Mide Küçültme Ameliyatı

tarafından
233
Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı, fazla kilolar bireylerin salt fiziki görünümlerini değil psikolojilerini de olumsuz yönde etkileyen bir problemdir ve mutlaka çözülmesi gerekir. Kişi fazla kilolarıyla ne yaparsa yapsın baş edemiyorsa, verdiği kiloları yeniden alıyorsa mutlaka destek almalı ve obezite cerrahisi gibi yöntemlerden faydalanmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı

Özellikle günümüzde çok sık başvurulan çözümlerden birisi de mide küçültme ameliyatlarıdır. Mide küçültme ameliyatı “gastrik plikasyon” olarak da bilinir. Bu aslında tam anlamıyla mide katlama ameliyatıdır. Bu yöntemle mide kesilmeden uzunlamasına bir şekilde daraltılır.

Bu yöntem mide katlama yöntemi olarak da bilinir.  Mide katlama yönteminde mide kesilmediği için zarar da görmez. Mide kendi üzerine katlanarak dikilir. Bu şekilde mideye küçültme işlemi uygulanmış olur. Bu işlem laparoskopik yöntemle yapılır.

[reklam id=1]

Gastrik plikasyon denilen mide katlama operasyonunda hasta hızlı bir biçimde gündelik hayatına döner ve herhangi bir uyum sorunu yaşamaz. Hasta böylelikle hastane yatmak ve uzun nekahat devrelerini de yaşamak zorunda kalmaz. Mide küçültme ameliyatı olanlar ertesi gün taburcu edilir ve evine döner.

Ameliyat sonrasında nasıl beslenileceğine dair diyetisyen tarafından hastaya bilgi verilir. Hasta da bu bilgiler ışığında beslenmesini gerçekleştirerek normal hayata hızlı şekilde uyum sağlar.

Mide küçültme ameliyatı olanların mide hacimleri küçültülür ve daha az yemek yemelerini sağlamanın yolu açılmış olur. Küçülen mide fazla miktardaki yemeği kabul etmez, yenilen yemek miktarı azalır ve dolayısıyla kilo kaybı başlar.

Mide Küçültme Ameliyatı 1

Peki mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır, her isteyen mide küçültme ameliyatı olabilir mi bunlar da önemli hususlar.

Kişideki kilo fazlalığı belli sınırların üzerine çıktığında, sözgelimi 25-30 kiloyu aştığında “morbid obezite” yani hastalık boyutunda şişmanlık ortaya çıkar. Morbid obezite hastalarında diyet ve egzersizle kalıcı kilo verebilmek imkansız değilse de hayli zordur. Be sebeple de ileri derecede obezite hastalarında ene etkili tedavi seçeneği ameliyattır. Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır hususunu daha iyi kavrayabilmek adına şu açıklamayı yapabiliriz:

  • 1.60 cm. boyunda olup en az 90 kilo olanlar
  • 1.65 cm. boyunda olup en az 96 kilo olanlar
  • 1.75 cm. boyunda olup en az 107 kilo olanlar mide küçültme ameliyatı olabilir.

Mide küçültme ameliyatı olanların yorumları, mide küçültme ameliyatı olmak isteyenler için ve ameliyat sonrasındaki süreci merak edenler için oldukça merak uyandırıcı ve son derece mühim. Mide küçültme ameliyatı olanların çoğu ameliyatın sonuçlarından ve meydana gelen fiziksel ve buna bağlı psikoloji değişimlerden son derece memnun olduklarını belirtiyor.

Mide Küçültme Ameliyatı 3

 

Bazı hastalar mide hacminin küçülmesine bağlı olarak gıda alımının azalmasını ve bunun sonucu olarak da hızlı ve fazla miktarda kilo kaybıyla vücutta sadece yağ değil kas kaybı da olduğunu ve halsiz düştüklerini söylüyorlar. Ama mide küçültme ameliyatı olanları çoğu hallerinden ve vardıkları noktadan son derece hoşnut olduklarını ifade ediyorlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri

Mide ameliyatlarından sonra bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Midenin kalan kısmından karın boşluğuna doğru sızma, kaçak gibi olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Mide ikiye katlanıp küçültüldüğünden, kesilen kısım zımba misali bir şerit oluşturur.

İşte kaçak yahut sızıntı denilen durum bu kısımda meydana gelir. Bundan başka, ameliyattan sonra akciğer enfeksiyonları da oluşabilmektedir. Ama bu şikayetlerin pek çoğu kısa zaman içinde geçmektedir.