Mayasıl Nedenleri ve Tedavisi

tarafından
490
Mayasıl Nedenleri ve Tedavisi

Mayasıl Nedir?

Anal bölgede nemden ya da farklı sebeplerden oluşan kaşıntılı rahatsızlıktır. Namı diğer anal dermatit. Bu hastalıkta makat bölgesinde aşırı kaşıntı oluşur ve yaz sıcakları hastalığı çekilmez hale getirir. Aslında pişik gibi bir rahatsızlığı andırır fakat pişiğin daha uzun süreni ve daha zahmetli tedaviye sahip olanı da denebilir.

Mayasıl Nedenleri ve Tedavisi 2

Mayasıl Hastalığı Nedenleri

Hastanın makat temizliğini fazla yapması ya da sabun gibi maddeleri temizlikte çokça kullanması bu bölgenin kurumasına ve kaşınmasına neden olur. ilk ve en önemli sebep budur. Karabiber tüketimi bu hastalığı tetikleyen en öncelikli baharat çeşididir.

Bunun yanı sıra diğer baharatlar da etkileyici faktörlerden olabilmektedir. Sürekli oturmayı gerektiren meslek çalışanlarında bu hastalık sıkça görülür. Aşırı kilodaki kişilerde bölge hava almadığı için sıkça rastlanır. Kadınlarda sentetik tanga, erkeklerde ve kadınlarda ise sentetik iç çamaşırı terlemeyi artıracağından hastalığı tetiklemektedir. Kalın giysiler ile sıcağa maruz kalmak da yine Mayasıl nedenleri arasında yer alır.

[reklam id=1]

Mayasıl Hastalığı Belirtileri 

Makatta kaşıntı (geceleri daha da artar), ıslaklık, akıntı, ara ara az da olsa görülebilen kanamalar, anüste meme, şişlikler veya çatlaklar önde gelen hastalık belirtileri arasında yer alır. Bu belirtilerden sonra hastanın mutlaka bir hekime görünmesi şarttır. Ülkemizde bu tip rahatsızlıklardan dolayı hastalar kendi kendilerine tedavi yöntemleri arar ve bitkisel çözümler sağlamaya çalışırlar. Fakat bu hastalığın tanısı için hekim muayenesi şarttır.

Mayasıl Nedenleri ve Tedavisi 1

Mayasıl Hastalığı Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinden önce yukarıda saydığımız nedenlerin ortadan kaldırılması hastanın açısından büyük fayda doğuracaktır. Eczanelerden temin edebileceğiniz basit mayasıl merhemleri ya da az kortizon içeren kremler ile ileri olmayan mayasıl rahatsızlıklarını tedavi etmek mümkündür. Kortizon içeren ilaçlar uzun süreli kullanılmamalıdır. Ciltte beklenmeyen etkilere sebep olabilir.

Tüm bu ilaçların kullanımından sonra beklenmeyen bir etki görüldüğünde hekime başvurulmalıdır. İlaçların en başından hekim tavsiyesiyle kullanılması hem mayasıl tedavisi süresinin kısalması, hem de yan etki çeşitlerine hakim olunması açısından en faydalısıdır. Çok önce bu rahatsızlık için operasyon işlemi uygulanmaktaydı ancak; hastalığın tedavisinde yeterli görülmediği düşünüldüğünden operasyon yerini ilaç tedavilerine bıraktı.