Menengiç Kahvesi Nedir?

tarafından
212
Menengiç Kahvesi Nedir?

Menengiç Kahvesi Nedir diye yapılan araştırmalarda son zamanlarda artış olduğu görülmektedir. Farklı lezzeti, sağladığı faydalar ve kültürümüzde kahvenin ayrı bir yeri olması elbette ki bu artışı tetikleyen unsurlardandır. Türk kahvesi yıllardır milletimizde eskimeyen, onsuz yapılamayan ve dünya çağında üne sahip olmuştur. Türk kahvesinin yeri elbette ki ayrıdır. Ancak yeni tatlarında mutlaka denenmesi lazımdır.

Menengiç Kahvesi Nedir? 3

Menengiç kahvesini tadanlar ve tamak tadına uyum sağladığını düşünenler artık bu kahveden vazgeçememektedirler. Menengiç kahvesi, ülkemizde Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin yüksek kesimlerinde yetişen yabani antep fıstığı olarak da adlandırılan menengiç bitkisinin meyvelerinden elde edilen bir kahvedir.

Kahve elde edilirken, menengiç meyveleri toplanır ve yıkandıktan sonra güneşte kurutulmaya bırakılır. Güneşte kuruyarak kahverengi haline gelen meyveler daha sonra pekmez kıvamına gelene kadar dövülür ve kahve haline getirilir.

[reklam id=1]

Menengiç kahvesinin yapısı itibari ile bir çok faydası vardır. Özellikle kafein içermemesi büyük artı olarak görülen menengiç kahvesi, marketlerden hazır olarak alınabileceği gibi aktarlardan alınan meyvelerin ocakta kurutulup sonrasında dövülmesi ile de elde edilebilir. Bu işlem biraz zaman almakta ve aynı zamanda kahve kıvamı ve kurutma kıvamı tam olarak tutturulamadığı için genellikle hazır kahve tercih edilmektedir.

Menengiç kahvesi kafein içermez, nefes açıcı ve balgam sökücü özelliği vardır. Bunun yanında nefes darlığına iyi gelmektedir. Solunum yollarına faydalı olan menengiç kahvesi antiseptik özelliğe sahiptir ve göğsü yumuşatır. Ses tellerine de iyi gelir.

Menengiç Kahvesi Nedir? 1

Ayrıca, böbreklerdeki kumun atılmasına yardımcı olur. Bir diğer faydası ise cinsel gücü arttırmasıdır. Kan akışını hzlandırır ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Mide ağrılarının dindirilmesinde fayda sağladığı gibi antioksidan özelliği ile kansere karşı da etkilidir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi nasıl pişirilir? Aslında bildiğimiz Türk kahvesine benzer bir şekilde pişirilen menengiç kahvesinin, özellikle diyette olan kişiler için günde iki fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.

1 Kişilik Menengiç Kahvesi Malzemeleri

  1. Bir büyük fincan süt. (Yumuşak bir içim için sütün yağsız veya yarım yağlı olması önerilir)
  2. İki tatlı kaşığı menengiç kahvesi. ( Tamak tadına göre bu miktar arttırılıp düşürülebilir.
  3. Yine damak tadına göre yeteri miktarda şeker.

1 Kişili Menengiç Kahvesinin Hazırlanışı

Öncelikle cezveye bir büyük fincan süt boşaltılır ve üzerine iki tatlı kaşığı menengiç kahvesi ve yeteri miktarda  şeker ilave edilir. Kahve ocakta birinci taşım seviyesine kadar karıştırılarak kaynatılır. Taşım seviyesine gelen kahve taşırılmadan bir süre daha karıştırılarak kaynatılır ve sonrasında fincana doldurulur ve yanında bir tatlı kaşığı ile servis edilir.

Menengiç Kahvesi Nedir?

Kahvenin yanında tatlı kaşığı sunulmasının amacı, kahve soğudukça üzerinde biriken yap tabakasının alınması amaçlıdır. Kahvenin yanında yine menengiç taneleri, leblebi, fıstık gibi çerezlerde ikram edilebilir.

Menengiç kahvesi bir çok marka adı altında üretilmektedir. Menengiç kahvesi fiyatı da markadan markaya her üründe olduğu gibi değişiklik göstermektedir. Bazı markalarda 200 gramı 10 TL iken bazı markalarda aynı gramajdaki bir ürün 20 TL olarak satılabilmektedir. Burada fiyat kalite dengesini kendinizin oluşturması gerekmektedir.

Menengiç kahvesi kalori değer açısından da 100 gramında 594 kalori taşımaktadır. Menengiç kahvesinin içeriğinde ise, protein, yağ, karbonhidrat, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum,A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, C vitamini ve E vitmaini bulunmaktadır. Yağ oranının yüksek olması nedeniyle diyette olan kişilerin günde iki ficandan fazla tüketmemesi önerilmektedir. Bunun dışında her hangi bir yan etkisi veya zararı olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.