Maydanoz Nasıl Ekilir?

tarafından
357
Maydanoz Nasıl Ekilir?

Maydanoz tohumu nasıl ekilir. Kökeni Akdeniz bölgesi bitkisi olmasına rağmen tüm dünyada ılımlı ve nemli her bölgede yetişmektedir. Maydanoz çok yıllık bir bitkidir ve domates, biber gibi öncelikle fide olarak hazırlanması gerekmez.  Otsu bir bitki olması ve köklerinin uzun yıllar toprak altında sağlıklı yaşaması nedeni ile birçok yıl maydanoz toplaması yapılabilir.

Maydanoz Nasıl Ekilir? 1

Maydanoz ekim zamanı bahar aylarıdır. Tavlı toprakları ve ılıman ve nemli iklimleri sever. Ekim öncesinde ekim alanı yabancı otlardan iyice temizlenmeli ve gerekir ise arada bir çıkmış olabilen yabancı otlar ayıklanmalıdır.

Maydanoz tohumu nasıl ekilir sorusunun ilk aşaması toprağın hazırlanması ile başlar. Ekim yapılacak toprak derince sürülmeli ve doğal gübre eklenmelidir.  Toplanmasının kolaylaşması açısından 100- 120 cm genişliğinde ve dilenen uzunlukta şeritler halinde hazırlanan gübrelenmiş toprak yüzeyi iyice düzeltilmeli ve kaba toraktan arındırılmalıdır. Sonra toprak iyice sulanır.

[reklam id=1]

Suyun çekilip tavına geldiği zamanda toprak üzerinde açtığınız uzun şeritler üzerine tohumlar düzenlice serpilir ve üzerlerine ince bir toprak tabakası konulur ve yeniden sulanır.

Çimlenme süresi uzuncadır. 3-4 hafta kadar beklemek gerekecektir ve bu dönemde düzenli olarak sulanmaya devam edilmesi gerekecektir. Sulama toprağı kaldırmayacak düzeyde yavaşça yapılmalıdır. Yağmurlama iyi bir sulama yöntemi olacaktır.

Maydanoz Nasıl Ekilir? 2

Çimlenme başlayıp birkaç yaprak toprak üzerine çıktıktan sonra duruma göre salma suyu bile sorun etmeyecek kadar kök gelişmesini tamamlamıştır. Maydanoz suyu çok sever. Suyu sevmesine rağmen aşırı su, hele toprak üzerindeki göllenmeler kökleri çürütebilir, yapraklar sararır ve bitkiyi kaybedebilirsiniz.  Tam tersine suyun yeterli olmadığı durumda saplar ve kökler kalınlaşıp yapraklar sararmaya başlar. Bu durumda verim tamamen düşeceğinden çok yıllık bir bitki olmasına rağmen maydanozun tümden sökülüp yeniden ekilmesi gerekebilir.

Çimlenme tamamlanıp maydanozlar büyümeye başladığında uygun ortamı bulmuş diğer yabani olar da büyümeye başlamış olabilir. Bu durumda bu yabani otlar köklerinden sökülerek ekim alanı temizlenmelidir.  Yabani otlar topraktaki besine ortak olarak maydanozlarınızın daha güçlü olmalarına engel olur ve alacağınız verim azalır. Yabani otla mücadele maydanoz üretiminde önemli bir faaliyettir.

Verimi arttırmak ve sağlıklı bol maydanoz üretmek için yılda 1-2 kez tercihen iyice yanmış çiftlik gübresi veya kompoze fenni gübre verilmesi gerekecektir.

Maydanoz Nasıl Ekilir? 3

Maydanozun toplanmasına ikinci aydan sonra başlanabilir. Hasat maydanozun toprak üzerindeki kısmının sapları ile birlikte koparılması ile gerçekleştirilir. Bu toplama sırasında maydanozların üzerine basılmamalı ve ezilmemelerine dikkat edilmelidir.

Toplama sırasında tüp yapraklar koparılmaz. Birkaç yaprak bırakılarak maydanozun yeniden gelişip büyümesi sağlanarak, sıklığa erişince hasat yeniden yapılır. Maydanoz ikinci yılına girerken gelişip uzayan çiçek sapları birkaç çiçek demeti haricinde koparılıp atılır. Böylece Maydanoz ikinci yılına hazırlanmış olur.

Saksıya maydanoz nasıl ekilir? Maydanoz sadece bahçe ve tarlada değil saksıda bile yetiştirilebilecek bir bitkidir. Işık alan bir yerde hazırlanacak toprak gevşek ama besleyici bir toprak olmalıdır. Bunu torf ve kuvvetli toprağı yarı yarıya karıştırarak elde edebiliriz. Maydanoz tohumları oldukça geç çimlenir. Bu yüzden ekim öncesi tohumları ir gece suda bekletip yumuşaması ve ertesi gün kağıt üzerinde fazla suyun uzaklaştırılması ile kısaltabiliriz.

Maydanoz Nasıl Ekilir? 4

Saksıya maydanoz nasıl ekilir? Birkaç santim gibi çok derin olmayan bir şekilde ve aralarında 6-8 santim mesafeler kalacak şekilde ekilen tohumların üzerine hafifçe toprak örtülür ve sulanır. . Maydanoz ekim zamanı. Maydanoz soğu sevmez ve nisan ayından itibaren yapılan ekimler başarılı olacaktır.

Sulama önemlidir ve ilk yapraklar çıkana kadar toprağın hep nemli kalmasına dikkat edilir. Daha sonra haftada 2 kez sulama yeterli olacaktır. Çok sıcak dönemlerde sulama haftada 3-4 defaya çıkarılarak kurumanın önüne geçilir. Sıvı bitki besinleri ayda bir kere verilebilir.

Maydanoz nasıl ekilir video linklerimizi izleyerek yararlanabilirsiniz. Maydanoz nasıl ekilir videoları izlediğinizde maydanoz üretiminin ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.