Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

tarafından
3780
Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyaj, temelde bakıldığında yüzdeki kusurları kapatmak, yüze mükemmele yakın bir form kazandırmak için başvurulan kozmetik bir kamuflajdır. Ancak sadece yüze renk ve ışıltı vermek, canlılık kazandırmak için de sıkça uygulanan makyaj, yüz hatlarına uyumlu biçimde, doğru renkle ve doğru dokunuşlarla yapıldığında, kişiye canlı, enerjik ve hoş bir hava kazandırır.


Her makyaj tipi her yüze gitmeyeceği gibi, her renk ve ürün de herkese yakışmaz. Birinde mükemmel gözüken bir tarz, başka bir yüzde son derece kötü durabilir. Önemli olan kişinin kendine yakışan tarzı bulup, o tarzın ekseninde ufak tefek oynamalarla kendi makyaj karakterini oturtmasıdır. Her kadın kendi yüzüne yakışan makyaj tarzıyla kendine has yüz ifadesini daha da ön plana çıkartacaktır. Çünkü her yüz birbirinden farklı ve her yüz eşsizdir. Yakışmadığı halde sırf moda olduğu için bir makyaj tarzını benimsemek, yüzü kendi ifadesinden uzaklaştıracak ve kötü sonuçlar ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eyeliner bazı gözlerde olağanüstü dururken, bazı gözlerde gözün tüm ifadesini örtüler. Allık doğru sürülmediğinde çehreye komik bir ifade verebileceği gibi, küçük olan gözlerin iç kısmına çekilen kalem gözleri daha da küçük gösterir. Alt kirpiklere sürülen maskara bazı gözlerde canlı, bazı gözlerde ise yorgun ve amatör bir efekt oluşturabilir. Güzel makyaj yapmanın sırları en başta ürünü doğru kullanmayı bilmek ve yüz hatlarına uyumlu makyaj yapmak olarak özetlenebilir. Doğru makyaj teknikleri ile yüzdeki ana hatlar ve bir yüzü diğer yüzlerden ayıran farklılıklar profesyonel şekilde vurgulanabilir. Makyaj yapımı konusunda bazı önemli ipuçları ve püf noktaları ile yüzünüzdeki özelliğin altını kalın çizgilerle çizebilirsiniz.

[reklam id=1]

Makyaj Yapma Teknikleri

Nemli Cilt: Cilt tipine uygun bir nemlendirici ile işe başlamak her makyajın girizgah kısmıdır. Cilde iyice yedirilecek uygun bir nemlendirici hem pudranın cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlayacak, hem de makyajın daha kalıcı ve doğal durmasına etki edecektir.

Makyaj Teknikleri Nemli Cilt

Fondöten Seçimi Önemli: Ciltte kapatılması gereken renk tonu farklılıkları, sivilce ve yara izleri, güneş çilleri, göz altlarında meydana gelmiş çöküntüler ve morluklar fazlaysa, cilt tipi ve ten rengiyle uyumlu bir fondöten, makul miktarlarda sürüldüğünde iyi bir kapatıcılık sağlar. Cildi hem pürüzsüz hem de ışıltılı gösteren fondöten, cilt rengiyle uyumlu olmadığında ve çok yoğun kullanıldığında maskevari bir görüntüye de  sebep olabilir. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.

Makyaj Yapmanin Puf Noktalari Fondoten Secimi

Pudra Seçimi: İyi bir fondötenle cildinize astar, bir diğer deyişle baz oluşturdunuz. Bu mükemmel bir başlangıç oldu. Şimdi sıra ikinci mükemmel adım için pudra seçiminde. Pudranın amacı, hem altındaki fondötenin daha kalıcı olmasını sağlamak, hem de cilde mat bir görünüm kazandırarak makyajın parlamasını önlemek… Pudrayı da cilt rengi ile uyumlu tonlarda seçmek ve bir pudra fırçasıyla yüze ince bir tabaka halinde, homojen bir biçimde dağıtabilmektir. Ne yüzü tam anlamıyla kapatmayacak kadar az, ne de yüz kıvrımlarında birikinti yapacak kadar çok miktarda pudra kullanmalı. Yüzü eşit şekilde örten, ince bir tabaka pudra yeterli gelecektir. Aynı pudradan bir miktar da boyun ve eğer açık yakalı bir kıyafet giyildiyse dekolteye de uygulamak gerekir ki, yüzdeki fondöten ve pudra maske gibi durmasın ve yüz cildiyle boyun arasında ton farkı olmasın. Zira bu görüntü makyajı son derece yapay ve doğallıktan uzak gösterecektir ki, makyajın genelindeki en büyük hata, abartılı ve doğallıktan uzak olmasıdır.

