ve kıllar gelir. Çoğu insan istenmeyen tüy ve kıllar için geçici çözümler olan ağda yapma, ip ile alma, cımbız ile alma gibi pek çok işlem uygular. Ama günden güne daha popülaritesi artan bir diğer yöntem de vardır.

Lazer Epilasyon 1

 

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyonu, vücut üzerinde bulunan ve istenmeyen tüyler için, kıllar için geliştirilmiş bir sistemdir. İlk kez 1990 yılının başında Amerika da uygulanmıştır. Bu yöntem ile lazer ışınları üst deri tabakasından içeriye girer ve orta deride bulunan kıl ve tüy üreten hücrelerin yok edilmesini sağlar. Kıl ve tüy üreten hücreler yok edildiği zaman ise lazer epilasyonu yapılan bölge de bir daha kıllanma ve tüylenme olmaz.

[reklam id=1]

Vücudun hemen hemen her yeri için uygulanabilen lazer epilasyonu işlemi sağlık açısından bir sakınca bulundurmamaktadır. Ancak lazer epilasyonun işlemi uygulandığı zaman vücut ısıya maruz kalır ve yanma hissi oluşabilir. Lazer epilasyon işlemi yapıldıktan sonra gelen bir saat ufak bir yanma ve acı hissedilebilir.

 

Lazer epilasyonun işleminden sonra, işlemin yapıldığı yerde geçici izler oluşabilir. Açık tenli kişilerde bu izler birkaç saat içinde yok olmaktadır. Ancak esmer tenli olan ve bronzlaştırılmış tene sahip kişilerde bu izlerin yok olması birkaç ayı bulabiliyor.

Lazer Epilasyon 2

Genel olarak en iyi sonucun alınması için güzellik merkezleri veya tıbbi kuruluşları kullanmak gerekir. Ancak evde lazer epilasyonu yapma imkanı da mevcuttur.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır ?

Lazer epilasyonu işlemi genellikle güzellik merkezlerinde veya tıbbi kuruluşlarda gerçekleştirilir. Bir dermatolog kontrolünde yapılan lazer epilasyon işleminde çeşitli lazer çeşitleri kullanılır.

Lazer Epilasyon 3

 

  • Alexandrite Lazer Epilasyon: Genelde özel bölgeler olarak tanımlanan genital bölgelere uygulanan bir lazer epilasyon türüdür. Alexandrite Lazer Epilasyon işlemini diğer yöntemlerden ayıran bir diğer özellik ise diğer yöntemlere göre daha az acı ve yanma hissi oluşturmasıdır. Genel olarak bu tür lazer epilasyon için en uygun tüy ve kıl türü çok esmer olmayan ve çok açık renk olmayan türlerdir. Ortalama 4-6 seansta sonuca ulaşılır.
  • İğneli Lazer Epilasyonu: Diğer lazer epilasyonun türlerine göre daha fazla acı veren bir epilasyon türüdür. Yüz bölgesi için daha uygun olan bu lazer epilasyon türü acı vericidir.
  • Ütüleme Epilasyonu: Tüm vücuda uygulanabilen bu lazer epilasyonun türü en az acı veren türdür aynı zamanda. Kısa sürede çözüm veren bir lazer epilasyonun türüdür. Seans süreleri de diğer lazer epilasyon türlerine göre kısadır.
  • Diode Lazer Epilasyonu: En etkili lazer epilasyon türlerinden birisidir. Özellikle cilt rengi koyu olan kişiler için en uygun türdür. Omuz, sırt ve genital bölge de iyi sonuçlar ortaya koymaktadır.

Güzellik merkezlerine gitmeye vakit bulamayan kişiler evde lazer epilasyonu işlemini uygulayabilir. Bunun için piyasada satılan pek çok lazer epilasyonun cihazı vardır. Genel olarak bu cihazların fiyatı 600 liradan başlayıp 2000 liraya kadar çıkabilmektedir. Bu cihazlar sayesinde evde lazer epilasyonu işlemini uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım ile birkaç ay içerisinde istenmeyen tüyler ve kıllardan kurtulabilirsiniz. Bu cihazların çoğu Türkiye de satılmaktadır. Ancak Türkiye girişi yoktur, bu tür cihazları menşei yurtdışı olan sitelerden alabilirsiniz.