Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

tarafından
1585
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide ağrısı günümüzde en yaygın görülen rahatsızlardan biridir. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı, her yaş grubu ve her cinsiyette ortaya çıkabilen bu sorun, kimi zaman tek başına bir hastalık olarak değerlendirilirken, kimi zamansa başka hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkar.

Her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın, bu ağrıların tedavisi ve önlenmesi için uygulanabilecek yöntemler ve alınabilecek besinleri mide ağrısını ne geçirir sorusundan yola çıkarak sizler için araştırdık.

Mide ağrısı, farklı nedenler ile ortaya çıkan bir ağrı çeşididir. Kişinin rahatsızlanması ve günlük hayatını devam ettirememesine kadar ilerleyebilen bu ağrılar, mutalak önemsenmesi ve önlem alınması gereken ağrılardır. Mide ağrılarının önüne geçmek ve bu ağrıları tedavi etmek için ilk olarak ağrının nedeninin iyi bilinmesi gerekir. Ağrı nedeninin belirlenmesinin ardından, mide ağrısı gidermek için yöntemler uygulanabilir.

[reklam id=1]

Mide ağrısı ile karşı karşya kalındığında ilk olarak ağrı geçene kadar beslenmeye dikkat etmek gerekir. Acı, ekşi ya da mideyi fazla yoran yiyeceklerden uzak durmak gerekir. mide dostu besinler olarak bilinen kolay sindirilen ve midenin rahatlamasını sağlayan besinler, bitki çayları, gaz yapmayan meyve suları, haşlanmış besinler, yoğurt ve süt midenin rahatlamasını sağlayan besinler arasında yer alır. Bu yiyecek ve içecekler büyük oranda mide ağrısını hafifletecektir.

Mide ağrısına iyi gelen şeyler olarak bu tür ağrılar için özel olarak üretilen ilaçlar kullanılabilir. Doktor kontrolünde alınması gereken bu özel ilaçların yanında düzenli yürüyüş, midenin sıcak tutulması, mide üşütmesine iyi gelmesi için sıcak şeyler tüketmek de ağrının geçmesinde etkili olan faktörlerdir.

Mide-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir1

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Ani ve şiddetli mide ağrısı, normal mide ağrılarından daha farklı şekilde ortaya çıkar. Nedenleri benzer olsa da bu ağrılar daha keskin olduğu için hastanın daha fazla etkilenmesine neden olur. Şiddetli mide ağrısı yaşayan kişiler, ağrının başlamasınının ardından ilk olarak pozisyonlarını düzeltip midenin rahat edebileceği bir konuma geçmelidir.

Mide konumunu ayarladıktan sonra sık sık ve azar azar saf su tüketimi yapılabilir. Bu suyun ılık ya da sıcak olması ağrının geçmesini hızlandırabilir. Genelde bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından kaynaklanan bu ağrılar için bağırsak hareketlerini hızlandıran besinler tüketilebilir.

Örneğin; kayısı, incir, kuru üzüm tüketilip adaçayı yada papatya çayı içilebilir. Bu besin ve içecekler, midenin daha rahat olmasını ve daha az ağrımasını sağlar. Yeşillik olarak nane ve maydanoz tüketimi de midenin rahatlaması ve daha az ağrımasında etkili olacaktır.

Maydanozun-Faydaları4

Eğer bu şiddetli ağrı uzun süre devam ediyorsa, önlem olarak kişinin bu ağrı süresince asitli içeceklerden, acı besinlerden, alkolden ve sigaradan uzak durması gerekir. Çok şiddetli ağrılarda mide ağrısı için ilaç kullanılabilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı ne iyi gelir sorusunun ardından mide ağrısı için tüketilebilecek besinlere kısaca değinmek istiyoruz. Mide ağrısı, direkt beslenme ile ilgili bir ağrı olduğundan iyileşmesi için bazı besinlerin alınmasına dikkat edilmeli. Mide ağrısına iyi gelen besinlerden bazılarını aşağıda sizler için bu besinleri maddeler halinde sıraladık.

  • Karnıbahar: Özellikle haşlanmış karnıbahar mideyi asitlerden korur ve ağrısını hafifletir.
  • Yoğurt: Sabahları ve akşamları düzenli olarak tüketilen sade yoğurt midenin rahatlamasını sağlar.
  • Ispanak: Haşlanarak ya da buharda pişirilen ıspanak yemeği mideye iyi gelir. Ayrıca salatalarda da çiğ olarak tüketebilirsiniz.
  • Muz: Özellikle midede meydana gelen yanma hissini ortadan kaldırmak için ara öğünlerde muz tüketilebilir.
  • Lahana: Mide için son derece faydalı bir besin olan lahanayı ince şeritler halinde doğrayıp salatalarda kullanabilirsiniz.