Makyaj Sirlari Pudra Secimi

Uyumlu Göz Farı: Göz kapaklarınızı ne ile renklendirmek istiyorsunuz? Kalem yahut göz farı en çok kullanılan seçenekler. Sadece eyeliner çekmek de isteyebilirsiniz, seçim size kalmış. Ama eğer canınız o gün göz farı kullanmak istediyse, toz şeklinde üretilmiş göz farları hem daha kullanışlı hem de gün içinde aklınızın makyajınızda kalmamasını sağlayacak kadar uzun ömürlüdür. Krem far gibi yapısı daha yumuşak kıvamlı farlar, göz kapağı kıvrımlarında kalıntı ve birikme yapabiliyor, bu yüzden toz farlar sizi gün bitimine kadar idare ederler. Göz farı sürerken, göz kapağı biçiminizi göz önünde bulundurmalısınız. Yoğun sürülen farlar daha çok geniş ve derinliği olan göz kapaklarında daha iyi sonuç verirken; daha küçük ve aşağı doğru düşük göz kapaklarında daha hafif uygulanmış göz farları iyi durur. Göz farınızı illa ki göz renginizle ve giydiğiniz kıyafetin rengiyle aynı renklerde seçmek zorunda değilsiniz. Uyumlu kontrastlar renkleri daha belirgin kılar. Mavi bir kıyafetle toprak tonları, kızıl kahve, kiremit tonları, sıcak sarı ve bakır tonlarında göz farları son derece iyi gider. Yeşil bir kıyafetle ise pembeden, fuşyaya, liladan mürdüm tonlarına kadar uzanan bir skaladaki göz farlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gözleriniz maviyse, mavi tonlarda göz farı hem göz renginizi, hem de farın kendi rengini soluklaştırır. Oysa parlak mavi gözlere füme tonlarda bir smokey eyes, yahut kahve tonlarda yapılmış bir göz makyajı gözlerin ışığını çerçeve içine alır ve vurgular. Giydiğiniz kıyafetle aynı tonlarda göz farı sürme kalıbını kırarak, cesur kontrastlarla hem kıyafetinizin rengini, hem de gözlerinizdeki parlaklığı ortaya çıkarırsınız. Farınızı göz kapağındaki girinti ve çıkıntılara uyumlu biçimde sürerseniz, gözlerde derinlik ve etkili bakışı yakalamanız mümkün olacaktır. Far fırçasını kaş kemiğinin altındaki çukur bölgeye koyarak ilerlettiğinizde, o kendi doğal yolunu bularak ilerleyecektir zaten. Çukur bölgelere ve gözün uç kısmına daha yoğun olarak uygulanan göz farı, gözlerde derinlik efekti vererek dramatik bakışlar elde etmenizi sağlar. Fırça bulamadığınız zamanlarda farınızı orta parmağınızla bile uygulayabilirsiniz.

Goz Fari Surme Puf Noktalari

Göz Kalemi Nasıl Sürülür: Göz kalemi,göz konturlarını ve hatlarını  daha belirgin hale getirerek bakışların daha net ve etkileyici olmasını sağlar. Göz kalemini sadece kirpik diplerinize değil, göz kapağınıza da uygulayarak elinizle dağıtabilir ve far şeklinde de kullanabilirsiniz. Göz kalemi ayrıca eyeliner olarak da işinizi görür. Üst kirpik diplerinize gelişigüzel çekeceğiniz göz kalemini yumuşak bir fırçayla yahut kulak çubuğu yardımıyla dağıtıp buğulu bir görüntü elde edebilirsiniz. Gözleriniz küçükse göz içlerinize ve göz kapağınızın dip kısımlarına çekeceğiniz kalem, gözlerinizi daha da küçültür. Küçük gözlerde, sürdükten sonra yumuşatılmış, parmak ucuyla ovalanarak dağıtılmış bir stil hem daha doğal hem de daha büyük görünen gözler yaratır. Gözleriniz küçük ve kısıksa, üst göz kapağı kirpik diplerinize kalınca bir hat şeklinde kalem çekip daha sonra parmak ucunuzla hafifçe dağıtın. Aynı işlemi alt kirpik diplerinize de uygulayın. Bu yöntemle sanki bir gün önceden kalmış, hafif uçmuş gibi ve tam da bu yüzden natürel ve iri görünen gözlere kavuşabilirsiniz. Göz kaleminde sadece siyah renge odaklanmak yerine değişik renklerde göz kalemleriyle de rengarenk bakışlar elde etmek mümkün.

