Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

tarafından
474
Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır, diye araştırıyorsanız özel bir kahve olan menengiç kahvesinin, lezzeti ve faydaları size kadar ulaşmış demektir. Müdavimlerinin hiçbir zaman vazgeçemediği menengiç kahvesi hem lezzetli olması hem de kafein içermemesi nedeniyle son zamanlarda popüler bir içecek halini almıştır.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bir çok isimle anılan menengiç özellikle  Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere İç Anadolu, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin yüksek kesimlerinde yetişen sakız ağacı ailesi üyesi, yabani antep fıstığı ağacı olup, meyveleri çiğ veya kavrulmuş olarak yenilebilmekte, yağından sabun yapılmakta ve sakız da elde edilebildiği için sakızlık olarakta adlandırılmaktadır.

Menengiç kahvesi ise bu ağacın meyvelerinin toplandıktan sonra yıkanması ve sonrasında güneşte kurutulmaıs ile elde edilir. Güneşte kavrulmaya bırakılan meyveler kahverengi olana kadar kavrulur ve sonrasında pekmez kıvamına gelene kadar dövülerek menengiç kahvesi elde edilir.

[reklam id=1]

Menengiç kahvesinin hazır olarak alınabileceği gibi aktardan alınan taze menengiçler ile evde de yapılabilmektedir. Evde yapılan menengiç kahvesi daha lezzetli olsa da yapımı kolay olmadığı için genellikle hazır satılan menengiç kahvesi tercih edilmektedir.

Evde menengiç kahvesi hazırlamak için taze menengiçler bir tavada hiçbir ek ürün kullanılmadan kavrulur ve sonrasında dövülerek ezilir. Ancak bu kavurma ve dövme ölçüsünü ayarlamak oldukça zor ve zaman gerektiren birişlemdir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? 1

Hazır olarak alınan menengiç kahvesi yapımı ise normal kahve yapımına benzer özellikler taşımaktadır.

Malzemeler (1 kişilik):

  1. 1 büyük çay fincanı süt. Hafif olması için yağsız olmaıs veya yarım yağlı olması tercih edilebilir.
  2. 2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi
  3. Tercihe bağlı olarak şeker
  4. Kahve yanında atıştırmak için menengiç taneleri, leblebi veya yer fıstığı gbi çerezler.

Menengiç kahvesi yapılırken ilk olarak cezveye süt konur ve üzerine menengiç kahvesi ve ağız tadına göre yeteri miktarda şeker konur. Menengiç kahvesi ilave edilirken kavanozun üzerinde biriken yağ tabakasının altından katı kısmından alınmasında fayda vardır.

Özellikle ilk kez içecekler için üstte biriken yağ ile alttaki katı kısım karıştırılmamalıdır. Ocakta sürekli karıştırılarak ilk taşma süresine kadar kaynatılır. İlk kaynama gerçekleştikten sonra taşmamasına dikkat edilerek karıştırılır bir vaziyette bir süre daha ocakta tutulur.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? 3

Menengiç kahvesi Türk kahvesi gibi ağır ateşte tavsiye edilse de orta veya ağır ateşte de yapılabilir. Ocakta kaynadıktan sonra bekletilmesinin amacı tam erimesinin sağlanmasıdır. Tanecikli yapının içerken hissedilmemesi için ocağa koymadan önce bir süre karıştırılabilir. Menengiç kahvesi sunumu sırasında soğudukça fincan üzerinde birikecek olan yağ tabakasının alınabilmesi amacıyla bir tatlı kaşığı ile verilebilir.

Menengiç kahvesi yaparken ilk kullanımdan itibaren oluşacak damak tadına göre ideal ölçüler belirlenecektir. Duruma göre kahve miktarı veya şeker miktarı arttırılabilir veya azaltılabilir.

Menengiç kahvesi lezzeti ve kafeinsiz özelliği ile bir çok kişinin vazgeçemediği bir kahvedir. Damak tadına göre bazı kişiler tarafından beğenilmese de içmeye başlayanların sürekli tercih ettiği ve önediği bir kahve türüdür. Menengiç kahvesi fiyatı ise her üründe olduğu gibi markaya göre değişebilmektedir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? 4

Bazı markalarda 200  gramı 10 TL gibi bir rakam iken bazı markalarda 200 gramı 20 TL olabilmektedir. Burada önemli olan güvenilir markaları tercih etmektir.

Öksürüğü kesme, balgam sökme, nefes açma, göğsü yumuşatma, yaraların tedavisi, ayak terlemesini önleme, mide ağrılarını dindirme gibi bir çok faydası da bulunan menengiç kahvesi yapılışı için suda tercih edilebilmektedir ancak, süt sudan daha yumuşak bir içim sağladığı için süt kulanılması önerilmektedir.