Limon Tuzunun Faydaları

tarafından
996
Limon Tuzunun Faydaları

Limon tuzu, yemeklere tat vermekten, doğal temizliğe kadar çok sayıda alanda kullanılan bir maddedir. Bu maddenin kullanım alanları geniştir ve her alanda kullanımında yanında başka malzemeler ile de birleştirilip kullanılabilir. Meyve sularında asit düzenleyici, reçel ve marmelatlarda ise jel dokuyu güçlendirici özelliği vardır. Bu yazımızda sizlerle limon tuzunun faydaları nelerdir sorusundan yola çıkarak bazı bilgiler vereceğiz.

Limon Tuzunun Faydaları

Limon tuzu çok sayıda alanda kullanılmaktadır. Özellikle sağlık alanında çok sayıda faydası vardır. Limon tuzunun sağlığa faydaları ve kullanımını maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Limon tuzu C vitamini açısından zengin bir maddedir. C vitamini eksikliğine iyi gelir.
 • Safra kesesinde ya da böbreklerde ortaya çıkan taşların düşürülmesinde etkilidir.
 • Karaciğer, bağırsak ve böbreklerin temizlenmesinde etkilidir.
 • Grip ve nezleye karşı vücut direncini yükseltir. Özellikle soğuk havalarda vücut direncini yükseltir.
 • Bakteri oluşumunu engelleyen limon tuzu, bakterilerin neden olduğu hastalıklara karşı direnç sağlar.
 • Yüksek tansiyona karşı limon tuzu kullanılabilir.
 • Vücudunda yağlanma olan bireyler için kullanılabilir. Bir su bardağı ılık suyun içine bir iki adet limon tuzu atın.

[reklam id=1]

Karıştırarak eritin ve bu içeceği gün aşırı içerek fazla kilolarınızdan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 • Bazı beyin ile ilgili hastalıkların tedavisinde limon tuzu kullanılabilir.

Limon Tuzunun Cilde Faydaları

Limon tuzunun vücuda faydaları hakkında genel bilgilerin ardından biraz da cilde ve saçlara faydalarına değinmek istiyoruz. Kişisel bakım ve güzellik alanında limon tuzunun cilde faydalarını maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

Limon Tuzunun Faydaları 2

 • Cilt bakımında limon tuzu kullanılabilir. Özellikle tüylenme sorunu yaşayan bayanlar, epilasyon sonrasında bu sorunlarının çözümü için limon tuzu ile masaj yapabilirler. Düzenli olarak bu uygulamayı yaptıklarında daha cansız ve daha az tüylenme sorunu ile karşılaşılabilir.
 • Cilt bakımının yanında saç bakımında da limon tuzundan faydalanılabilir. Düz sarı renk ya da sarı röfleli saçlar için limon tuzu kullanılabilir. Saçların açılması sırasında kullanılan saç açıcı ve kimyasal bazı saç maddelerinin yıpratma sorununun çözümünde kullanılabilir.
 • Yıpranan ve koparak dökülen saçları onarmak için limon tuzundan yararlanılabilir. Bunun için bir tasın içine bir miktar su koyun ve 4-5 adet limon tuzu ekleyin. Karıştırarak kaynatın. Limon tuzu tamamen eriyince bu suyu saç uçlarına uygulayabilirsiniz. En fazla 10 dakika bu şekilde saçlarınızı bekletip yıkayın.
 • Saçların daha parlak olması için limon tuzu kullanılabilir. Bu uygulama için ilk olarak limon tuzunu toz haline getirin. Ardından içine biraz zeytinyağı karıştırın. Yıkamadan önce saçlarınıza uygulayın. Yaklaşık 1,5 dakika kadar bu şekilde bekletip normal şekilde yıkayın saçlarınızı. Haftada bir kere bu uygulama yeterli olacaktır.
 • Limon tuzu maskesi ve uygulamaları saçlarda var olan kepeklerin de yok olmasında etkilidir. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak uygulanabilirler.
 • Limon suyu gibi limon tuzu da sivilcelerin kurutulmasında etkilidir. Bu uygulama için limon tuzunu toz haline getirin. Bir miktar su ile birlikte macun kıvamına getirin. Ardından sivilcelerin üzerine sürüp 3 dakika kadar bekletin. En son ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı gün aşırı yapabilirsiniz.
 • Cilt gözeneklerinin sıkılaşması için limon tuzu ve bebe yağı kürünü uygulayabilirsiniz. Bu uygulama için limon tuzunu döverek toz haline getirin. Bir miktar bebe yağı ile karıştırıp cildinize masajla yedirin. Bu karışım ile daha canlı ve daha diri bir cilde sahip olabilirsiniz.

Limon Tuzunun Faydaları 2

Limon tuzunun faydalarından yararlanırken kullanım dozuna dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde yararından çok zararlarına maruz kalınabilir.