Maşa Nasıl Yapılır

tarafından
4348
Maşa Nasıl Yapılır

Maşa Nasıl Yapılır
Saç maşası birçok kadın için önemli bir alettir. Çünkü bu aletler sayesinde görünümünüzde, saçlarınızda istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz. İsterseniz bukleli saçlar, isterseniz maşa ile dalgalı saçlar yapabildiğiniz maşalar sayesinde çok farklı saç tarzlarına sahip olabilirsiniz.

Düz saça maşa nasıl yapılır? Öncelikle ısıya karşı koruyucu sprey vb. sürerek saçınızı tarayın ve saçlarınızın kurumasını bekleyin. Çünkü ısı ıslak saça iyi gelmez ve zarar görmesine sebep olabilir. Maşa yapmaya enseden başlanır. Bu nedenle saçları tepede toplamak gerekir. Ardından bir tutam saçı önceden ısıttığınız maşasına, arkaya doğru sarın. Maşa ile dalgalı saçlar yapmak için ikinci aşamada yapmak istediğiniz kısmı belirlemeniz gerekir. Ayırdığınız saçları deriyi rahatsız etmeyecek şekilde maşaya dolamaya başlayın ve en az 20 saniye bekleyin. Bir süre sonra bekleme sürenizi kendiniz belirleyeceksiniz. Maşayı saçlarda uzun süre tutmak saçlarınıza zarar verir. Son kısımda artık maşayı saçınızdan çekebilirsiniz. Görüldüğü gibi her kadının evde saçına maşa yapması oldukça kolaydır.

Saç Maşasıyla Su Dalgası Nasıl Yapılır?

Bu saçlara su dalgası denilmesinin nedeni saçın kendi dalgasında olması ve saçak saçak bir görünümde olmasıdır. Bu tip dalga özel tip bir maşa ile uygulanır. Kalın saç maşası ile yapılan bu tip bir uygulama sonunda güzel bir görünüm elde ediliyor. Saçlar daha sonra hafif bir köpük yardımıyla kurutuluyor ve uçlarına yine özel maşayla yeniden şekil veriliyor.

[reklam id=1]

Maşa-Nasıl-Yapılır1

Evde Dalgalı Saç Nasıl Yapılır?

Siz de eğer kuaföre gidecek zamanı bulamıyorsanız evde kolayca kendiniz dalga yapabilirsiniz. Evde saç maşası nasıl kullanılır?

  • Maşa ile dalgalar yapabilmek için öncelikle saçınızın düz olması gereklidir. Saçlarınız düz değilse mutlaka fön çekmelisiniz. Eğer saçınız düz olduysa  saçlarınıza şekillendirici bir köpük ya da yumuşak bir sprey uygulayabilirsiniz. Şekillendirici saça uygulandıktan sonra nemli kalmaması önemlidir. Eğer nemli olursa sıcak kötü bir etki yaratır.
  • Eğer saçlarınız için iri dalgalar yaratmak istiyorsanız, orta boy bir maşa kullanabilirsiniz. Maşanızın boyu dalgalarınızın iriliğini tayin eder. Maşa yaparken saçların aynı kalınlıkta olmasına özen gösterilir. Örneğin bir yerden 3 parmak kalınlığında saç aldıysanız, diğerlerini de yine aynı ölçüde kullanmalısınız.
  • Saçlarınızı maşaya sararken maşayı ters tutup saçın kökünden başlamanız saçın gür görünmesini arttırır.
  • Maşa yaparken kadınların en çok hayata düştükleri nokta maşanın saçta ne kadar bekletileceğidir. Bu süre 10 ile 20 saniye arasında değişir. Ama herkesin bir standardı yoktur. Saçınızın cinsine göre bu süre artar da azalabilir de. Bu nedenle bir iki denemeden sonra ne kadar bekleyeceğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Ayrıca saçınıza maşa yaparken uç kısımlarını serbest bırakmanız gerekir. Yoksa uçlar zarar görebilir. Maşa işleminiz tamamen bittiğinde saçınızın hepsini ön tarafa atıp bir fırça yardımı ile hafifçe tarayın ve saçınızın dalgalarını kendiniz istediğiniz kadar açın.