Makaron Yapımı ve Püf Noktaları

tarafından
741
Makaron Yapımı ve Püf Noktaları

Makaron nedir? Sorusunun cevabı olarak; minik kremalı Fransız kurabiyeleridir denilebilir. Makaron ayrıca renkli olmalarıyla da ayrıca dikkat çeker.

Makaron Nedir Nasıl Yapılır?

Makaron nedir nasıl yapılır sorusuna da; yukarıda belirtildiği gibi yumuşak Fransız kurabiyesidir denilebilir. Türk damak tadında da acıbademe benzer denilebilir. Resimli kurabiye tarifleri püf noktaları için önemli olabilmektedir. Aşağıda da macaron yapımı ile ilgili püf noktalarını görebilirsiniz.

Makaron Yapımı İçin Püf Noktaları

En dikkat edilmesi gereken püf noktası, yumurta akının bayat olmasıdır, yumurta akı 2 gün öncesinden bir kaseye konularak ve üstü streçlenerek buzdolabında 2 gün boyunca bekletilir. Kullanılmadan 1 saat önce de buzdolabından çıkartılmalıdır.

Diğer önemli konulardan birisi de hassas terazi ile makaron malzemeleri için ölçümlerinin yapılmasıdır.

[reklam id=1]

Makoron tepsiye sıkıldıktan sonra tepsi 3 kez sertçe tezgaha vurulmalı ki çırpma işlemi esnasında oluşan kabarcıklar yok olarak, kurabiyenin kabarmasını önlemesin.

Macaron yapımı ile ilgili başka bir önemli nokta da, makaron tepsiye sıkıldıktan sonra oda sıcaklığında üzeri kabuklaşıncaya kadar bekletilmesidir(ortalama 30 dakika).

Makaronlar fırında az pişirilirse sakız gibi olur, araştırırsanız rudolfun fırını da bunu teyit eder. Fırında çok tutulduğunda da kupkuru olur, 15 dakika fırında pişirilmesi yeterlidir, ilk 12 dakika fırın kapağı asla açılmamalıdır.

Fransız makaron tarifi ile ilgili bir diğer detay ise, sıcakken dokunulmamalıdır. Diğer kurabiyelerde olduğu gibi sıcakken alınırsa avuç içinde kabuğu kalır. Soğuması beklenerek, soğuduktan sonra macarone spatula yardımı ile birlikte tepsiden alınır.

Makaron Yapımı İçin Püf Noktaları 1

Yumurta akları tıraş köpüğü kıvamını alıncaya kadar çırpılmalıdır ama bu kıvama geldikten sonra devam ederseniz sönecektir. Bu yüzden kıvamına dikkat etmek gerekir. Ayrıca traş köpüğü nasıl hazırlanır sorusunun esprili cevabı da bu olsa gerek.

Bütün kuru makaron malzemeleri hem robot hem elekten geçirilir.

Çırpma işlemi bitirildikten sonra metal bir alet kullanılmamalı(kap, kaşık, spatula gibi). Sadece tahta malzemeden yardımcı malzemeler kullanılmalı. Yani tahta bir kaşık ya da spatula ile alttan üste doğru olacak şekilde yavaş hareketlerle karıştırılır.

Yapıldıktan 1 gün sonra tüketilmesi tadını ortaya çıkarır.

Çırpma işlemi cam ya da metal kasede yapılırsa sanki çırpılırken dövülüyormuş etkisi olacağı için iyi kabarmaktadır.

Makaron Yapımı İçin Püf Noktaları 2

Son püf noktası da makaron tarifleri yapılırken camlar kapalı olmalıdır, söylenene göre üşüyorlarmış.

Fiyatlarını da öğrenmek isterseniz carte d or macaron fiyatı diye bulabilirsiniz. Ya da tatbak resimli pasta fiyatları olarak da bakabilirsiniz ama genel olarak tanesi 3.25 TL civarında oluyor.

Makaron Tarifi Malzemeleri

 • 75 gram yumurta akı (bayat olmalı)
 • 75 gram toz badem
 • 150 gram pudra şekeri (katkısız)
 • 30 gram toz şeker
 • 10 gram kakao
 • 1 çay kaşığı kadar tuz

Ganaj kreması için malzemeler

 • 100 gram sütlü çikolata
 • 100 gram krema

Macaron Tarifi Yapılışı

 1. İlk olarak kremasını yapmak için sıvı krema, sos tenceresine konulur ve ocakta kaynama noktasına gelinceye kadar pişirilir. Kaynama noktasın geldikten sonra içerisine çikolata eklenir. Çikolatalar eriyinceye kadar karıştırılır.
 2. Çikolataların erimesinden sonra bir süre biraz soğuması beklenir ve sonra buzdolabına konulur. Başlangıçta sıvı olan krema bekletildikten sonra daha da çikolata kreması halini alacaktır.
 3. Makaron tarifi için, yumurta akları bir tutam tuz ile cam kase içinde mikserin düşük devir hızında çırpılır. Köpükler olmaya başlayınca, toz şeker 5 parçaya bölünerek eklenir. Şekerin eklenmesinden sonra yüksek devirde traş köpüğü kıvamını alıncaya kadar çırpılır(eğer renklensin isteniliyorsa bu aşamada gıda boyası eklenerek yapılmalıdır, gıda boyaları çok etkili olduğu için çay kaşığı sapı ucuyla konulması yeterli olacaktır).
 4. Badem, kakao ve pudra şekeri elekten geçirilir. Bu malzemelerin yarısı merenge eklenir ve alttan üste doğru olacak şekilde çok yavaş hareketlerle karıştırılır.
 5. Daha sonra yine yavaşça ve dikkatlice sıkma poşetine konularak macaron tarifi ile yapılan karışımı tepsiye serilen yağlı kağıdın üstüne 3 er cm aralıklarla ceviz büyüklüğünde sıkılır ve kuruması için 30 dakika beklenir.
 6. Kuruduktan sonra önceden 160 derecede ısıtılmış fırına konularak 15 dakika pişmesi için beklenir. Soğuduğunda da gerekirse spatula ile tepsiden alınır ve aralarına kreması da konularak eşleştirilir. İşte makaron nasıl yapılır sorusunun cevabı adım adım.
 7. Verilen ölçüdeki malzemelerle 12 – 13 adet makaron yapılabiliyor.