göz-kalemi-nasıl-sürülür3

Allık: Allık, makyajın en vazgeçilmez parçalarından biri kuşkusuz. Doğal tonlarda seçilmiş ve kılları yumuşak bir fırçayla sürülmüş allık, yüze taze ve canlı bir hava katmakla kalmaz, elmacık kemiklerini de belirgin hale getirerek, yüz hatlarını daha ince ve hatları daha belirgin gösterir. Yazın ve kışın kullanılacak allık renklerine dikkat etmek gerekir. Kışın daha bronz, terracotta ve bronz tonda allıklar; yazın ise şeftali tonları allıklar tercih edilebilir. Yüzünüzde daha ince ve dar bir efekt elde etmek istiyorsanız, allığınızı elmacık kemiklerinin tam altına keskin bir hat halinde çekip daha sonra fırça yardımıyla dağıtıp yumuşatabilirsiniz. Elmacık kemikleriniz çıkık ve belirginse , üzerine uygulayacağınız bir kat allık, onları daha da belirgin hale getirir. Allığınızı asla yanaklarınızın üzerine yuvarlak şekilde ve dağıtmadan sürmemelisiniz. Allığınız toz boya gibi dağıtılmış ve başlangıç ve bitiş noktaları belirgin olmayacak şekilde natürel durmalı. Eğer kırmızı v yoğun bir dudak makyajı yaptıysanız, allığınızı hafif tutmalısınız; aksi takdirde boya kutusuna düşmüş gibi yoğun ve yapay bir görünüm oluşabilir.

Allık-Nasıl-Sürülür-Püf-Noktaları1

Rimel Nasıl Sürülür:  Rimel gözleri ve aslında bakışları vurgulamak için kullanılan en önemli makyaj malzemesidir. Rimel sayesinde gözleriniz daha iri, bakışlarınız ise daha berrak ve anlamlı gözükür. Rimeli önce 1 kat sürüp katılaşması için 30 saniye kadar bekledikten sonra, ikinci katı da sürebilirsiniz. Rimeli sürmeye kirpik diplerinden başlamalı ve uçlara doğru rimel fırçasını döndüre döndüre sürmelisiniz. Kirpiklerin dış, uç kısımlarına, yani kuyruk kısmına 1 kat daha fazladan süreceğiniz rimel, gözlerinizi daha da ir gösterecektir. Rimel sürerken kirpik kıllarının birbirine yapışmasını önleyecek şekilde, kılları birbirinden ayıra ayıra sürmeli, gerekirse sık dişli bir kirpik tarağıyla kılları birbirinden ayırmalısınız. Birbirine yapışmış ve topaklanmış kirpikler gözlerinizdeki anlamı alacak ve kötü görüntü oluşmasına sebebiyet verecektir. Kirpikleriniz uzunsa, alt kirpiklerinize rimel sürmeyiniz. Aksi takdirde gözleriniz yorgun ve göz altlarınız şiş görünebilir.

