Metpamid Şurup Hakkında Herşey

tarafından
9385
Metpamid Şurup Hakkında Herşey

Metpamid Şurup Hakkında Her şey
Metpamid  Şurup birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen mide ve sürekli kusma haline oldukça etkili olan bir ilaçtır. Metpamid’in oral mide bulantılarını bastırmada rahatlıkla kullanılabilir.

Metpamid Ne İşe Yarar?

Metpamid günümüzde sıklıkla mide bulantılarını bastırmak için kullanılan bir şuruptur. İlaç şurup olarak kullanılmasının yanında damar içi enjeksiyonampulleri, kaslar arası ya da tabletler şeklide de kullanılabilir. Bu tip ürünlerin hangisinin kullanılacağı durumun hassasiyetine göre belirlenir. Damar içi ya da kas içi enjeksiyon çok hızlı etki gösterir. Şurup ve tabletler ise daha geç süreyle etki ederler.

Metpamid-Şurup-Hakkında-Herşey

Metpamid şurubun etken maddesi metoklopiramid HCL’dir. Koruyu madde olarak metilparaben ve propilparaben vardır. Şurubun tadını ise sodyum siklamat ve sodyum sakarin verir. Tartrazin ve limon esansı ise boya maddeleri olarak şurubun içeriğindedir.

Metpamidin çalışma mekanizması çevresel sinir sisteminin etkilerini bastırması şeklindedir. İlacın başlıca etkisi kusmayı önlemektir. Şurup mide kaslarına etki ederek midenin bağırsağa açılan kapısını gevşetir. Böylelikle mide hızlıca boşalır. Elbette midenin içerisi boş kalınca sinirsel etkinlilikte azalma eğilimi gösterir. Üstelik tüm bunlar olurken, ne kalın bağırsak ne de ince bağırsak durumdan etkilenmez. Böylelikle salgılar etkilenmez, dolayısıyla hiçbir sindirim sorunu da yaşanmaz.  İlaç ağızdan tablet ya da oral yolla alındıktan 30 ile 45 dakika sonra etkisini gösterir. Bu etki en az 3 saat boyunca devam eder. Kimi vakalarda etkisi geçince kusma devam edebilirken, kimi vakalarda da artık gün boyu kusma ya da bulantı görülmez.

[reklam id=1]

Metpamid Nasıl Kullanılır?

  • 6 yaşın altındaki çocuklarda kilo başına 0.1 mg olarak hesaplanır. Bu durumda 18 kg olan 4 yaşındaki bir çocuk için 18×0.1=1.8 mg ilaç verilir. Genelde 1 ölçek ilaç 5 mg gelmektedir.
  • 6-14 yaş arası çocuklarda ilaç 2.5-5 mg olarak verilir.
  • Yetişkin kabul edilen 14 yaşın üzerindeki bireylerde ilaç 10 mg yani 2 ölçek şeklinde alınmalıdır.Metpamid-Şurup-Hakkında-Herşey1

Metpamid Hangi Hastalıklarda Kullanılır?Ani mide felci, hazımsızlığa bağlı midenin geç boşalması, fazla yeme kaynaklı midenin aşırı dolması, ameliyat sonrası bulantılar, kanser sonrası mide bulantıları, mide ve bağırsakta yapılar radyolojik tetkikler, reflü ve mide ülseri baskılanması gibi durumlarda Metpamid güvenli bir şekilde tercih edilebilir.

Hamileler Metpamid kullanabilir mi? Bu konuda yapılmış yeterli araştırma yoktur. Ancak bilinen bazı gerçekler vardır. İlacın kana karışık bebeği etkilemesi muhtemel olarak gözükmektedir. Hamilelerin Metpamid kullanmaması gerekir. Eğer çok acil bir durum varsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Emziren anneler Metpamid kullanabilir mi? Metpamid kullanımı, direkt olarak kana ve dolayısıyla süte geçer. Bu sütü içen bebek ilacın etkilerinden mutlaka etkilenir. Doğmamış bebeklerde mide ve bağırsak faaliyetleri olmadığı için ilaç belki doktor kontrolünde kullanılabilir ancak emziren anneler Metpamid’i kesinlilikle kullanmamalıdır.

Metpamidin Yan Etkileri Nelerdir?

Metpamid’in bilinen birkaç yan etkisi vardır. Bu yan etkiler birçok kişide hiç ortaya çıkmazken, birçok kısım kişilerde hafif suretle seyredebilir. Huzursuzluk, sersemlik, yorgunluk ve halsizlik hissi, baş ağrısı, uykusuzluk, bağırsak bozuklukları ve mide tembelliği, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarında tutukluk ve bazen bütün vücuda yayılan kas tutulmaları gözlenebilir. Tüm bu yan etkiler geçicidir. Etkiler en fazla 24 saat sürer.