Makarna Nasıl Yapılır

tarafından
3229
Makarna Nasıl Yapılır

Makarna Nasıl Yapılır

Birçok öğrencinin temel beslenme kaynağı olarak görülen makarna, pişirme aşamasının yanı sıra, özellikle sosları nedeniyle de nasıl yapıldığı konusunda soru işaretleri olan konuların başında gelmektedir. Makarna yapmanın klasik yöntemi olarak bilinen, sıcak suyun içine makarnaları koyup kaynatmak son derece başarısız makarnaların ortaya çıkmasını sağlayabilir. İnternette bulunan birçok makarna tarifi arasından damak tadınıza en uygun geleni seçmek ve sonrasında da işleme başlamak gerekir.

Öncelikle makarnayı yapmak için belirli miktarda sıcak suyu tencereye boşaltmalısınız. Yapılan bu işlem sonrasında suyun ateşte bir süre daha kaynaması gerekir.

Makarna-Nasıl-Yapılır2

Kaynayan suya çok fazla olmamak kaydıyla bir miktar tuz eklenmelidir. Birçok kişinin makarna yaparken en büyük hatası, kaynayan suya tuz katmaması denilebilir. Kaynayan suya tuz katılmadığı takdirde makarnalar son derece tatsız olabildiği gibi, güzel bir makarna elde edilme şansı da büyük oranda azalmaktadır. Bu nedenle tuz çok önemli noktada karşımıza çıkar. Tuz konulduktan sonra kaynayan suya ufak bir miktar zeytin yağı dökmek de, makarnaların su içinde birbirine yapışmaması için gerekli olan uygulamalardan sadece bir tanesidir.

Makarna-Nasıl-Yapılır3

[reklam id=1]

Güzel bir makarna yapmak için kullanılacak olan makarnanın kalitesi de büyük önem arz eder. Piyasada son derece ucuz fiyatlara satılan makarnalar suyun içinde birbirine kolay bir şekilde yapıştığı ve içindeki nişasta oranı son derece yüksek olduğu için güzel bir makarna yapma yolunda başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle kaliteli bir markanın makarnasını almak ve işleme başlamak gerekir. Kaliteli ürünler sayesinde güzel bir makarna yapmak ise, kaynayan suya atılan tuz ve az miktarda zeytin yağı ile başlar. Yemek istediğiniz oranda makarnayı suyun içine attığınız zaman ilk olarak suyun kaynaması durabilir.

Makarna-Nasıl-Yapılır4

Bunun nedeni ise kaynayan suya soğuk bir ürünü atmanın getirdiği derece düşüklüğü olarak açıklanabilir. Derece düşüklüğü yaşandığı an makarnayı karıştırmaya başlamak ise kesinlikle yapılması gereken hamlelerden bir tanesidir. Makarna karıştırılmadığı takdirde daha önce de dediğimiz gibi birbirine yapışması daha kolay olmaktadır. Karıştırılma işleminden sonra bir süre kaynayan ve sert halinden kurtulan makarnalar süzgeçten geçirilerek istenilen sos ile birlikte sunuma hazır hale getirilir.

Makarna-Nasıl-Yapılır5

Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Makarna yapmanın birçok püf noktası bulunmaktadır. Makarna nasıl pişirilir sorusunun cevabı haricinde özellikle makarnanın yanında servis edilen ve makarnaya ayrı bir tat veren soslar çok önemlidir. Bir makarnanın güzel olabilmesi için, süzme işlemi sonrasında makarnaya soğuk su uygulaması yapılamaması gerekir. Bilindiği gibi ülkemizdeki birçok ev hanımı, makarnayı süzdükten sonra üzerine soğuk su dökerek makarnanın üzerindeki nişastaların kaybolduğunu iddia etmektedir. Fakat bu durum, makarnanın ana vatanı olarak bilinen İtalya’da tam tersi şekilde işler. İtalyanlar makarnayı süzdükten sonra kesinlikle soğuk su uygulaması yapmadığı gibi, soğuk suyun makarnanın tadını bozduğunu da ifade eder. Bu nedenle makarna yaparken buna azami derecede dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca makarnanın sosu da lezzet açısından büyük öneme sahiptir. Tavuk içeren, mantarlı, salçalı, sebzeli, daha birçok farklı stilde ortaya çıkarabilecek olan soslar sayesinde makarnanın daha lezzetli bir hale gelmesi sağlanabilir. Birçok insanın en çok tercih ettiği sos türü olan salça sosu ile içine katılabilecek olan diğer malzemelerle daha kaliteli olabilir. Dilim dilim kesilen biber, küp şeklinde doğranan domates ve kaliteli bir sucuk ile ortaya çıkartılan bu sos, makarnaya ayrı bir lezzet katabilir.