Menopoz Nedir?

tarafından
337
Menopoz Nedir?

Kadınların adet döngülerinin sona ermesi ve üremelerinin durmasına menopoz adı verilir. Belirli bir yaşa gelen her bayanda görülen bu doğal durum, erken dönemde ortaya çıktığında ya da normalin dışında görüldüğünde tedavi edilmesi gerekebilir. Bu yazımızda menopoz nedir kısaca beraber inceleyelim.

Menopoz en kısa tanımı ile kadınlarda son adet dönemi anlamındadır. Kadınların adet kesilmesi ile birlikte üremeleri de son bulur. Bu durum başta psikolojik olarak pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Bazı kadınlar menopoz dönemini ağır geçirirken bazı kadınlar normal, hatta farkına varmadan bu dönemi geçirir.

Kadınların hayatlarının üçte biri menopoz döenminde geçer. Her ne kadar sadece adetten kesilme anlamına gelse de bu kesilmenin olma aşamasına kadar geçen sürede de bazı belirtiler kadınlarda ortaya çıkar. Kimi kadın bu belirtilerin farkına varmazken kimileri zor zamanlar geçirir.

[reklam id=1]

Menopoza bağlı zorlayıcı belirtileri olan bayanlar, konu ile ilgili mutlaka bir doktor yardımı almalıdır. Genel olarak menopoz belirtileri;

Düzensiz adet kanamaları… Özellikle iki adet döngüsü arasındaki sürenin uzaması ya da adet kanının normalden daha az olması.

Menopoz Nedir? 1

  • Sürekli sinirlilik, gerginlik hali ve en son depresyon hali.
  • Çarpıntı, gece terlemeleri, bir anda sıcak basması durumu.
  • Uyku bozuklukları, uyku kalitesinde ciddi düşüş hali.
  • Eklem bölgelerinde ve baş kısmında görülen ağrılar.
  • Cinsel isteksizlik ya da ağrılı ilişki durumu.
  • Nadiren de olsa kalp hastalıkları görülebilir.
  • Yine çok fazla görülmese de kemiklerde erime de menopoz döneminde döneminde görülebilir.

Yukarıdaki belirtiler menopozun dışında da görülebilir. Bunun için iyi değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin ardından yapılacak tedavi varsa yapılması gerekir.

Kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarının azalması ve en yok tamamen yok olması anlamına gelen menopoz, normalden farklı seyir ederse ya da erken dönemde ortaya çıkarsa tedavisi gerekebilir. Menopoz tedavisinde de diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi nedenlerin ortadan kaldırılması esas alınır.

Menopoz Nedir? 2

Menopoz tedavisinde kadınlara farklı yöntemler ile östrojen ve progesteron hormonları takviye edilir. Tedavi için uygulanacak yöntemler ve kullanılacak ilaçlar değişiklik gösterir. Erken menopoz için uygulanacak tedavi ile menopoz etkilerini azaltmak için uygulanacak tedaviler birbirinden farklıdır.

Menopoz Kimlerde Görülür?

Menopoz 40 yaş ile 55 yaş arası dönemde görülen bir evredir. Tüm bayanlarda görülen bu dönem, doğal olarak kabul edilir. Ancak 40 yaşından önce görülen menopoz dönemi doğal değildir. Bu durumda erken menopoz tedavisi yapılabilir. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 46 olarak belirlenmiştir.

Menopoz dönemi ile ilgili unutulmaması gereken en önemli nokta, bu sürecin normal bir süreç olduğudur. Kesinlikle bir hastalık değildir ve bu şekilde değerlendirilmemelidir. Çoğu kadın menopoz dönemine girdiğinde artık kendisini kadın gibi hissetmediklerinden psikolojileri bozulur. Oysa bu çok doğal bir süreçtir ve tüm kadınlarda görülür.

Menopoz Tedavisi 3

Menopoz Sebepleri

Menopozun temel nedeni kadınlık hormonlarındaki azalmadır. Östrojen ve progesteron adı verilen bu hormonlar, 40 yaş civarında azalmaya başlar. Ancak 40 yaşlardan sonra yavaş yavaş yumurtalıklarda da bu hormonlar azalmaya başlar. Yumurtalıklarda hormonların azalması yumurtlamanın son bulması ve en sonunda da adette kesilmeye kadar devam eder.

Bu yazımızda sizlerle menopoz ne demek, sebepleri ve kimlerde görülür gibi soruların cevaplarını paylaştık. Bu bilgiler genel bilgiler olup her bayanın menopoz döneminin kendine has olduğunu ayrıca belirtmek isteriz.