Limon Tuzunun Zararları

tarafından
376
Limon Tuzunun Zararları

Limon tuzu, doğal olarak tüm canlılarda bulunur. Sitrik asit olarak da bilinen bu madde, limon tadında ekşi ve tuzludur. Mutfaklarda yemek yapımında ya da doğal temizlik alanında kireç sökücü olarak kullanılabilir. İnsan sağlığı için de bazı hastalıklar açısından faydalı olan limon tuzu, kişisel bakım ve güzellik alanında da etkili şekilde kullanılabilir. Saç bakımı ve cilt bakımında kullanılabilen limon tuzu faydaları ve zararları hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Limon Tuzunun Zararları 3

Limon tuzu, ço farklı alanlarda kullanılabilen bir maddedir. Doğal olarak geçse de asidik özelliğinden dolayı limon tuzunun fazla kullanımı kişinin zarar görmesine neden olabilir. Limon tuzunun mide asidi dengesini değiştirme özelliği vardır.

Bu nedenle mide hassasiyeti ya da rahatsızlığı olanların limon tuzu kullanmaması daha uygundur. Direkt olarak tüketildiğinde ağız ve boğaz bölgesinde yaralara neden olabilir. Bunun dışında fazla tüketilmediğinde pek bir zararı yoktur.

[reklam id=1]

Limon tuzunun sağlığa zararları zaman zaman tartışılan konular arasında olmuştur. Kimyasal olarak üretilen bu maddenin genel olarak zararlı olduğu konusunda görüşler mevcuttu. Özellikle kansere neden olduğu konusunda çok fazla görüş ortaya konulan limon tuzunun zararları bilinenin aksine neredeyse yok denecek kadar azdır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar da limon tuzunun sağlık için bir yan etkisi bulunmadığı yönündedir.

Limon Tuzunun Zararları 2

Limon tuzunun zararları konusunda yapılan araştırmaların genelinde bu maddenin fazla kullanılması sonucunda ortaya çıkan zararları tespit edilmiştir. Bu durum sadece limon tuzu için geçerli değildir. Sağlık için çok faydalı olan, doğal içerikli maddelerin bile aşırı tüketimi zararlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu zararları önlemek için dozunda ve belirtilen şekilde kullanılmaları gerekir.

Limon tuzunun beslenme sırasında zararları mide, ağız ve boğaz kısmını etkiler. Kişisel bakım ve güzellik alanında da belirtilen şekilde yapılmayan uygulamalar ya da aşırı limon tuzu kullanımı saçları ve cildi olumsuz yönde etkileyebilir. Saç bakımında limon tuzu kullanırken haftada 1 ya da 2 kere uygulama yapılması ve belirtilen süre dışında daha uzun süre limon tuzunun saçta bırakılmaması gerekir.

Aksi halde saçların güçlenmesi ve parlak olması yerine incelip kırılmasına sebep olabilir bu uygulamalar. Cilt bakımında limon tuzunun dikkatli kullanılmaması kötü sonuçlara neden olabilir. Cildin tahriş olması, yaralanması, sivilce çıkması ya da cilt lekelerinin meydana gelmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle dikkatli ve sadece yeterli miktarda kullanılması gerekir.

Limon Tuzunun Zararları 1

Limon tuzunun zararları konusunda bilgi verdikten sonra son olarak yararları konusunda da ufak bir noktaya değinmek istiyoruz. Yemeklerde tat vermek ve kıvam almasını sağlamak için kullanılan limon tuzunun sağlık için faydaları oldukça fazladır.

  • Yeterli miktarda kullanıldığında bağırsakların temizlenmesini sağlar.
  • Uygun şekilde alındığında karaciğer ve böbrek faaliyetlerini olumlu yönde etkiler.
  • Limon tuzu içerdiği C vitamini ve antioksidanlar ile vücudu besler.
  • Düzenli ve yeterli miktarda kullanıldığında bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
  • Limon tuzunun kullanımı böbrekte ve safra kesesinde bulunan taşların atılmasına yardımcı olur.
  • Toz haline getirilip ya da eritilip kullanılan limon tuzu tansiyon ve beyin fonksiyonları açısından olumlu etkiler.

Dikkatli kullanılmadığında yukarıda belirttiğimiz limon tuzunun sağlığa faydalarını aynı şekilde limon tuzunun sağlığa zararları olarak da görebiliriz. Bunun için mutlaka az miktarda ve uygun şekilde limon tuzu kullanılması gerekir.