Meditasyon Müziği

tarafından
213
Meditasyon Müziği

Meditasyon müziği, meditasyon Latince “meditatio” kelimesinden türetilmiştir ve bir şeyin üzerinde düşünme anlamına gelir. Yani meditasyon için derin düşünme diyebiliriz. Aslında bir anlamda zihnen “düşünmeme” anlamına da gelmektedir.

Yani hiçbir şey düşünmeden, ya da sadece tek bir objeyi hayal ederek ve sadece ona yoğunlaşarak düşünmeye derin düşünme denmektedir. Hiçbir şey düşünmeden zihni sonsuzluk deryasına serbest bırakmak da derin düşünme olarak tabir dilebilir. İşte meditasyon esnasında yapılan da budur.

Meditasyon Müziği

Meditasyonda zihni boşaltmak en önemli kriterdir. Bu esnada kişi sonsuz bir huzura ve de farkındalığa ulaşır. İşte bu derin düşünme ve zihnin boşalması sırasında ruhtan bilince doğru bir akış meydana gelir. Bu akış;  aydınlanma, farkındalık ve bir uyanış sağlar. Kişi daha berrak ve duru görmeye başlar. Burada tefekkür, yani derin düşünme sırasında bir sorgulama, kıyas, yargıya ulaşma gibi hesaplar yapılmaz. Tam tersi, hiçbir şey düşünmeden zihin arındırılır.

Zihnimizde tonla düşünce varken duru şekilde göremez, algılayamaz ve hakikatleri göremeyiz. Yani meditasyon sırasında kişi yargılaya değil, sadece gözlemci olur. Meditasyon yapmak zihin üzerinde adeta temizleyici ve berraklaştırıcı etki yapar. Meditasyon yaparken belli bazı fiziki şartların da oluşması gerekir. Sessiz, sakin, loş ve iyi havalandırılmış bir ortam ve zihni boşaltırken sakinlik veren müzikler meditasyon için gereklidir.

[reklam id=1]

Bu müzikler çoğunlukla doğaya ait, su, rüzgar, yağmur ve buna benzer doğaya ait seslerdir ve zihni arıtma yolculuğunda meditasyon yapan kişiye yardımcı olur. Yumuşak, zihni ve kulağı zorlamayan, sakinlik ve huzur veren, enstrümantal müziklerden oluşan yoga meditasyon müzikleri ile derin düşünceye yani düşünmeme denizine daha kolay dalış yapabilirsiniz. Seçeceğiniz bir meditasyon müziği ile farklı boyutlarda gezintiye çıkmışçasına derin bir huzura erebilirsiniz.

Meditasyon Müziği 2

Sahaja yoga meditasyon müzikleri ile daha derin düşüncelere dalmak, kendi sonsuzluğunuzda kaybolmak, zihnin farklı düşüncelere sapmasını önlemek de daha kolaylaşacaktır. Meditasyon videoları içinde yer alan müzikleri seçerek gevşeyebilir ve meditasyon müziği içerisinde kullanılan çınlayan, titreşen, hafif ve gong efektli yoga meditasyon müzikleri ile daha kolay konsantre olabilirsiniz.

Meditasyon müziği dinlemeden de meditasyon yapılabilir elbette. Hatta kimileri için müzik ve melodiler konsantrasyonu olumsuz da etkileyebilir. İstiyorsanız meditasyon müziği dinleyerek, istemezseniz dinlemeden de meditasyon yapabilirsiniz.