Melisa Çayı Faydaları

tarafından
2374
Melisa Çayı Faydaları

Doğanın yeşil dokusunda, yüzlerce farklı bitkiyi barındıran zengin floranın içinde beyaz çiçekli, yumuşak tüylerle kaplı ince yaprakları olan, limonsu kokulu, çok dallı ve otsu bir bitki yaşar. İsmi Melisa…

Oğul otu adıyla da bilinen Melisa, bünyesinde tanen, uçucu yağ, acı madde, reçine ve müsilaj barındırır.

Nane familyasından olan Melisa bitkisi, sakinleştirici özelliğiyle bilinir. Geçmişi Orta çağa kadar uzanan Melisa; kaygı ve anksiyeteyi azaltmak, stresi kontrol altında tutmak, derin bir uykuya dalabilmek ve iştah açmak için kullanılır. Hatta çok eskilerde böcek ısırıklarına karşı deva olarak da kullanıldığı biliniyor.

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde ve güney Avrupa’da bolca yetişen Melisa bitkisi, limonu andıran hafif ve ferah kokusuyla ayırt edilir ve yaz mevsiminin bitimine doğru küçük beyaz çiçekler açar. Bal bitkisi, nane balsamı, mavi balsam, tatlı balsam ve oğul otu isimleriyle bilinse de, ona en çok yakışan isim Melisa’dır.

Genellikle yapraklarının kurutulup çay şeklinde demlenmesiyle karakter bulan Melisa bitkisi; krem, kapsül ve yağ olarak da şifa ve yaşam enerjisi dağıtır.

Melisa Çayı Faydaları

  • Sinirleri yatıştırmak
  • Uykusuzluğu gidermek
  • Stresi azaltmak
  • Sindirim sorunlarını iyileştirmek
  • Mide problemlerini hafifletmek
  • Gaz gidermek
  • Ateş düşürmek
  • Mantar, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını iyileştirme aşamasında tıbbi tedaviye destek vermek,
  • Ve ter atılmasını sağlayarak vücudu toksinlerden arındırmak için başvurulan bir şifa çayıdır.
  • Göz tansiyonundan kurtulmak, östrojen hormonunu yükseltmek, kalp spazmını önlemek, idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmek ve yaraların hızlı kapanmasını sağlamak da yine Melisa çayının maharetleri arasındadır.

Melisa-Çayı-Faydaları1

Peki Melisa çayı zayıflatır mı? Melisa bitkisinin içeriğindeki yağ yakan ve yağ moleküllerini tutan bitkisel enzimler kilo almaya engel olur ve dikkatli bir beslenme desteğiyle kilo vermeye de yardımcı olabilir.

Melisa bitkisi, mate, nane, biberiye yaprakları ve limonla birlikte demlendiğinde etkisi daha da güçlenir. Bitki çaylarının faydaları, bir araya geldiklerinde daha da belirgin hale gelir. Yalnız, ne kadar çok tüketirsem o kadar fazla ve hızlı kilo veririm gibi bir yanılgıya düşmek, sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple hiçbir bitki çayı günde maksimum 3 fincandan fazla tüketilmemelidir.

[reklam id=1]

Melisa Çayı Zararları

Tüm bitkiler şifa ve sağlık dağıtsa da, yine de belirli dozlarda almakta fayda var; zira en şifalı bitkiler dahi yüksek dozda alındığında sağlık için risk oluşturabiliyor. Bu da bitki çaylarının faydaları yanında zararları da olabilir önermesini kuvvetlendiriyor.  Melisa bitkisi de hafif ve güvenli bir bitki olmasına rağmen, mutlaka günlük tavsiye edilen dozlarda alınmalı; mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri, karaciğer iltihabı ve düşük tansiyon problemi olanlar tarafından kullanılmamalı; hamile ve emzirme döneminde olan kadınlarla, sakinleştirici ve tiroid hapı kullanan hastalar tarafından doktora danışarak tüketilmelidir. Melisa bitkisinin içeriğindeki uçucu yağ, alerjik bünyelerde hassasiyet oluşturabileceğinden, kullanmadan önce temkinli olunmalıdır.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Melisa çayı nasıl demlenir? diyorsanız son derece pratik bir tarifini verebiliriz.

Melisa-Çayı-Faydaları2

2 çay kaşığı ince kıyılmış Melisa yaprağı 1 bardak kaynar suya atılarak üstü kapalı vaziyette 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Melisa çayı, kaynatılarak yapılmamalıdır.  Günde en fazla 3 fincan tüketim yeterlidir.

Ayrıca 20 gram Melisa bitkisinin üzerine 500 gram kadar kaynar su döküp, üstü kapalı şekilde10 dakika demleyip süzerek banyo suyuna ekleyebilirsiniz. Uykusuz ve gergin durumlarda yatmadan evvel bu suyla yapacağınız banyo sizi gevşetip rahatlatacak, rahat ve derin bir uykuya dalmanızı sağlayacaktır.