Mezoterapi Nedir

tarafından
3189
Mezoterapi Nedir

Mezoterapi Nedir
Mezoterapi
, aminoasit, enzim, vitamin, mineral, homeopatik ilaçlar ve diğer iyileştirici elementlerin mikroenjeksiyon yöntemiyle cildin orta tabakasına enjekte edilmesi işlemidir. Latince ‘orta’ ‘tedavi’ kelimelerinden oluşup, orta deri tedavisi anlamına gelmektedir.1952 yılında Doktor Michel Pistor tarafından tesadüfen bulunan ve geliştirilen bu teknik, 1987’de Fransız Tıp Akademisi’nce tıbbi tedavi tekniği olarak kabul edilmiş ve dünyaya yayılmıştır.

Ağız yoluyla yahut damarlara enjeksiyon yöntemiyle verilen ilaçların tamamı, her zaman gitmesi gereken bölgeye ulaşmayabilir. İlaç tam emilmeden vücuttan atılabilir. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan dolaşımı yoluyla tüm vücudu dolaşacağından, alakasız organ, doku ve kas gruplarını da etkiler. Mezoterapi yönteminde ise ilaçlar mikroenjeksiyonla sorunlu bölgeye direkt olarak verilir. Diğer doku ve organlar etkilenmez.

Kimler İçin Uygulanır?
Mezoterapi uygulaması, gebeler, felç geçirmişler, kanser hastaları, şeker hastaları, kan pıhtılaşma sorunu olanlar ve çoklu ilaç tedavisi gerektiren kalp hastaları haricinde, sağlıklı ve mezoterapi uygulamasına engel teşkil edecek problemi olmayan herkeste uygulanabilir.mezoterapiMezoterapi tedavisi, selülit, skar revizyonu, saç dökülmesi, bölgesel yağlanma ve yüz gençleştirme gibi konularda sıklıkla ve başarıyla uygulanır.

Mezoterapi, enjeksiyon yapılan bölgede hafif morluklar ve çürükler oluşmasına sebebiyet verebilir. Tedavi için kullanılan ilaçlar sistemik dolaşıma karışmayacağı için bu morluk ve şikayetler kısa süre sonra yok olur.

Vücudun mezoterapiye cevap vermesi bünyeye bağlıdır. Ancak ortalama 2-3 seansta sonuç alınmaya başlanır.

Mezoterapi işleminin maliyeti, işlemin yapılacağı bölgenin genişliğine ve tekrara göre değişkenlik gösterir.

Mezoterapi hakkında bilinmesi gereken her şey  bu kadarla sınırlı değil elbette. Mezoterapiyi alternatif tıp yöntemi sınıfına sokmak yanlış olur. Mezoterapi, FDA onaylı farmakolojik ürünlerin farklı bir yöntemle vücuda zerk edilmesi işlemidir ve yüzde yüz tıbbidir. Lokal bir dokunuşla hücre yapısının uyarılması ve o bölgedeki dokuların yeniden normal fonksiyonlarına kavuşmasına olanak tanıyan bir müdahaledir. Mezoterapi yer yaştan ve her cinsiyetten hastaya uygulanabilir.

Mezoterapinin en yaygın olarak kullanıldığı alanların içinde selülit tedavisi var. Özellikle kadınlarda görülen selülit problemi, mezoterapi tedavisiyle 2 ila 2.5 ay arasında haftada 1 kez yapılmak kaydıyla başarılı sonuçlar verebilmektedir. Tedavi sonrası selülitlerinden kurtulan hasta, doğru beslenme programı ve egzersizle selülit mezoterapisinden kalıcı sonuçlar alabilir. Selülit tedavisinde mezoterapi hayli başarılı ve yüz güldüren sonuçlar sağlar.

mezoterapi-fiyatlari

Saç Mezoterapisi
Saç mezoterapisi de kalıcı ve yüz güldüren sonuçlar vermektedir. Alopesi de denilen saç dökülmesi,  saçların bölgesel yahut tümden dökülerek azalması veya yok olması durumudur. Hastanın saç dökülme tipi ve durumuna göre haftada 1 yahut 2 haftada 1 olacak şekilde 4 ila 10 seansta yapılır. Çok ince uçlu iğnelerle saçlı derinin orta tabakası olan dermis tabakasına, düşük dozda yapılan mikroenjeksiyon yöntemi olan saç mezoterapisi, saç kökünü besleyecek minerallerin, vitaminlerin ve dolaşım düzenleyicilerin hedef dokuya doğrudan verilmesini sağlar.

