Mide Üşütmesi Belirtileri

tarafından
3335
Mide Üşütmesi Belirtileri

Mide Üşütmesi Belirtileri

Halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen, ancak pek çok nedene bağlı olabilen akut mide rahatsızlıkları, çoğu zaman virütik olmakla birlikte alerjik veya gıda sıcaklıklarındaki anormalliklerden de kaynaklanabilmektedir.  Mide hastalıkları genel olarak aynı belirtileri göstermektedir. Ancak mide üşütmeleri ani gelişen ve hızlı şekilde yükselip, gündelik yaşantıyı dahi etkileyebilen sonuçları olan rahatsızlıklar olduğundan diğerlerinden ayrıştırılmaları mümkün olabilmektedir. Örneğin, öğle yemeğinde bir et ürünü tükettiyseniz akşam yaşayacağınız rahatsızlığın kaynağını kestirebilirsiniz.

mide usutmesi

Yani mide üşütmesi olarak bildiğimiz hastalıklar, karnın soğukta kalıp midenin üşümesinden ziyade, mide fonksiyonlarının geçici olarak bozulduğu pek çok sorunun ortak ismidir. Elbette çok soğuk ve çok sıcak gıdalar tüketildiğinde, ayaklar uzun süre soğuğa maruz kaldığında sindirim sisteminde bazı hastalıklar ortaya çıkar, bu durumda da midedeki yerleşik virüslerin geçici direnç kaybından istifade edip, kuvvetlenmeleri durumu söz konusu olmaktadır. Mide üşütmesi nasıl olur? Dediğimizde sayılabilecek etkenler,

 • Besin zehirlenmeleri
 • Soğukta kalma
 • Virüsler ve Bakteriler
 • Soğuk ve sıcak içecekler
 • Alerjiler

Şeklinde 5 ana başlık sayabilmekteyiz.

mide usutmesi nasil olur

Mide üşütmesinin belirtileri ise, tıpkı gastrit ve ülserde olduğu gibi, yanma, bulantı ve kusma ile başlayıp, vakanın vasıflarına göre yüksek ateşle birlikte ağır ishal tablosuna dönüşebilir. Özellikle besin zehirlenmeleri ve alerjik reaksiyonlarda ciltte kızarma, şiddetli kusma ve ishal görülecek olup, bu durumlarda vakit kaybetmeden acil servislere başvurmak gerekecektir. Zira bu vakaların sonuçları hayati risk ihtiva etmektedir.

Yani mide üşütmesinin nedenlerini maddeler halinde sayacak olursak,

 • Yanma
 • Ekşime
 • Şişkinlik
 • Kramp biçiminde ağrı
 • Ağıza gelen mide suyu
 • Kusma

Genel nedenleri ile birlikte, ağır tablolarda ateş görülebilecektir. Tabii ateş olabilmesi için virütik veya bakteriyel bir etkinlik gereklidir. Ve bu vakalar çoğunlukla tarihi geçmiş veya hijyenik olmayan besinlerin tüketilmesinden kaynaklanır.  Mide üşütmesi nasıl olur sorusunun cevabı çok katmanlı olmakla birlikte çoğunlukla beslenme rejimimizle ilgili olduğu söylenebilir. Bunun yanında soğuktan korunmamak da bir başka mide üşütmesi nedeni olarak ortaya çıkmaktadır.

[reklam id=1]

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir

Mide üşütmesi nasıl geçer sorusunu cevaplayabilmek için, mide üşütmesinin kaynağını bilmemiz gerekir. Eğer ciddi bir alerjik reaksiyon veya besin zehirlenmesi yaşıyorsak bunu evde bireysel yöntemlerle tedavi edebilmemiz mümkün olmayacaktır. Mide üşütmesi tedavisi, eğer vaka düşük frekansta seyrediyorsa bir gün evde izlenebilir. Ancak 48 saatten uzun süren mide problemlerinin mutlaka hekim tarafından muayene edilmesi gereklidir. Zira sorun mide üşütmesinin dışında, farklı mide hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Acilen tedavi edilmeyen sorunların daha büyük hastalıklara yol açma ihtimali bulunduğundan vakit kaybedilmemesi önemlidir.

mide usutmesi nasil gecer

Hafif seyreden mide üşütmesi vakaları için evde yapılabileceklerin başında, mideyi dinlendirme gelmektedir. Rahatsız olan mideye gündelik yemek menümüzden unsurlar sokmamalı, mümkünse, sıfır yağlı, yüksek lifli gıdaları tüketmeliyiz. Bu süre içerisinde gazlı içeceklerin tüketilmesi doğru değildir. İshalle birlikte seyreden mide üşütmelerinde ishali dindirmek için kola içilmesi doğru değildir. Bunun yerine, limonlu su tüketilebilir. Akut bir vaka olması sebebiyle mide üşütmelerinde gastrit diyetine benzer bir diyet uygulanabilir, 24 saat süre ile, az protein ve yağ alınır. Örneğin, haşlanmış patates, pirinç lapası gibi yiyecekler mideyi rahatlatan gıdalardır, bir süre için hem asitliği azaltmış, hem de vücudun virütik ve bakteriyel etkinliklerle savaşması için zemin hazırlamış olursunuz.

mide usutmesi tedavisi

Mide üşütmesi durumunda, kuşburnu çayı, papatya çayı, ıhlamur gibi çaylardan günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Bu süreç içerisinde kahve, siyah çay, rezene çayı çaylar tüketmemeniz, yağlı ve baharatlı yemekler yememeniz gereklidir.