Rimel-Nasıl-Sürülür-Püf-Noktaları2

Ruj Rengi Seçimi:  Ruj doğru bir makyajın içinde, o makyajla uyumlu tonlarda ve dudak yapısına yakışacak biçimde sürüldüğünde yüzünüzde tek başına bile harikalar yaratacak bir makyaj malzemesidir. Tek başına kırmızı bir ruj bile yüzünüze canlılık ve hareket katmaya yeter de artar. Kırmızı ruj seviyor ve sık kullanıyorsanız, göz makyajınızın hafif ve geri planda kalacak biçimde olmasına özen gösterin. Aksi takdirde hem kırmızı rujunuz gölgede kalır, hem de yüzünüzde yoğun renkler oluşması yorucu bir ifadeye sebep olur. Dikkatlice çekilmiş muntazam bir eyeliner, kırmızı rujun en güzel tamamlayıcısıdır. Allığınız da o oranda hafif ve natürel tonlarda olsun. Eğer kırmızı ruj kullanıyorsanız, yüzünüzün merkezindeki başrol oyuncusunun o olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Kırmızı ruj, iddialı ve özgüvenli bir unsurdur ve her zaman ön planda ve tek başına olmak ister. Dudak yapınız inceyse, kullanacağınız rujdan bir ton daha koyu renkte olan bir dudak kalemiyle, dudak çizginizin çok da fazla dışına çıkmadan  düzgün ve gerçekçi bir çerçeve çizip, rujunuzu o çerçevenin içine doldurmalısınız. İnce dudaklı kadınlar daha parlak ve şeffaf yapıdaki rujları ve açık tonları tercih etmeliler. Rujunuzu sürdükten sonra üzerine bir parça pudra uygulayarak tekrar bir kat daha ruj sürün ve bir parça kağıt mendili dudaklarınızın üzerine bastırarak ruhun fazlasını alın. Rujunuz koyu renkteyse, siz bir şeyler yiyip içtikçe veya dudaklarınızı yaladıkça dudaklarınızın iç kısımlarındaki ruj silinecek, sadece dudakların dış uç kısımlarında  ruj kalacaktır ki bu hiç de hoş bir görüntü değildir. Rujunuzu ara ara kontrol ederek, iç kısımlardaki azalmayı hissettiğinizde yeniden tazelemelisiniz. Dudak kalemi ile çerçeve yapacaksanız, kalem renginin çok koyu olmamasına dikkat edin. Sadece dudak kalemi kullanarak da ruj elde edebilirsiniz. Bu da son derece mat ve kalıcı bir dokunuş bırakır. Eğer sadece parlatıcı yahut lip gloss türü bir dudak ürünü kullanacaksanız, hafif akışkan olan bu ürünün dağılarak ağzınızda sanki yağlı bir yemek yemişsiniz gibi bir görüntü oluşturmamasına dikkat etmelisiniz. Unutmayın, başka bir dudakta güzel duran bir ruj rengi sizde o kadar da hoş durmayabilir. Herkes özeldir ve kendisine yakışan tarzı bulmalıdır.

Aydınlatıcılar: Göz altlarına sürülen aydınlatıcılar ile hem göz çevresinin daha aydınlık ve ferah gözükmesi sağlanır, hem de allık ile kontrast oluşturan aydınlatıcı sayesinde elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir. Elmacık kemiklerinin belirgin oluşu ise yüze çekici ve kadınsı bir hava kazandırır. Ama dikkat edilmesi gereken çok önemli bir hususu vardır ki o da şudur; aydınlatıcının rengi çok açıksa ve yoğun olarak uygulanırsa, yüze son derece yapay bir görünüm katar ve deyim yerindeyse makyajınızı berbat eder. Bu yüzden göz altı aydınlatıcısının tonunu ve miktarını çok iyi ayarlamak gerekir.

Goz Aydinlatici

Bu malzemeler makyaj yapımı aşamasındaki en temel parçalardır. Bunun yanı sıra kapatıcı, konsiller, kontür malzemeleri gibi detay oluşturacak ürünlerle de makyajda bütünlük ve kusursuzluk yakalanmaya çalışılır. Ama güzel makyaj yapmanın sırları içinde en önemli maddelerden birisi şudur ki, yapılacak makyaj olabildiğince abartısız ve yüzün gerçek hatlarından uzaklaşılmadan uygulanmalıdır. Makyajınızı sildiğinizde kimse sizi tanıyamıyorsa, o makyaj belki kusursuz bir makyajdır ama iyi bir makyaj değildir. Herkesin yüzü kendine hastır ve asıl amaç o özel hatları kapatmadan, hafif dokunuşlarla sağlıklı ve taze bir görünüm oluşturmaktır. Doğru makyaj teknikleri uygulayarak, kendiniz olmaktan çıkmadan, yüzünüzdeki ufak tefek kusurları da kapatabilir, daha dinç, enerjik, özgüvenli ve bakımlı görünebilirsiniz.