Meditasyon Teknikleri

tarafından
189
Meditasyon Teknikleri

Meditasyon teknikleri, bilhassa büyük şehirlerde yaşayanların maruz kaldığı stres, koşuşturma, kaos gibi olumsuzluklar başta fiziksel olmak üzere zihinsel ve psikolojik bozukluklara ve aksaklıklara sebep olmaktadır. Stresin bedenin ve ruhun en büyük düşmanı olduğu söylenebilir. Ve eğer bu stresle başa çıkacak, onu kontrol altında tutacak yöntemler bulunmaz ve uygulanmazsa pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarılmış olur.

Meditasyon Teknikleri

Hatta kanıtlanmış bir gerçek vardır ki o da şudur; eğer stresle başa çıkacak yöntemler bulunmazsa kişiyi adeta bitirir. Zira pek çok hastalığın kökeninde stres yatar. Stresle başa çıkmanın değişik yolları var elbette. Onlardan en etkilisi de meditasyondur. Meditasyon kişinin bedeni ile iç dünyası yani bir bakıma ruhu arasında denge kurması durumudur.

Meditasyon bir nevi, stresin bedende oluşturduğu gözle seçilemeyen toksinlerin vücuttan arıtılmasını sağlar. Meditasyon yaparak gündelik yaşamın stresine karşı adeta koruyucu bir bariyer oluşturulur. Ve meditasyonun asıl güzel tarafı kişinin kendisini tanımasına yardımcı olmasıdır.

[reklam id=1]

Meditasyon yapmak için özel bir mekana ve zamana ihtiyaç duyulmaz. En önemli kriter bedenin ve zihnin hazır olmasıdır. Evde de kolayca uygulanabilecek meditasyon teknikleri ile herkes kendi huzurlu yolunu bulabilir.

Evde meditasyon yapmak için ilk önce kendinize rahat bir yer seçin. Bu yerde konsantrasyonunuzu bozacak, dikkatinizi dağıtacak ve sizi huzursuz edecek hiçbir koşul olmamalı. Dik konumda oturmak uykunu gelmesini önlemek adına iyi bir tercih olacaktır.

Meditasyon Teknikleri 1

Gözlerinizi kapatın ve düşüncelerinizden arının. Tüm kaslarınızı gevşetin.

Burada nefes teknikleri de son derece önemlidir. Meditasyon sırasında düzenli ve birbiri ardına gelen nefesler almaya çalışın, her nefesi hissetmeye özen gösterin. Burundan alınan havanın ciğerlere dolmasını, kana karışmasını ve ağızdan geri üflenen havayı hissedin. Nefes alış verişinize konsantre olursanız dış etkenlerin konsantrasyonunuzu bozmasını da engellemiş de olursunuz.

Bu vaziyette yaklaşık 20 dakika boyunca nefes alıp vermek bile yeterli olacaktır. Daha sonra gözlerinizi açın ve etrafı izleyin. Zihninizin durulaştığını, dikkatinizin keskinleştiğini, algılarınızın daha da güçlendiğini fark edeceksiniz.

Meditasyon Teknikleri 2

Ayağa kalkarken sakin ve yavaşça kalkın. Meditasyon teknikleri içinde müziğinde payı büyüktür. Meditasyon yapmak için müzik yüzde yüz şart değildir ama müzik gevşemenize ve zihninizin derinlerine dalmanıza büyük katkı sağlar.

Meditasyon tekniklerini daha kapsamlı öğrenebilmek için meditasyon kitapları ve meditasyon videoları size yardımcı olabilir.