Evde Limon Ağacı Bakımı

tarafından
6352
Evde Limon Ağacı Bakımı

Evde Limon Ağacı Bakımı

Doğal limon yemek istiyorsunuz, ancak yaşadığınız yerin iklimi buna müsait değil. Pekiyi ya saksıda limon yetiştirme ihtimaliniz var mı? Limon ağacı nasıl yetiştirilir? Limon yetiştirme hakkında bilmek istedikleriniz bu yazıda.

Kapalı Alanda Limon Ağacı Yetiştirilmesi

Pek çok kaynakta limon çekirdeğinden fide elde etme tarifleri yapılmışsa da bu yöntemin pek başarılı olmayacağını belirtmek isteriz. Öyle ki, bu hayli zor bir işlemdir. En sağlıklısı mümkünse fide bulmaktır. Saksıda yetişen modifiye limon fidelerini tercih edebilirsiniz. Elbette bu limonlar tam olarak organik değildir, genetikleri ile bir miktar oynanmıştır.

Saksıda limon yetiştirme mümkündür. Dikkat etmeniz genel prensipler iklimle ilgilidir. Limon yarı tropik iklimlerde yetişen, su ve gün ışığı isteyen bir bitkidir. Sıcağı çok sever, biraz nemli hava gerekir. Şuradan örnek alalım, Türkiye’de en çok Limon, Akdeniz ve Güney Ege’de yetişir. Buraların iklimleri de  bahsettiğimiz gibi, sıcak, nemli ve yılın 8 ayı güneşlidir. Yani limonumuz için evimizi bir Antalya serasına dönüştürmemiz gerekir.

Evde-Limon-Agaci-Bakimi1

Bitkiler de tüm canlılar gibi, döllenmeden meyve veremezler. Döllenme farklı bitkilerin birbiriyle polen alışverişi neticesinde mümkün olur. Yani tek bir ağacınız varsa kısır olacak, bitki vermeyecektir. Bunun önüne geçmek için ağacını aşılayabilirsiniz veya en az 2 farklı saksıda ağaç yetiştirirsiniz. Aşılama ciddi bir zirai işlemdir, bunu sizin yapmanız pek mümkün değildir. O sebeple 2 bitkiniz olsa daha doğru olacaktır.

Tabii evde limon besliyorsanız karınca, sinek, arı, böcek her türlü eklem bacaklıya hazır olmalı, hatta zorunlu olarak misafir etmelisiniz. Zira ağaçlarınız arasında tohum alışverişi onlar sayesinde mümkün olacaktır. Unutmayın, doğayı evinize soktunuz, sadece sizin istediklerinizi misafir edemezsiniz. Doğa kimi istiyorsa onu alır.

[reklam id=1]

Saksıda Limon Ağacı Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Saksıda limon yetiştirme çok kolay bir iş değildir. Limon ağacı kendi doğası ve ikliminde dirençli bir bitki olsa da, ne yazık ki saksılarda kırılgan olabilmektedir. Zaten bu sebeple her yerde yetişmez ve belli iklim ve toprak sabitleri oluşmadıkça hayatta aklamaz.

Limon ağacınızı büyütürken aşağıdaki prensiplere dikkat etmeniz gerekir:

 • Muhafaza edebildiğiniz en büyük saksıyı kullanın
 • Fideyi, torf toprağına değil, mümkünse humuslu ve killi sert bir toprağa ekin yani saksı toprağınızı alüvyonlu bahçe toprağı ile besleyin
 • Suyu sever ancak bataklıkta yaşayamaz. Saksıya mutlaka delik açın toprağın nemli de olsa, çamur olmamasına dikkat edin
 • Kalorifer veya diğer ısıtıcılara direkt maruz bırakmayın.
 • Nem seviyesinin yüksek olmasına dikkat edin
 • Toprağına, düzenli olarak, azot, fosfat, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin gübre ekleyin
 • Toprağını köklere zarar vermeden havalandırın
 • Yerini değiştirmeyin
 • Çiçeklendiğinde polen alışverişi içini sağlamaya çalışın

Evde-Limon-Agaci-Bakimi2

Limon Ağacı Ne Zaman Meyve Verir

Sağlıklı bir limon ağacı, filizlendiği yılı takip eden 7. Seneden sonra meyve vermeye başlar. Meyve vermesinin boyuyla ilgisi yoktur. Mutlaka bu süre tamamlanmalıdır. 7 yaşını doldurmuş limon ise, yılın 3 veya 4. Ayınca çiçeklenip, bütün yaz meyve büyütecek, eylül ayından itibaren, kış ortasına kadar olgun meyve alınabilecektir. Bu dönem ağacın cinsine göre küçük farklar gösterebilir.

Limon Ağacı Nasıl Budanır

 • Limon ocak-şubat aylarında budanır
 • Saksıda yetişen limon bodur olur, yapraklanma azaltılmalıdır
 • Serçe parmaktan ince tüm dallar kesilir
 • Tüm kuru dallar kesilir
 • Budamadan önce tüm meyveler toplanmış olmalıdır
 • Çiçeklenme başlamışsa budama dönemi kaçırılmıştır, bir sonraki yılın beklenmesi daha doru olur