Marulun Faydaları Nelerdir?

tarafından
876
Marulun Faydaları Nelerdir?

K vitamini ve diğer vitaminler bakımından oldukça zengin bir besin olan marul, sağlıklı beslenme için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan marulun, insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından zengin bir besin olan marulun, cilt üzerinde büyük ölçüde olumlu etkileri bulunmaktadır. Cilt hücreleri için önemli bir vitamin olan A vitamini, günlük tüketilen bir marulda yüksek oranda bulunmasından dolayı, marulun düzenli tüketilmesi cildi de olumlu yönde etkilemektedir. Cildin canlı kalmasına yardımcı olarak, cilt hücrelerinin sağlıklı kalabilmesinde etkili olan marul, kan dolaşımının da düzenli bir şekilde devam etmesine destek olmaktadır.

[reklam id=1]

E ve C vitamini açısından zengin olan marul, bu özelliğiyle cildi güneş ışınlarının kötü etkilerinden koruyabilmektedir. Cilde diğer önemli katkısı ise, temizleyici özelliğinin olmasıdır. Cildi toksinlerden arındırması, ciltteki tıkanık gözeneklerin açılmasına ve doğal biçimde nemlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

Rahatsızlıklara Karşı Faydaları

Halk arasında idrar söktürücü bir besin olarak bilinen marulun faydaları nelerdir diye bakıldığında, pek çok rahatsızlığa karşı koruyucu etkilerinin olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Yatmadan önce 3-5 yaprak yenen ya da toz halinde içilen marul, uyku problemlerinin ortadan kaldırılmasında destekleyici olabilmektedir.

Marulun Faydaları Nelerdir? 1

Marul, içeriğinde demir ve çeşitli vitaminler bulunması sebebiyle, saçın sağlıklı olarak uzamasına katkı sağlayan bir besindir. Bu nedenle marulun suyu saçlara uygulandığı takdirde, saç dökülmeleri ve kellik problemine yakalanma riski önemli ölçüde azalabilmektedir. Kafa derisine uygulanan marul suyu kepek sorunu, kaşıntı ve alerji gibi diğer saç problemlerine karşı da iyi gelebilmektedir.

Antioksidan içeriği ve mineral zenginliği bakımından marul, kalp ve damar sağlığının korunmasında etkili olabilmektedir. Ayrıca maydanozun, şeker seviyesi ve kolestrol düzeyinin sağlıklı oranda tutulmasına yardımcı olan bir besin olduğunu söylemek de mümkündür. Bu nedenle, tüketilmesi faydalı bir besindir.