Mandalina ve Mandalina Suyunun Faydaları

tarafından
1363
Mandalina ve Mandalina Suyunun Faydaları

Mandalina yapraklarını dökmeyen ender meyvelerdendir. Clementine, Tangor ve Satsuma, Owari en yaygın olan mandalina çeşitleri arasında yer almaktadır. Mandalina görkemli tadı dışında esenlik açısından da muhteşem faydalar sağlar.

Özellikle kanserle savaşım ve zayıflamaya inanılmaz katkılar sağlayabilir. Kış aylarında nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlara karşı çok yaygın olarak tüketilir.

Mandalina ve Mandalina Suyunun Faydaları 1

Bu mevzuyla alakalı olarak son zamanlarda meydana getirilen araştırmalar mandalinanın karaciğer kanserine karşı çok etkili bulunduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bolca oranda C vitamini be ceta cryptoxanthin içinde ne olduğu için karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.

C vitamini açısından çok zengin olan mandalina bu özelliği yardımıyla özgür radikallere yaşam hakkı tanımaz. Bunun bir sonucu olarak özgür radikallerin yol açtığı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Yeşil mandalina vücutta kolesterol üretimini kısıtlayan Synephrine üretir.

[reklam id=1]

Damar tıkanıklığı riskini azaltır. Mandalina düşük kan basıncı problemleri olan kişilere yardımcı olabilir. Kan basıncı seviyesini normalde tutmayı sağlayabilir. Bol miktarda lif içeren mandalina iki yönlü olarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Mandalina faydaları arasında, bolca miktarda C vitamini ihtiva ettiği için bağışıklık sistemi sağlığını korur ve kuvvetlendirmesi de yer almaktadır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına neden olduğu bakteriyel ve salgın hastalıklarına karşı bağışıklık sistemine destek olur.

Mandalina ve Mandalina Suyunun Faydaları 2

Bu nedenle kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir. C vitamini bolca ihtiva ettiği için mandalina cilt sağlığı için de faydalı bir meyvedir. Cildi özgür radikallerden korur, güneş ışınlarının enden olduğu zararları giderebilir. Mandalina kabuğu direkt olarak cilde uygulanarak cilt sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Kış aylarında üşütmeye bağlı olarak öksürük, nezle, grip benzer biçimde problemleri giderebilir. Bolca oranda C vitamini ihtiva ettiği için önceden mandalina tüketimi kış aylarında yaşanabilecek soğuk algınlığı gibi durumlara yakalanma riskini azaltır.

Mandalina Suyunun Faydaları

Çok etkili antioksidan olan mandalina suyu birçok hastalığın ana sebebi olan özgür radikallerin etkisini kırar.

Mandalina ve Mandalina Suyunun Faydaları 3

 • Mandalina suyu etkili bir özgür radikal olduğundan bağışıklık sistemine mükemmel katkılarda bulunur ve genel sağlığı korur.
 • Mandalina suyunun faydaları arasında, soğuk algınlığı başta olmak üzere, grip, nezle, öksürük gibi problemleri giderebilir.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır. Ek olarak kalp ve kanser hastalıkları ile mücadele den bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Mandalina suyu saç sağlığı için de yararlıdır.
 • Mandalinanın cilde faydaları olduğu kadar sinir sisteminde pozitif yönde etkisinde bırakır yapar. Bellek ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Mandalina Kabuğunun Faydaları

Mandalina kabuğunun da sıhhat açısından bazı faydaları var. Ham olarak cilde uygulandığında cildi yumuşar ve temizler. Bunun haricinde çok yaygın olarak mandalina kabuğundan çay yapılarak tüketilir. Mandalina kabuğunun yararlarını şu şekilde sıralamak mümkün;

Mandalina ve Mandalina Suyunun Faydaları 4

 • Dokuların sağlığını korur. Özellikle mandalina kabuğundan yapılan çaylar iç organların sağlığını korumada etkili rol oynayabilirler.
 • Mandalina kabuğu cilt sağlığını da korur. Cilde çiğ olarak uygulanmış olduğunda cildi yumuşatır. Kuru ciltler için çok faydalıdır. Bununla birlikte cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler.
 • Hanımlarda sabah bulantılarını giderebilir.
 • Bazı sıhhat uzmanları mandalina kabuğundan yapılan çayın kan şekerini dengelediğini savunmaktadırlar.
 • Mandalina kabuğundan meydana getirilen çay bununla beraber karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Soğuk algınlığı gibi durumlara iyi gelen mandalina kabuğu çayı bununla beraber kış aylarında sık yaşanmış olan nezle ve grip şeklinde vakaların çabuk geçiştirilmesine yardımcı olabilir.
 • Mandalina kabuğu çayı bununla birlikte sindirim sistemi için yararlıdır.
 • Yüksek oranda besin ve mineraller ihtiva eder, bundan dolayı yorgunluğu giderici özelliği vardır. Her türlü ihtimale karşı hamilelikte mandalina yemek için öncesinde bir doktora gidilmesi de gerekmektedir.