Menengiç Kahvesinin Faydaları

tarafından
576
Menengiç Kahvesinin Faydaları

Kültürümüzde ayrı bir yeri olan kahve, sohbetlerin, misafirliklerin vazgeçilmezidir. 40 yıl hatır biçilen kahvemiz dünyaya nam salmış ve ülkemize gelen turistlerinde mutlaka tadına baktıkları bir ürün haline gelmiştir. Ancak, son zamanlarda Türk kahvesinin yanında popülaritesi gün geçtikçe yükselen menengiç kahvesi de sıkça duyulur hale gelmiştir. Menengiç kahvesinin faydaları, tadı, kokusu gibi özellikleri sayesinde alışanların vazgeçemediği bir kahve türü olmuştur.

Menengiç Kahvesinin Faydaları

Menengiç kahvesi genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi, bunun yanında İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin yüksek kesimlerinde yetişen ve yabani antep fıstığı ağacı olarak ta bilinen menengiçten üretilmektedir. Menengiç, meyveleri hem taze hem de kuru olarak tüketilebilen, meyvelerinden kahve, yağından sabun yapılabilen ve aynı zamanda sakız olarakta kullanılabilen faydalı bir bitkidir.

Menengiç kahvesinin faydaları nelerdir bahsetmeden önce menengiç kahvesi nasıl yapılır kısaca tarif edelim.

[reklam id=1]

1 Kişilik Menengiç Kahvesi Malzemeleri

 1. 1 büyük fincan süt. Sütün az yağlı olması veya yağsız olması yumuşak bir içim için tercih edilmelidir.
 2. 2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi (Bu miktar ağız tadınızın oluşması ile birlikte azaltılabilir veya arttırılabilr.)
 3. Tamak tadınıza göre yeteri miktarda şeker.
 4. Yanında sunum için taze menengiç taneleri, leblebi, fıstık gibi çerezler.

Menengiç Kahvesinin Yapılışı

Menengiç kahvesi Türk kahvesine benzer bir şekilde yapılmaktadır. Kahve yapmaya başlarken öncelikle 1 büyük fincan süt cezveye konur ve üzerine 2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi ve istenilen miktara şeker ilave edilir. Menengiç kahvesinin Türk Kahvesi gibi kısık ateşte pişirilmesi önerilse de orta ateşt veya ağır ateşte de pişirilebilir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları 1

Ocakta birinci taşıma kadar karıştırılarak kaynatılan kahve, birinci taşımdan sonra bir süre daha karıştırılarak kaynatılır. Daha sonra fincana boşaltılan kahve, yanında çerez ve bir tatlı kaşığı ile sunum edilir. Tatlı kaşığının amacı, kahve soğudukça üzerinde oluşan yağ tabakasının alınması içindir.

Menengiç kahvesinin faydaları oldukça fazladır. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da aşağıdaki faydaların olduğu belirtilmektedir.

 1. Balgam sökücü, öksürüğün atılması ve nefesin açılmasına yardımcı olur.
 2. Nefes darlığına iyi gelir ve solunum yollarının sağlıklı çalışmasını sağlar..
 3. Ayak terlemesini önler.
 4. Yaraların tedavi edilmesinde ve kalp yetmezliği riskinin azaltılmasında etkilidir.
 5. Böbrekte kumların dökülmesine yardımcı olur.
 6. Ses tellerine iyi gelir.
 7. Cinsel gücü arttırır.
 8. Kandaki kolesterolün düşürülmesini sağlar.
 9. Saçlara daha parlak ve gür olması için canlılık kazandırır.
 10. Kokusu sayesinde ağız kokusuna karşı etkilidir.
 11. Kan akışını hızlandırır ve kolesterolün düzenlenmesini sağlar.
 12. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı etkilidir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları 3

Menengiç Kahvesi İçindekiler

Menengiç kahvesi içindekiler, incelendiğinde karbonhidrat, protein, yağ, lif, kolesterol, sodyum, potasyum, kalsiyom, A vitamini, C vitamini ve demir ihtiva ettiği görülmektedir. 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesinde 30 kalori olduğu tespit edilmiştir.

Menengiç kahvesi zayıflatırmı veya menengiç kahvesi zararları hakkında yapılan incelemelerde, tok tutması, yağ yakmayı kolaylaştırması, kasları beslemesi, metabolizmayı hızlandırması ve çabuk doymayı sağlaması, kan akımını hızlandırması ve sindirim sistemine faydaları nedeniyle zayıflamaya katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ancak, yağlı bir yapıya sahip olan menengiç kahvesinin diyette olanlar tarafından ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Yüksek yağ oranı nedeniyle 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.