Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

tarafından
214
Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Migrenin tanımı beyinde meydana gelen bir hastalık gibi bilinse de aslında gelişimi beden merkezlidir. Migrende öne çıkan etken baş ağrısıdır. Bu yüzden sanki sadece baş ağrısıymış gibi düşünülebilir fakat bulantı, kusma, ishal ve terlemenin gözükmesi aslında bizde baş ağrısına neden olmaktadır.

Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bunun yanında sosyal yaşantımızda huzursuz olma, stres, ışığa, sese ve kokuya karşı duyarlılık göstermemiz genel belirtileri arasındadır.  Bazı lokal nörolojik etkiler arasında görmede bozukluk, cümle kuramama, uyuşuk ve dengesiz davranma, nadirende olsa kişide bayılma görülebilir. Yine de bütün bunlara rağmen her ne türde olursa olsun migren belirtileri kalıcı değildir. Gelin hep birlikte insanın başına bela olan migrenin nasıl oluştuğuna ve tedavi yöntemine bir göz atalım.

[reklam id=1]

Migren Nasıl Oluşur?

İnsanda bedenen acı hissetme duygusu pek hoş karşılanmaz fakat aynı zamanda bu bizi bazı olacaklar için önceden harekete geçirir. Böyle durumla karşılaşıldığında hastaya rahatsızlık veren etkenler gözden geçirilirse migren ve baş ağrısına neden olan alanlar tespit edilmiş olmakla beraber uygulanacak tedavi yöntemide belirlenebilir.

Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 1

Migren yalnızca otonom sinir sistiminde ki geçici bir bozulma olmakla beraber yapısal olarakta hasara yol açmamaktadır.

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migrenin tedavi yöntemi vardır fakat asıl mesele ve toplumda yıkılması gereken konu migrenin tedavisinin olmaması hatta onla yaşamayı kabullenmek gerektiği görüşüdür. Bu bakımdan çevrede migren şikayetleri olan aile, akraba ve tanıdık dostlardan da tedavinin gelişmediğini görmek migrene karşı açılan savaşta yenik bırakmaktadır.

Migren Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 2

Migrende doktorların yaygın şekilde tavsiye ettiği ilaçlar kullanılsa dahi etkisi bir yere kadar sürmektedir. Migreni ömür boyu yok edecek ilaç olmamakla beraber hasta ağrı sızı içinde bu durumun bir an önce bitmesini ister ama kendini de zamanla hayatının vazgeçilmezi bilip bununla yaşamaya hazırlamıştır. Fakat bu yenik düşmüş durumun üstesinden gelinmelidir.

Yazının başlarında belirttiğimiz gibi acı olan yerde vücut bir şekilde savunmaya geçecektir. Böyle durumlarda hastaya düşen hastalığa neden olan etkenleri bulmak ve bunun için kendininde kabul edeceği tedavi yöntemi belirlemektir. Unutmamak gerekirki sağlıkta öncelik ilaçlar değil, sizin hayata olan bağlılığınızdır.