Mide Ağrısı Nasıl Geçer

tarafından
4498
Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Mide Ağrısı Nasıl Geçer
Mide ağrısı genel olarak vücutta bir anda çıkabilen ağrılardandır. Bu nedenle insanı gafil avlar ve kimi zaman oldukça zor durumlardan bırakır. Bu nedenle şiddetli mide ağrısı yaşamamak için mide sağlığına dikkat etmek gerekir. Mide sağlığına dikkat etmek düzenli ve sağlıklı yiyecekler yemekten, zararlı besinlerden korunmaktan ve mideye faydalı faaliyetlerden geçer.

Mide Ağrısı Nedenleri

  • Mide ağrılara birçok neden sebep olabiliyor. Yemekten sonra mide ağırısı, sıklıkla yaşanan bir durumdur.  Yemeği fazla kaçırdığınızda ya da çok hızlı bir şekilde yemek yediğinizde sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir sonucu olarak mide ağrısı ortaya çıkar. Genel olarak küçük porsiyonları yavaş yavaş tüketmek midede ağrıya sebep olmaz ve sağlıklıdır da.
  • Bir diğer mide ağrısı kaynağı da enfeksiyonlardır. Vücut bakteriler tarafından kuşatıldığında, tepki olarak kusar ya da ishal baş gösterir. Böylece mide ağrıları oluşur. Bu nedenle mide ağrıları yaşamamak için sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir.
  • Gıda zehirlenmeleri oldukça şiddetli mide ağrılarına yol açabilir. Çoğu durumda kramplar halinde yaşanan bu tip ağrılar sırta da vurabilir ve zehirlenen kişiyi iki büklüm hale getirebilir. Mide ağrısı sırta vurumu gibi bir durum yaşamamak için tüketilen gıdaların sağlıklı olmasına, tüketim tarihlerinin geçirilmemesine ve sebze meyvelerin iyi yıkanmasına özen göstermek gerekir.
  • Virütik kaynaklı mide ağrıları bulantı ve kusmalıdır. Yemeklerden sonra ortaya çıkabilir. Ellerinizi sık sık yıkayın, başkalarının bardağını, çatal-kaşığını, havlusunu kullanmayın. Bu tip önlemler virüsleri kapmanızı büyük ölçüde engelleyebilir.Mide-Ağrısı-Nasıl-Geçer1

[reklam id=1]

  • Yine kabızlık gibi durumlar sonucunda mide ağrıları şikayetleri hiç az değildir. Kabızlık birçok duruma bağlı olarak görülebileceği gibi, genellikle tek tip beslenme sonucunda ortaya çıkar. Kabızlık sonucunda mide ağrısı yaşamamak için dengeli beslenmek ve sık sık su içmek çok önemlidir.
  • İç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlar mide ağrısına neden olabilir. Apandisit, ülser, irritabl bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar nedeniyle mide ve karın ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir.
  • Bu konuda araştırmalar halen devam etse de, mide ağrılarının bir diğer kaynağı strestir. Stresin mide ağrılarına sebep olmasının kaynağı ise hormonlardır. Stres durumunda salgılanan hormonlar mide ve bağırsaklarda spazmlara neden olabilir. Hatta başka bir çok mide sorununu da tetikleyebilir. Bu nedenle stresten uzak durmak, sadece mide ağrılarını değil, birçok sorunu da çözer.
  • Aşırı kilo safra taşı sorununu da beraberinde getirir. Safra taşları katı kolesterol atıklarından ya da kalsiyum tuzlardan oluşur ve karnın sağ bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilir. Bu nedenle aşırı kilo almaktan kaçınmak gerekmektedir.

Mide-Ağrısı-Nasıl-Geçer

Genel anlamda yukarıdaki tip mide ağrılarını önlemek için ilk olarak beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Mide asidini önleyici gıdalar her zaman mide için yararlı olmuştur. Haşlanmış patates, haşlanmış tavuk, muz gibi gıdalar mide asidini dengelemenize yardımcı olabilir. Yine yoğurt ve kefir gibi yiyecekleri tüketmek mide rahatsızlıklarını önlemede çok etkilidir.