Lohusa Depresyonu

tarafından
1132
Lohusa Depresyonu

Lohusa depresyonu adından da anlaşılacağı gibi lohusalık döneminde  yaşanan bir durumdur. Bilindiği gibi lohusalık dönemi doğum anından başlayarak 6 hafta süren ve hamilelik döneminde anne adayı üzerinde meydana gelen değişimlerin düzeldiği dönemdir.

Bu dönemde anne adayı bebeğini dünyaya getirmiş olmanın mutluluğu ile hamilelik dönemindeki sıkıntılarını unutur ve bebeğinin bakımına odaklanır. Ancak her ne kadar anne adayı bu değişimleri unutsa da biyoloji unutmaz ve doğumdan sonraki süreçte anne adayında fiziksel değişimler gözlenir.

Bu değişimlerde  kısaca bahsedecek olursak, örneğin gebelik döneminde bebeği içerisine sığdırabilecek kadar büyüyen rahim lohusalık döneminde küçülerek eski haline döner. Yine bu dönemde annenin memelerindeki değişimler ile birlikte süt gelmesi olur.

[reklam id=1]

Yine rahimde doğum nedeni ile oluşan yaralar iyileşir. Hamilelik döneminde büyümek zorunda kalan karın bölgesi bu dönemde düzelmeye başlar ancak bunun için egzersizler yapılmalıdır. Bir çok değişikliğin yaşandığı bu dönemde oluşan lohusa depresyonu nedir?

Lohusa depresyonu lohusalık döneminde annede görülen üzüntü, kaygı, boşluk duygusu, sinirlilik hali, ağlama krizleri, bebeği yeterince sevememe veya bakmak istememe gibi belirtiler ile ortaya çıkan bir durumdur. Daha çok ilk gebeliklerde görülebilen bu durum önlem alınmadığı taktirde ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Lohusa Depresyonu 1

İlaç tedavisi veya psikolojik danışmanlık alarak düzeltilebilen lohusa depresyonuna bir bebeğe sahip olmanın verdiği psikolojik ve sosyal değişimlerde etken olarak görülmektedir.

Lohusa depresyonu belirtileri genellikle uyku eksikliği yaşanması, görünümde değişimlerin olması, libidoda azalma olması, bitkinlik hali, sık sık yaşanan ruh hali değişiklikleri görülmektedir. Bunların  yanında zevk almamam duygusu, mutsuzluk, değersizlik hissi, ölüm ve intihar duyguları da görülebilmektedir.

Lohusa depresyonunun risk faktörlerini evliliğinde çatışma olanlar, yalnız yaşamak durumunda olanlar, gebelik öncesinde ve sürecinde depresyona girenler, normalden daha erken gebe kalanlar, gebelik hakkında duyguların karışık olması, sosyal desteğin az olması gibi durumlar arttırmaktadır.

Lohusa depresyonu yaşayanlar bu sorunla başa çıkabilmeleri için veya henüz yaşamamış olanların bu riski ortadan kaldırmaları için aşağıdaki önerilere dikkat etmelidirler. Ancak bu konular sadece öneridir ve eğer lohusalık depresyonuna dair şüpheleriniz varsa mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

Lohusa Depresyonu 2

  1. Öncelikle doğumdan önce uzman bir kişiden lohusalık depresyonuna karı tavsiyeler alınmalıdır.
  2. Düzenli egzersiz yapılmaya çalışılmalıdır.
  3. Kendi durumu ve bebeği hakkında gerçeği görebilmeli ve gerçekçi beklentileri olmalıdır.
  4. Sürekli kapalı alanda, ev içinde bulunmamalı, dışarda ve arkadaşları ile zaman geçirmeye çalışmalıdır.
  5. Etrafındaki kişiler ile ilişkilerini kesmemeli, akrabaları, komşuları aile üyelerine zaman ayırmalıdır.
  6. Uykuya ve dinlenmeye önem vermelidir.
  7. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir.
  8. Sigara ve alkolden uzak durmalıdır.
  9. Eşleri ile zaman geçirmelidir.

Ayrıca lohusa depresyonunda çevreninde destekçi olması gerekmektedir. Anneye yeterli sosyal desteğin sağlanması ve ona yardımcı olunması önem arz etmektedir.

Anne üzerinde etkisini gösteren lohusa depresyonu ne kadar sürer? Doğum sonrası yaşanan lohusalık depresyonu başladıktan itibaren 1 hafta kadar sürebileceği gibi daha uzun sürelerde de devam edebilir. Depresyon eğer kendiliğinden geçmezse ve  1 – 2 hafta kadar sürerse mutlaka doktora müracaat edilmelidir.

Lohusa Depresyonu 3

Çeşitli ilaç ve psikoterapilerle iyileştirilebilecek olan depresyon için şiddetine göre tedavi yöntemi uygulanır. Ancak intihar etme ve ölüm gibi düşüncelere sahip olan annenin belirtiler görüldüğünde hemen doktora götürülmesi gerekmektedir.