Mevsim Balıkları

tarafından
1172
Mevsim Balıkları

Mevsim balıkları, her şeyin bir devri, bir mevsimi vardır. Her şey kendi zaman dilimi içinde, kendi döneminde güzeldir. Bu hakikat, balık için de geçerlidir. Balık son derece lezzetli ve faydalı bir et çeşidi. Üstelik şık ve zarif bir et türü. Sadece balığın kendisi değil, etrafına yaydığı enerji, oluşturduğu ortam da güzel ve şıktır.

Bir balık restaurantının romantizmi hangi restaurantta vardır? Balık seviyoruz, bolca tüketmek istiyoruz, o güzelim çipuralar, o dolgun levrekler, o kıvrak hamsiler, o nazlı barbunlar, o asil somonlar ne zaman gülcemallerini gösterir de balıkçı tezgahlarında bizi bekler?

Balık takvimini bilmek, taze ve lezzetli balık yiyebilmenin ilk adımıdır. Peki balık takvimi ne der, hangi ayda hangi balığı tavsiye eder, hangi balık hangi ayda yağlı ve lezzetli olur göz atmaya ne dersiniz?

[reklam id=1]

Hangi Balık Ne Zaman Yenir?

Ocak

Hamsi ve kefal bu ayda yağlanır. İstavrit, uskumru, lüfer ve palamut lezzetini korur. Mezgit, kofana ve çinekop boldur. Kırlangıç ve tekir de yüz güldürür.

Mevsim Balıkları 1

Şubat

Balık takvimine göre Kalkan mevsimi başlar. Tekir hala boldur. Palamut, lüfer ve uskumru lezzetini kaybeder; zira yağsızdır. Kefal ve gümüş balığı lezzetli olur. Hamsi de bu aya özgü değildir, tavsiye edilmez. Zargana, mezgit ve istavrit tezgahlarda görülebilir.

Mevsim Balıkları 2

Mart

Bu ay, kefal, kalkan ve levrek ayıdır; zira bu balıklar bu ayda hayli lezizdir. Barbunya da bu ayda bolca çıkar ve hayli lezzetlidir. Uskumru lezzetini kaybeder. Gümüş balığı artmaya başlar. Palamut ve lüfer yağını kaybetmiştir, en fazla pilakisi ve tavası yapılır. Kofana ızgaraya uygundur. Tekir ve minekop lezzetlidir.

Mevsim Balıkları 3

Nisan

Balık tekviminde tüm balıkların bol olduğu aydır. Kalkanın en bol ve lezzetli olduğu aydır. Eşkina sezonu açılır ve çok lezzetlidir. Kırlangıç, kılıç, mercan ve levrek bollaşır ve diğer aylara nazaran fiyat olarak da hayli uygundur.  Kefal, mezgit, tekir, gümüş ve barbun da çok tutulur ve hayli lezzetlidir. Zargana bu ayda da lezzetini sürdürür.

Mevsim Balıkları 11

Mayıs

Bu ayın balıkları dil, barbun, tekir, kılıç, kırlangıç, iskorpit ve levrektir ve hayli lezzetlidirler. Lezzetini kaybeden balıklar ise istavrit, hamsi, uskumru, torik, palamut yağını kaybetmiştir. Kefal ve mezgit hala yenebilir.

Mevsim Balıkları 4

Haziran

Balıkseverler için kısır dönem başlamıştır zira balık azalmıştır. Levrek, mezgit ve az miktarda da barbun çıkar. Haziranda en lezzetli balık karagözdür; oldukça yağlı ve lezzetlidir. Kırlangıç da keza lezzetlidir. Barbunya (barbun), gelincik, tekir, sinarit, eşkina ve mercan bulunabilse de fiyat olarak pahalıdır.

Mevsim Balıkları 5

Temmuz

Balığın en az ve denizin balık anlamında en verimsiz olduğu aydır. Sardalya dönemi başlamıştır. Asma yaprağı arasında sardalya ızgara yapılabilir. İstavrit, uskumru ve kolyoz haşlama ve tavaya uygundur. Tekir ve barbun lezzetlidir. Çipura ve levrek vardır. Mezgit ile istevrit de ‘eh işte’ dedirtir.

Mevsim Balıkları 6

Ağustos

Çingene palamudu sezonu açılır. Sardalya lezzette şaha kalkar. Sinarit, kılıç ve mercan son derece lezzetlidir. İzmarit de oldukça yağlı ve lezzetlidir.

Mevsim Balıkları 7

Eylül

Eylül, balıkseverlerin bayramıdır, balık takviminde bu ayı dört gözle beklerler; zira balık sezonu açılmış, balıkçı tezgahları gümüşi pırıltılarla donanmış, kıpkırmızı solungaçlar ta uzaktan kan gibi parlamaya başlamıştır. Kılıç ve sardalya lezzetlidir. Palamut yağmur suyuyla iyice irileşir ve bollaşır. En iyi ve yağlı palamut bu ayda yenir. Fırını ve ızgarası enfes olur. Lüfer sezonu da başlamış sayılır ancak biraz fiyatlıdır. İstavrit, kolyoz ve izmarit lezzetlidir. Kırlangıç da hayli boldur.

Mevsim Balıkları 12

Ekim

Bir süreliğine Karadeniz’e göç eden balıkların Marmara’ya göç ettikleri aydır. Bu sebeple de Marmara’da adeta balık şenliği başlar. Lüfer lezzetini ilan etmiş, istavrit yağlanmıştır. Palamut boldur ve bu ayda en tavsiye edilen balıktır. Sardalya, levrek, mercan, sinarit, eşkina ve torik hem bol hem de lezizdir.

Mevsim Balıkları 8

Kasım

Balığın bol olduğu aylardan biridir. Uskumru bu ayda öne çıkar. Torik de ön plandadır. Pisi balığı bu ayda adeta parlar. Diğer bollaşan ve lezzetlenen balıklar eşkina, palamut, çinekop, zargana, torik, lüfer, levrek, istavrit ve mezgittir. Hamsi de yüzünü göstermeye başlar ve oldukça lezzetlidir.

Mevsim Balıkları 9

Aralık

Hamsi lezzetini korur. Tekir, barbun, mezgit, istavrit, çinekop, palamut ve lüfer bol ve lezzetlidir. Bu balıkların hem tavası, hem ızgarası hem de fırını yapılabilir. Her şekilde memnun edicidirler.

Mevsim Balıkları 10

Balık takviminde balık çeşidi ve zamanları böyle dağılır.