Saç mezoterapisi 3 adımda etkinlik sağlayan bir yöntemdir.

1) Saçlarda dökülme sorununun kökenine inildiğinde, işin içinde beslenme ve dolaşım bozukluğunun parmağı olduğunu görürüz. İşte saç mezoterapisi, doğrudan hedefe yönlendirilen tedavi biçimiyle saç dökülmesini durdurur.

2) Saç mezoterapisi ikinci olarak saç kalitesini arttırır. Saçlı deride dökülmeden kalan ama uçuşan, birbirine yapışan, tüy gibi incelmiş ve çok incelmiş saç tellerinin, kalın saç tellerine dönüşmesi mezoterapiyle mümkündür.

[reklam id=1]

3) Saç mezoterapisinin bir etkisi de, canlı olmasına rağmen yeni saç üretemeyen saç hücrelerini uyarmaktır. Bu etkiyle, saçsız alanlardaki uyur durumda bulunan saç hücreleri uyarılır  ve harekete geçer. Saçlı deri mezoterapisi ile saç kökü güç kazanır, yenilenme süreci uzar ve dökülme miktarı azalır. Özetle saç mezoterapisi ile saç dökülmesi kontrol altına alınır, dökülme durur, ince telli saçlar kalınlaşır, saç araları dolar, gür ve sağlıklı saçlara kavuşulur.

Mezoterapi ile, vücutta onarılmayan ve zamanın gerisine döndürülmeyen bölge hemen hemen yok gibidir. Mesolift de yüz, eller, boyun ve dekolte bölgesinin çabuk yaşlanmaya eğilimli yapısını tolere eden ve bu bölgedeki cilt yapısı üzerinde anti-aging etkisi gösteren, ciltte kolajen sentezini uyaran, gençleşme, parlaklık, sıkılaşma ve dirilik sağlayan bir yöntemdir. Dik gelen güneş ışınları ve cildin zamanla kolajen kaybına uğraması, cilt yapısını, gerginliğini, dolgunluğunu ve sağlıklı görünümünü bozar. Mesolift ile antioksidanlar, vitaminler ve bağ doku gibi maddeler deri altına infüze edilir. Genellikle haftada 2 ila 4 seans şeklinde uygulanır.

Mezoterapi İle Zayıflama
Alınan ihtiyaç fazlası kaloriler sebebiyle vücutta depolanan yağlar, zaman için de hem fiziki görüntüyü, hem de sağlığı bozduğu için aslında kimse aldığı kilolardan memnun değildir. Kilo vermenin binbir çeşit yolu vardır olmasına da belli bir beslenme ve egzersiz disiplininin içine girmek zor olduğundan, başlanılan diyetler yarıda bırakılır, fazla kilolar yerleşir ve kişide mutsuzluk başlar. Eğer beslenme rejimi ve egzersiz ile planladığınız vücut kitle indeksine ve ölçülere kavuşmakta zorlanıyorsanız ve özellikle kilo fazlanız belli bölgelerinizde toplanıyorsa mezoterapinin, kilo verdiren özelliğinden faydalanabilir ve özellikle bölgesel anlamda rahatsızlık veren fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Mezoterapiyle zayıflama, bölgesel incelme sağlar. Bu yöntemle, sorunlu bölgelere yağ parçalama fonksiyonu olan ilaçlar, iğne yardımıyla infüze edilerek, o bölgedeki yağ hücrelerin kırılması ve genel kan dolaşımına dahil edilerek vücuttan tahliye edilmesi sağlanır.

mezoterapi-ile-bölgesel-zayiflama

Mezoterapi Fiyatları
Mezoterapi fiyatlarını,  işlemin yapıldığı bölge, seans sayısı, seansın yapıldığı merkez gibi koşullar etkiler. Ama kabaca bir fikir vermesi açısından;

  • Saç mezoterapisi tek seansı 200-250 TL
  • Yüz mezoterapisi tek seansı 80-100 TL
  • Vücut mezoterapisi tek seansı 90-150 TL
  • Eklem ağrıları için mezoterapi 70-100 TL
  • Zayıflama mezoterapisi 150-300 TL arasında değişir.

Fiyatlar tek seferlik seanslar içindir.