Metabolik Balans Nedir?

tarafından
226
Metabolik Balans Nedir?

Metabolik balans nedir, günümüzde dünya üzerinde en çok üzerinde durulan, cevap ve çözüm aranan, yeni teknikler ve usuller geliştirilen, yeni yeni listeler hazırlanan, uğruna tonla para dökülen ve umut bağlanılan konulardan biri de kilo kontrolüdür. Zayıflama, incelme, ince kalma ve fit olma meselesi ve çabası yıllardan beri toplumların ilgisini ve  dikkatini çekmektedir.

Metabolik Balans Nedir?

Moda diyetler, trend egzersiz yöntemleri ve neredeyse tüm dünyayı kasıp kavuran zayıflama akımları hep aynı amaca hizmet eder: daha güzel ve genç görünmek… İşte günümüzde revaçta olan diyetlerden birisi de metabolik balans diyetidir. Peki metabolik balans nedir, nasıl bir mantık üzerine kuruludur bir bakalım.

Metabolik balans insan vücudunda denge oluşturan ve kişiye özel olan dengeli beslenme programıdır. Metabolik balans diyeti insanı kısa sürede başarıya ulaştırır fakat kısa sürecek bir diyet programı değildir. Metabolik balans diyetiyle sağlıklı beslenme kaideleri öğrenilerek hayata geçirilmesi sağlanır.

[reklam id=1]

Metabolik balans diyeti kalori hesabına bağlı bir diyet değildir. Diyet boyunca tüketilecek gıdalar kan değerlerine ve kişisel özelliklere göre belirlenir. Bu belirleme standardında besinlerin kalorilerinden ziyade glisemik özellikleri ve kişilerin metabolizma özellikleri göz önüne alınır. Metabolik balans diyeti her ne kadar düşük kalorili diyet grubuna yakın bir diyet olsa da uzun süreli uygulanmasında herhangi bir sakınca görülmez.

Az evvel de belirttiğimiz gibi metabolik balans diyeti kalori ayarlaması ve düzenlemesi yapmaktan ziyade besin gruplarının koordinasyonu ve bilinçli tüketilmesi ile karakterize olan bir beslenme disiplinidir.

Metabolik Balans Nedir? 2

Metabolik balans diyetinde kişinin en son yani güncel laboratuvar tahlilleri ve genel sağlık durumunun gözden geçirilmesi ile özel bir beslenme programı hazırlanır. Yetişkin bir insanın günlük enerjisinin %40 ila 45’i karbonhidratlardan, %30 ila 35’i yağlardan, %20 ila 30’u proteinlerden sağlanmalıdır. Metabolik balans diyetinde proteinler, yağlar, karbonhidratlar, yağlar ve lifli gıdalar kişinin gündelik ihtiyacına göre listedeki yerini alır.

Dolayısıyla metabolik balans nedir sorusunu; yağsız, tatsız tuzsuz, şekersiz, kalorisi düşürülmüş yapay yiyecekleri tüketerek kilo verdirmeyi amaçlayan bir beslenme programı olarak değil; vücudun gereksinim duyduğu besinlerin en doğal halleriyle, en leziz şekilde hazırlanıp tüketilmesini sağlayan ve belli bir süre değil bir ömür boyu keyifle ve rahatlıkla sürdürülebilecek sağlıklı bir beslenme disiplinidir şeklinde yanıtlayabiliriz.

Metabolizma ile ilgili yapılan kapsamlı çalışmalarda sağlıklı bir diyet programının nasıl olması gerektiği bakın nasıl maddelenmiş:

  • Enerji alımı enerji tüketiminden az olmalı
  • Diyet, protein, yağ, vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitlerini yeterli oranda içermeli
  • Tok tutmalı
  • Gündelik kullanıma uygun olmalı ve herhangi bir komplikasyona sebep olmadan uzun süreli uygulanabilmeli.
  • Kişinin yeme alışkanlıklarına ve damak tadına uygun olmalıYeterli miktarda protein ve lif içermelidir.

Metabolik Balans Nedir? 3

İşte metabolik balans diyeti de bu kriterlere sahiptir. Metabolik balans diyeti kişiye balık vermek yerine balık tutmayı öğretir.

Metabolik balans ile yalnızca zayıflamayı değil gerektiğinde kilo almayı ve vücut için en uygun kiloda kalmayı da öğrenirsiniz.

Metabolik balans diyeti metabolizma endokrin uzmanı Dr. Wolf Funfack’ın rehberlik ettiği bir hekim ve beslenme uzmanı kadrosu tarafından tasarlanıp geliştirilmiştir.

Metabolik balans diyeti sayesinde metabolizmanıza adeta balans ayarı yapmış olacak ve ömrünüzün sonuna kadar doğru beslenerek ideal kilonuzu koruyacaksınız.

Merak edilen hususlardan birisi de metabolik balans diyeti fiyatıdır. Bu programın fiyatı kişinin vermek yahut almak istediği kiloya, yahut metabolizmayı düzenlemek için gerekli koçluk süresine bağlıdır. Maliyet, kişiye uygun olan planın uygulanma şekli ve takip süresine göre hekimle hasta arasındaki değerlendirmeye göre yapılır.