Menengiç Faydaları

tarafından
271
Menengiç Faydaları

Menengiç faydaları bakımından da tercih edilebilecek bir kahve türüdür. Menengiç özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olmak üere, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin yüksek kısımlarında yetişen, meyveleri taze veya kuru olarak tüketilebilen, sakız, kahve ve yağ yapımında da kullanılan faydalı bir bitkidir.

Menengiç Faydaları 1

Menengiç, çitlembik, çedene, çöğre, sakızlak, sakızlık, kizvan, yabani fıstık, melengiç, pistacao coffee gibi bir çok isimle anılmaktadır. Yabani antep fıtığı ağacı olan menengicin taze meyveleri sakız murcu olarak bilinir ve domates, soğan, nar ekşisi, zeytin yağı ve baharatlarla birlikte salatası da yapılır.

Menengicin faydalarından yararlanmak için bir çok farklı şekilde kullanımı bulunmaktadır. Lezzetli bir tada sahip olması nedeniyle yemiş olarak kullanılabilen menengiç, günden güne popülaritesi artan kahve olarak, yağından sabun üretilerek ve sakız olarak tüketilmektedir.

[reklam id=1]

İnsanoğlu bir besini tüketirken öncelikle gerekli vitaminleri almak ve açlık duygusunu bastırmak amacını güderken, diğer yandan da sağlığını düzenleyici ve koruyucu besinleri tüketmeyi amaç edinmektedir. Bu bağlamda menengiç faydaları bol olan bir üründür. Bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış olsa da bir çok faydası olduğu beliritlen menengicin belli başlı bilinen faydalarını incelersek:

Menengiç Faydaları 2

 1. Balgam sökücü özelliği vardır.
 2. Öksürüğün atlatılmasında yardımcıdır.
 3. Nefesin açılmasına yardımcı olur.
 4. Nefes darlığına iyi gelir.
 5. Solunum yollarının sağlıklı çalışmasında faydalıdır.
 6. Antiseptik özelliğe sahiptir.
 7. Ayak terlemelerinin önlenmesine katkı sağlar.
 8. Yaraların tedavi edilmesini sağlar.
 9. Ağrılı bir süreç olan böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
 10. Ses tellerine iyi gelir.
 11. Kalp yetmezliği riskinin azaltılmasında yardımcı olur.
 12. Cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir.
 13. Kandaki kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
 14. Saçlara canlılık kazandırarak daha gür ve parlak görünmelerini sağlar.
 15. Kokusu sayesinde ağız kokusuna karşı etkilidir.
 16. Kan akışını hızlandırır.
 17. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı etkilidir.
 18. Sabun olarak kullanılarak temizliğe fayda sağlar.

Bir çok faydayı bir arada bulunduran menengiç özellikle kahve olarak tüketilmektedir. Menengiç kahvesi, ilk içimlerde farklı bir tat olarak görünse de alışanların bırakamadığı ve bırakmak istemediği bir kahve türüdür. Menengiç kahvesinin yapılışı oldukça basittir ve klasik Türk kahvesi yapımına benzer özellik taşımaktadır.

Menengiç Faydaları 3

Menengiç kahvesi yapmak için ihtiyacınız olan menengiç kahvesini her yerde bulabilirsiniz. Dilerseniz aktarlardan alacağınız taze menengiç tanelerini evde kavurarak ve ardından döverek evde de kahve yapabilirsiniz fakat buradaki kavurma ve dövme kıvamını ayarlamak oldukça zordur. Bunun yerine tadı her ne kadar evde yapılan kadar güzel olmasa da marketlerden alacağınız hazır kahveyi tercih edebilirsiniz.

Menengiç kahvesi yapmak için öncelikle 1 fincan süt, 2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi ve ağız tadınıza bağlı olarak yeteri kadar şekere ihtiyacınız bulunmaktadır.

Menengiç kahvesi yapmaya başlamak için öncelikle cezveye bir fincan süt konur. Sütün üzerine 2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi ve ağız tadınıza göre yeterli olacak kadar şeker eklenir. Buradaki miktarlar sonraki kahve pişirmelerinizde ağız tadınıza göre değiştirilebilir.

Menengiç Faydaları 4

Yani dilerseniz kahve miktarını azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Yada şeker miktarını keza arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Ocakta birinci taşım süresine kadar karıştırılarak kaynatılan kahve, taşım kaynaması başladıktan sonra taşırmadan ve karıştırılmaya devam edilerek bir süre daha kaynatılır ve sonrasında sunuma hazırlanır.

Menengiç kahvesi soğudukça üzerinde yağ birikmesi olacaktır. Bu nedenle sunum yapılırken bir tatlı kaşığı ile yapılması gerekmektedir. Kahve soğudukça biriken yağ katmanı kaşıkla alınır ve kahve içilmeye devam edilir. Kahvenin yanında menengiç taneleri, leblebi, fıstık gibi çerezlerde sunulabilir.