Lustral 50 MG

tarafından
740
Lustral 50 MG

Lustral ilaç, depresyon, ruhsal bunalım, yersiz kaygı, endişe gibi kişinin kendi içinde çözemediği ruh hali için kullanılan ilaçlardan birisidir. Günümüzde en yaygın kullanılan antidepresan ilaçlardan olan Lustral, doktor kontrolünde alınması gereken normal reçeteli bir tedavi edicidir. Bu yazımızda sizlerelustral 50 mg nedir sorusundan yola çıkarak ilaç hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Lustral 50 MG 1

Lustral 50 MG, depresyon başlangıcı, intihar eğilimli düşünce, yersiz kaygı ve endişe hallerinde kullanılabilen bir anti depresan ilaçtır. Hastanın şikayetlerine göre doktorun uygun dozlarda verdiği ve kısa sürede etkisini gösteren bu ilaç aynı zamanda bayanlarda adet döngülerinde de kullanılabiliyor.

Bayanları adet döngülerinde lustral 50 kullaraka bu dönemin daha az sıkıntılı, daha az stresli olarak geçmesi sağlanabilir. Yine bu durumda da doktor kontrolünde alınması gereken ilaç, adet döngüsü için genelde ayın 2 haftasında kullanılıp 2 haftasında kullanılmamaktadır.

[reklam id=1]

Lustral ilaç kullanımı ilk olarak düşük dozlarda başlamalı ve doktorun uygun gördüğü şekilde tedavi esnasında dozu ayarlanmalıdır. Hastanın içinde bulunduğu zor durumu atlatmasının ardından ilaç birden bire kesilmemeli, yine başladığı gibi yavaş yavaş kesilerek kullanımına son verilmelidir.

Lustral ilaç kullanımına başlamadan önce ilk defa kullanacak olanların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi, ilaç içeriğinde bulunan etkin maddelere karşı kullanıcının alerjik durumunun olup olmadığıdır. Eğer ilaç içeriğindeki maddelere karşı kişinin bir alerjik durumu söz konusu ise ilacı kullanmaması gerekir.

Lustral 50 MG Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi lustral 50 mg kullananlar arasında da ilaç kullanımına bağlı yan etkiler ortaya çıkabilir. Lustral 50 MG kullanımı sonrasında ortaya çıkabilecek yan etkilerden bazılarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Lustral 50 MG Yan Etkileri

 • El, yüz ve ayaklarda ilaç kullanımı sonrasında ortaya çıkan dantele benzer lekeler
 • Aniden ortaya çıkan dil, dudak, ağız içi, yüz ve göz kapaklarında şişme
 • Zor nefes alma ya da tamamen nefes alamama
 • Ciltte sarı renk oluşumu
 • Havale nöbeti
 • Yerinde duramama, aşırı taşkınlık nöbeti
 • Dikkat eksikliği, görme bozukluğu, deride pul pul dökülme
 • Halsizlik, uyku hali, baş dönmesi, şuur bulanıklığı
 • Titreme, karıncalanma, uyuşma
 • Kaslarda sertleşme ve ağrı
 • Boğaz ağrısı, boğaz ağrısına eşlik eden iştahsızlık
 • Nadir olsa da kalp atışında hızlanma, kan basıncında yükselme, nabız hızlanması
 • Ayağa kalkarken daha çok ortaya çıkan baş dönmesi, bayılma
 • Hırıltılı nefes alma

Yukarıda belirttiğimiz bu yan etkilerden biri ya da bir kaçı ilaç kullanımından sonra hastada ortaya çıktığında konu hakkında doktora başvurması gerekir. Bu belirtilerden bazıları ilacın ilk kullanım haftalarında ortaya çıkıp sonrasında kendiliğinden yok olur. Bazıları ise daha uzun süre hastada var olur ve kişinin genel sağlığını kötü olarak etkiler.

Lustral 50 MG Yan Etkileri 1

Lustral 50 MG Fiyat

Lustral 50 MG tablet ilacın şu an ki eczane satış fiyatı 15,21 TL’dir. Bu fiyat ülke genelinde geçerli olan satış fiyatı olup eczanelerin fiyat uygulamalarına açıktır. Uzun süreli kullanımları olan antidepresan ilaçlardan olan Lustral, kimi zaman tek kutu halinde reçeteye yazılabilirken, kimi zaman çoklu olarak da yazılabilir. Bu tekli ve çoklu alımlarda ürün fiyatında genelde bir değişiklik olmaz.

Lustral ilaç hakkında merak edilen sorulardan birisi de lustral 50 mg kilo aldırır mı, sorusudur. Direkt olarak ilacın etkileri arasında yer almasa da diğer antidepresanlarda olduğu gibi bu ilaçta da kilo aldırma durumu söz konusu olabilir. Lustral 50 mg kullanımında hastaların kapanan iştahlarında açılma, mutlu ruh hali, daha kendine öz güvenli oldukları gözlemlenmiştir. Bu ruh hali ve etkiler ile daha fazla yemek yeme ve çok daha fazla kilo alma durumu söz konusu olabilir.