Lens Kullanımı

tarafından
367
Lens Kullanımı

Lens kullanımı, lens göz rengini geçici olarak değiştirmeye yarayan ve özel malzemelerle üretilen bir üründür. Göz renginden hoşnut olmayanların yahut biraz değişiklik isteyenlerin yardımına koşan lensler, kullanım şartlarına uyulduğu takdirde herhangi bir sorun oluşturmaksızın rahatlıkla kullanılabiliyor. Lensler sadece göz rengini değiştirmek için değil, göz bozukluklarında kullanılmaktadır. Göz bozukluklarında numaralı lens kullanımı da oldukça yaygındır.

Lens Kullanımı 1

Renkli lens kullanımı ilk kez lens kullanacak olanları ilk başlarda biraz tedirgin etse de aslında kullanımı hayli kolaydır. Sadece hijyenik koşullara titizlikle uymak ve bundan asla taviz vermemek gerekir. Son derece hassas organlar olan gözler enfeksiyonlara da açıktır. Bu sebeple renkli lens kullanımından önce kullanma talimatını iyice öğrenmek gerekir.

Lensi kabından çıkartır ve lensin iç kısmının kıvrılmamış, dışa dönmemiş olmasına dikkat edin. Lensin kenar kısımları yukarı bakmalı ve kubbe şeklinde durmalıdır.

[reklam id=1]

Sol elinizin orta parmağıyla göz kapağınızı yukarıya doğru çekin.

Sağ el işaret parmağınızın ucuna lensi koyun sağ orta parmağınızla da alt göz kapağını aşağıya doğru çekin. İşaret parmağınızın ucundaki lensi gözünüze yavaşça yerleştirin. Duruşunuzu bozmadan aşağı doğru bakarak lensin gözün merkezine tam olarak oturmasını sağlayın.

Aynı işlemi diğer lens için de tekrarlayın.

Lenslerinizi çıkartmak içinse önce ellerinizi iyice yıkayıp kurulayın.

Lens Kullanımı 2

Sol elle üst göz kapağınızı yukarı doğru çekin. Sağ elin orta parmağı ile alt göz kapağınızı hafifçe aşağı doğru çekerken işaret parmağınızı da lensin alt kenarına yerleştirin.

Lensi işaret parmağınızla gözün renkli kısmından aşağı doğru kaydırın ve başparmakla işaret parmağınız arasında çok örselemeden sıkıştırarak çıkartın.

Bu işlemleri yaparken tırnaklarınızı değil parmak uçlarınızı kullanmaya özen gösterin.

Lens kullanımı zararları açısından da ele alınmalıdır; zira lens hijyenine yeteri kadar özen gösterilmezse gözlerde ciddi boyutta hasar oluşabilir. Her şeyden evvel lenslerin temizliği son derece önemlidir. Aylık lens kullanımı yerine günlük lens kullanımı daha sıhhi olacaktır.

Lens Kullanımı 3

Lensi takmadan ve çıkartmadan evvel eller mutlaka iyice yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Lensler de çıkarıldığında muhakkak kendi özel muhafazasında ve özel solüsyonu içinde bekletilmelidir.

Göz kuruluğu problemi olan kişiler, alerjik reaksiyonlara karşı bünyesi zayıf olanlar, rüzgarlı ve tozlu ortamlarda çalışanlar için lens kullanımı çok da uygun değildir.