Limon Yağının Faydaları

tarafından
9515
Limon Yağının Faydaları

Limon Yağının Faydaları

Çorbalar, salatalar, soslar, terbiyeler, çiğ köfteler, midye dolmalar, zeytinyağlılar hep biraz yarım, eksik ve tatsız tuzsuz kalır limon olmasa… Bir iki damlası pirinç pilavını bembeyaz yapar. Limon suyu ile haşlanan tavuk daha leziz olur. Soğuk algınlığında, gribal enfeksiyonlarda, vücut direncini artırmak için ilk başvurulan merci olan limon;  meşrubat, çay, soda ve soğuk içeceklerin içine de öyle yakışır ki… Reçel ve turşu yapımındaki yeri ve manasını da atlamamak gerekir.  İşte bu faydalı, yeri dolmaz ve sarı meyvenin kalbinden süzülüp çıkarılan limon yağı da bir o kadar faydalıdır. Limon yağı ne işe yarar diye soracak olursanız öyle çok şey sayılabilir ki..

İşte limon yağının faydaları nelerdir sorusuna verilecek yanıtlar…

Limon yağı, henüz tam olgunlaşmamış limon kabuğundan elde edilir.

 • Limon yağı siğil tedavisinde son derece etkilidir. Siğil oluşan bölgeye sürülen limon siğillerde hızlı bir iyileşme sağlar.
 • Tonik görevi de gören limon yağı cilde canlılık verir.
 • Banyo suyuna ilave edilecek 2-3 damla limon yağı vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak zindelik sağlar.
 • Limon yağı yağlı ciltler için adeta bir kurtarıcıdır. Cildin fazla miktarda sebum üretmesini önler.
 • Dişler üzerinde çay, kahve ve sigara yüzünden oluşan lekelere ovularak sürülen limon yağı, dişlerin zamanla bu lekelerden arınmasını sağlar.
 • Limon yağı tüm cilde masaj yapılarak uygulandığında ciltte ferahlama sağlar.
 • Ayaklarda özellikle topuk bölgesinde oluşan çatlaklara sürülecek limon yağı mükemmel bir yumuşama sağlar
 • Limon yağı hem ellerin yumuşamasını, hem de tırnakların sertleşmesini sağlar. Tırnaklarınızı yumuşuyor ve kolay kırılıyorsa limon yağı ile ovabilirsiniz.
 • Limon yağı antiseptik özellik taşır bu sebeple cildi mikroplardan arındırarak sivilce oluşumunu önler.
 • Vücudun selülitli bölgelerinde son derece etkili olan limon yağı problemli bölgelerde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve zaman içinde selülitli bölgede iyileşme meydana gelir.
 • Limon yağı vücutta oluşan şişliklerin giderilmesinde de etkilidir.
 • Cilde ovularak sürülen limon yağı ciltteki tıkanık olan gözenekleri açar.

limon yaginin faydalari nelerdir

Limon yağı faydaları ve kullanımı en yaygın biçimiyle böyledir.

[reklam id=1]

Limon Yağı Nasıl Kullanılır

Limon yağı dahili olarak yani ağız yolu ile kullanılacaksa, günde 3 kez 1 çay bardağı suya yahut şekere 2-3 damla damlatılarak kullanılır.

Banyo suyuna ilave edilecekse, ılık suya 5-6 damla yeterli olur.

limon yagi nasil kullanilir

Masaj yolu ile istifade edilecekse sorunlu bölgeye birkaç damla limon yağı sürülerek masaj yapmak iyi gelecektir. Adaleleri kuvvetlendirir, sporcu sakatlanmalarının tedavisinde hayli etkilidir

Egzama ve deri tahrişlerinde hayli etkili olan limon yağı ciltte derin bir temizlik da yapar.

Boğaz ağrısını gideren özelliği ile ağız çalkalama suyu ve gargara suyu olarak da kullanılabilir.

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağının temizleyici ve arındırıcı özelliği pek çok kozmetik ürünün içine dahil edilmesini sağlamıştır. Limon yağı cilt yüzeyini temizler ve ölü hücreleri uzaklaştırır. Antiseptik özelliği ile küçük yaralanmaları tedavi eder, aknelerin ortadan kaldırılmasında etkilidir.

Ciltte meydana gelen küçük çaplı enfeksiyonların tedavisinde limon yağı ve lavanta yağı bir kap suda karıştırılarak kullanılabilir. Bu karışıma batırılan temiz bir havlu, enfeksiyon olan yüzeye bastırılarak 10 dakika bekletildiğinde hem enfeksiyonu temizler hem de rahatlama sağlar. Ancak bu uygulama yapıldıktan hemen sonra güneşe çıkılmamalıdır. Kızarıklık ve kaşıntı yapabilir.

limon yaginin cilde faydalari

Bitlenme gibi nahoş durumların tedavisinde de limon yağı kullanılabilir. 8-10 damla limon yağı 10 ml jojoba yağı ile karıştırın. Karışımı kafa derisine masaj yaparak sürün ve 4-5 saat bekletin. Ardından bol su ile durulayın.

Limon suyu ve limon yağı yağlı ciltler için son derece iyi bir dengeleyicidir. Fakat netice almak için uzun süreli kullanım şarttır. Dudaklarda meydana gelen uçuklar için de limon yağı etkili bir çözümdür. Uçuğun çıkacağını hissettiğiniz bölgeye limon yağı sürerek koruma sağlayabilirsiniz.

C vitamini bakımından zengin olan limon yağı kuru havalarda el, ayak ve dirseklerde oluşan cilt kuruluklarına da iyi gelir. Bir iki damla limon yağı ve gliserin karıştırılarak yatmadan evvel kuruyan bölgelere uygulandığında birkaç hafta içinde pürüzsüz ve yumuşacık bir sonuç almak mümkündür.

Limon Yağının Saça Faydaları

Limon ve saç aynı cümlede kullanıldığında saç rengini açmak eylemini akla getirir. Limon yağı ise canlı, diri ve pırıl pırıl saçlar için biçilmiş kaftandır. Saç bakım yağınıza karıştıracağınız birkaç damla limon yağı ile saçlarınızdaki ışıltıyı fark etmemeniz olanaksızdır.

limon yaginin saca faydalari

Limon Yağı Fiyat

Çeşitli gramaj ve markadaki limon yağlarının fiyatları da az çok değişir; ancak ortalama bir şişe limon yağı fiyatı 15-20 TL civarındadır.

Limon Yağı Nerede Satılır

Limon yağını aktarlardan, eczanelerden, şifalı yağ satışı yapan dükkanlardan ve internet ortamından siparişle temin edebilirsiniz.

limon yagi nerede satilir