Makarna Kaç Kalori

tarafından
872
Makarna Kaç Kalori

Makarna kaç kalori, B vitamini yönünden hayli zengin, irmik yahut yumurta karıştırılmış unla yapılan, değişik formlarda kesilen hamurdan yapılmış yemeğe verilen ad olan makarna, oldukça lezzetli ve yemesi keyifli bir yemektir.

Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından çok sevilen makarna, anayurdu İtalya’da en güzel şeklini bulmuş ve tüm dünyanın çok severek yediği bir gıdaya dönüşmüş. Soslarla zenginleşen makarna, ölçülü tüketildiğinde kilo da aldırmıyor ve vücuda enerji sağlıyor.

Makarna Kaç Kalori

Makarna, son halini alabilmek için buğdayın irmik haline getirilmesiyle başlıyor serüvenine. İrmik haline getirilen buğday suyla karıştırılarak şekil veriliyor. Makarnanın üretiminde kullanılan durum buğdayı ekmek yapılan buğdaydan son derece farklı.

Durum buğdayının protein ve B vitamini oranı, ekmek buğdayından çok daha yüksek. Makarna basit karbonhidrat sınıfına değil, kompleks karbonhidrat sınıfına dahildir. Bu da metabolizmada daha çabuk parçalanmasını ve hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmesini sağlıyor. Bu özelliği bir de onun çok daha kolay hazmedilmesini sağlıyor.

Makarna hem şekil yani form olarak, hem de pişirilme şekli olarak  oldukça fazla çeşit arz ediyor.

[reklam id=1]

Makarnalar; etli, kıymalı, tavuklu makarnalar, peynirli makarnalar, domates soslu makarnalar, salçalı makarnalar, yoğurtlu makarnalar, ıspanaklı, pırasalı, mantı makarnalar ve nicesi. En klasik ve yaygınından en kreatif ve özel tasarım olanın kadar makarnalar gözü ve gönlü doyuran yegane yemektir.

İster tereyağı veya sıvıyağla hazırlansın, ister ketçap ve mayonezle yensin makarna hep sevilmiştir ve sevilecektir.

Sade Makarna Nasıl Yapılır?

Sade makarna, adından da anlaşılacağı üzere sossuz olarak hazırlanan bir yemek. Makarnanın kalorisi düşük olsun isterseniz yağsız olarak da hazırlayabilirsiniz. Hiç yağ koymayacaksanız makarnanıza bir miktar beyaz peynir rendesi ekleyebilirsiniz.

Sade Makarna Nasıl Yapılır?

Sade makarna yapmak hayli kolay ve çok vakit de almaz. Geniş bir tencereye su koyup kaynatın. Tuz da ilave edin. İstediğiniz formdaki makarnayı suya alın ve yine istediğinizi dirilikte haşlayın. 9 ila 13 dakika arası seçim yapmanız gerekir.

Makarnanız istediğiniz dirilikte pişince kevgire alarak süzün ve tencereye tereyağı, margarin, zeytinyağı veya ay çiçek yağı koyarak eritin veya kızdırın. Üzerine süzdüğünüz makarnaları da ilave edin ve biraz daha karıştırarak kavurun. Makarnanız servise hazır.

Doyurucu ve besleyici bir yemek olan makarna sadece hamurdan ibaret değildir, kof kalori vermez. B vitamin grubu ihtiva eden makarna uzun süre tokluk hissi verir. Şeker hastalığını önleyici özelliği de olan makarna A vitamini de içerir.

İskelet sistemi ve kemik gelişimine da katkıları olan makarna, kemikleri güçlendirir, kalp damar sağlığını korur ve kolesterolü dengede tutar.

Sade Makarna Nasıl Yapılır? 1

Makarnayı haşlarken tuz kullanmaktan çekinmeyin. Tuzunu fazla koysanız bile makaranız tuzlu olmaz üstelik pişerken makarna suyuna eklenen tuz makarnanın daha lezzetli olmasını sağlar.

Makarnayı süzdükten sonra suyun altından geçirmek vitamin değerinin azalmasına sebep olur. Bu sebeple makarnayı sudan geçirmemeye özen gösterilmelidir.

Peki sade makarna kaç kalori bir de ona bakalım.

1 tabak sade makarna yaklaşık 330 kalori ihtiva eder.

[ebKacKaloriYedim id=”3486″]