Migren Belirtileri

tarafından
5978
Migren Belirtileri

Migren Nedir?
Migren, 4 saat ila 72 saatlik  ataklar şeklinde gelen, nörolojik bir hastalık olarak da görülen bir baş ağrısı tipidir.

Migren orta yahut yüksek şiddette olabilir ve kişinin gündelik aktivitelerini engelleyebilir. Kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkileyen migrengenelde zonklama yahut nabızla birlikte atan şekilde hissedilebilmektedir. Bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyet ve baş ağrısı ile birlikte gelen migren, erkeklerden çok kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Migren Belirtileri
Migren belirtileri, zonklayan tarzda ağrı, iştahsızlık, halsizlik, ışık, koku ve sese karşı hassasiyet, bulantı ve kusma gibi belirtilerle, migren ağrısı, normal baş ağrısından ayrılır.

Migren atağından birkaç gün önce depresyon, kabızlık, aş erme, hiperaktivite, sinirlilik hali, boyun ağrısı ve esneme gibi belirtiler baş gösterir.

Migren-Belirtileri1

Migren Tipleri
Migren genel olarak auralı migren ve aurasız migren olarak 2’ye ayrılır.
Auralı migren %10-20 oranında rastlanılan bir tiptir. Bu migren tipinde daha çok genetik kusurlar rol oynar. Parlak ışıklar, ışık sapmaları vs. görülür. Bazen de bir göz kısa süreli olarak tamamen görmeyebilir. Bu olumsuzluklar 5 dakika ila 60 dakika arasında görülür. Auralı migren çoğunlukla doğuştan getirilen bir özelliktir ve 20 yaş öncesinde belirgin hale gelir.

Aurasız Migren: Bu migren tipi, belirti vermeksizin doğrudan başlar. En yaygın migren türüdür.
Baziler Migren: Nadir görülen bir tür migrendir. Baş dönmesi, çift görme, uyuşma, bulantı gibi belirtiler verir.
Hemiplejik Migren: Ağrıdan önce, tüm güne yayılabilen, güçsüzlük ve bitkinlik hali, uyuşukluk, görme bozukluğu ve görme bozukluğu görülebilir.
Abdominal Migren: Ağrıdan günler evvel başlayan bir mide bulantısı ile öne çıkan migren tipidir. Karın ağrısı şikayeti de hissedilir.
Retinal Migren: Migren atağı öncesi geçici körlük yaşanır, bir göz tamamen görmeyebilir, böyle bir durumda yanlış tedavi uygulanmamalıdır; aksi takdirde geçici olan körlük kalıcı hale gelebilir.

Migren Tedavisi
Migrenin sebebi olarak genetik kodlamalar, stresi hormonlar, açlık, lodos, bazı gıdalar ve daha farklı sebepler ileri sürülür; ancak migrenin ilaç dışında kalıcı bir tedavisinden ne yazık ki söz edilemez. Migren, vücudun bio-elektriksel sistemi ile alakalı olarak çıkış gösterir ve uygun ilaçlarla ve istirahatle bir süreliğine bastırılabilir.


Migren Ağrısı Nasıl Geçer?
Başlamış bir migren ağrısını kesmenin yolu migren ilacı almaktır. Bu elbette geçici bir çözüm olacaktır.

  • Sabahları duş alıp hemen sokağa çıkmayın, duşunuzu geceden alın. Sabah duş alırsanız da ve mevsim kışsa muhakkak şapka, bere gibi bir koruyucu eşya ile baş bölgenizi koruyun.
  • Rüzgarlı bölgelerde durmayın. Rüzgar başınıza doğru direkt geliyorsa buna engel olun.
  • Klimayı doğrudan yüzünüze doğru çalıştırmayın. Esintinin dolaylı yönden gelmesini sağlayın.
  • Hava lodosluysa dışarı çıkmamaya gayret edin. Lodos havası girmiş ortamlarda bile bulunmayın.
  • Arabada giderken hava direkt olarak yüzünüze vuracak şekilde pencere açmayın. Kapalı ortamlar ve sigara da migren için tetikleyici olabilir.
  • Saç kurutma makinenizin ısı ayarını orta şiddete ayarlayın. Ne çok sıcak, ne çok soğuk ısı versin. Beden ısısına yakın bir ısıda olmalı.
  • Saç jölesi de, iletkenliği arttırdığı için migren hastalarında önerilmez.

Migren-Belirtileri3

Migrene Ne İyi Gelir?
Masaj, B12, Q-10 gibi besin takviyeleri, rahatlatıcı egzersizler, spor ve düzenli uyku, migrene iyi gelecek unsurlardır. Alkol, çikolata, konserve yiyecek, kafein, alkol, işlenmiş et ve yıllanmış peynirler de migreni tetikleyen gıdalar ve içecekler olarak bilinir.

[reklam id=1]

Migren İlaçları
Avmigran, Bellergal,  Cafergot, Gravis, Dopergin, Ergafein, Imigran, Maxalt, Naramig, Newart, Relpax, Riznorm, Sandomigran, Zomig gibi ilaçlar etken olarak migren tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

İbrahim Saraçoğlu Migren Tedavisi
Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu, migren tedavisine iyi gelen biberiye kürünü öneriyor.

İbrahim Saraçoğlu Biberiye Kürü: Kaynattığınız 1 su bardağı suyun içine, 1 tatlı kaşığı biberiye ekleyin ve bu suyu yaklaşık 4 dakika kısık ateşte kaynatın. Ocaktan alın, ılıtın, süzün ve için.
İlk hafta her gün 3 kez taze taze demleyerek şeker ilavesiz için.
İkinci hafta günde 2 kez taze demleyerek 1 ay boyunca için.

ibrahim_saracoglu-migren-tedavisi-kürü

Migrene İyi Gelen Yiyecekler
Acı biber, zencefil, koyu yeşil yapraklı sebzeler, buğday tohumu, sarımsak ve deniz ürünleri, yulaf ezmesi, soya ürünleri, ceviz, badem, kabak çekirdeği, susam, kepekli tahıl, pirinç ve süt ürünleri tüketerek hem seretonin düzeyinizi koruyabilir, hem de bu sayede migren ağrılarınızı çekilebilir hale getirebilirsiniz.

Migren Ağrılarına İyi Gelmeyenler
Kırmızı şarap ve bira, gazlı içecekler, çay, kahve, çikolata, işlenmiş etler, konserve gıdalar, tütsülü peynirler, katkı maddesi içeren besinler ve yapay tatlandırıcıların migreni tetikleyen gıda ve maddeler olduğu bilinmektedir.