Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

tarafından
8126
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler
Kış mevsimi ile beraber hareketsiz günlere de merhabaaa 🙂
Ev oturmaları, günler yenilen pastalar, börekler hepsi kilo olarak dönüş yapmaya başlamadan önlem alma vakti hanımlar

Günümüzün en popüler konular arasından metabolizmayı hızlandırmak” geliyor. Fazla kilolardan kurtulmak için spor, egzersiz yapmaya çok vakti ayıramayanların ortak konusu.Bende bugün Metabolizmayı hızlandıran besinler hakkında biraz bilgi paylaşacağım ama tabi önceliğimiz her zaman spor yapmak olmalı

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler
Aşağıda gördüğünüz yiyecekleri diğer sebze-meyvelere göre metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayan besinlerdir. Bu besinlerini hepsinde lif oranı oldukça yüksektir bu sayede bağırsaklarımızın düzenli çalışmasınız sağlayarak zayıflamamız için bize yardımcı olur.metabolizmayı-hızlandıran-besinler

Elma: Lifli meyve olduğu için su içeriği yüksektir. Suyu yerine kendisini yemek hem daha fazla lif almak hem de efor harcamak açısından daha sağlıklıdır.

Greyfurt: Sindirimi uzun süren ve bol miktarda lif içeren greyfurt; yağ yakıcı özelliğe sahip olmasa da daha az kalori alarak kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Yemekten önce yarım greyfurt yer ya da yarım bardak greyfurt suyu içerseniz yemek sırasında daha az yiyeceğiniz için daha az kalori almış olursunuz.

Biber : Acı biber kapsaisin isimli bir madde içerir. Kapsaisinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Ispanak: Metabolizmayı çalıştıran en önemli besinlerden bir tanesi olması nedeniyle kilo verirken asla vazgeçemeyeceğimiz bir besindir. Ispanak yemek uzun süre tokluk hissi de sağlar. Ispanağı haşladıktan sonra ince ince kıyıp ekmeğin üstüne sürüp yoğurtla yemek, pratik bir öneri olabilir.

Brokoli: Kalsiyum ve C vitamini yönünden zengin olan brokoli daha hızlı kalori yakmaya ve metabolizma harekete geçirmeye yardımcı olur.

[reklam id=1]

Yeşil Çay: Bazı çalışmalar yeşil çayın karın yağı yakarak vücudu uyardığı ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir. Yeşil cay, metabolizmayı etkileyen fitokimyasal bir yapı içerir.

Soya Sütü: Metabolizmayı çalıştıran en önemli besinlerden bir tanesi olması nedeniyle kilo verirken asla vazgeçemeyeceğimiz bir besindir. Ispanak yemek uzun süre tokluk hissi de sağlar. Ispanağı haşladıktan sonra ince ince kıyıp ekmeğin üstüne sürüp yoğurtla yemek, pratik bir öneri olabilir.

Yoğurt: Yoğurt kalsiyum ve protein bakımından zengindir. Bu vücudunuzun tüm gün devam etmesi için gereken enerjiyi ve yağsız kas kütlesi inşa etmesine yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi: Lif bakımından zengin olan yulaf ezmesini bol su ya da sütle sıcak yerseniz daha uzun süre tok hissettirir Tadını sevmiyorum diyenlerdenseniz tarçın veya Hindistan cevizi karıştırarak daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Fasulye: Kırmızı fasulye protein ve lif açısından çok zengindir ve hiç yağ içermez. Kırmızı fasulyede karın bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olan flavonoidler bulunmaktadır.

Tarçın: Yapılan çalışmalar tarçının kan şekeri seviyesini düzenlemede yardımcı olduğunu göstermiştir. Özellikle Tip 2 diyabeti olan kişilerde tarçın iştahı azaltmak için kullanılabilir. Tatlıdan vazgeçemem diyenlerdenseniz kalori eklemeden tat almak için kahve, çay, ya da yoğurdun içine karıştırın.

Badem: Badem de kalori yüksek olabilir ama esansiyel yağ asitleri ile metabolizmayı hızlandırırlar.

Köri: Hardal ve köri yağın depolanmasını azaltıp, kan şekerini dengelemektedir. Salata veya sandviçlerinize yağ yerine ilave edebilirsiniz.

Kahve: Kahve metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı olur; ancak ekstra kalori içermediği sürece

Hindi: Et grupları içinde en az kaloriyi hindi eti içerir. Etinizi lezzetlendirmek istiyorsanız akşamdan süte yatırıp buzdolabında sabaha kadar beklettikten sonra pişirin. Etiniz yumuşayacaktır.

Metabolizmayı hızlandıran besinler ile birlikte kilo vermek için en iyi yolun düzenli egzersiz ile sağlıklı bir diyeti birleştirmek olduğunu unutmayın!