Miyom Belirtileri

tarafından
584
Miyom Belirtileri

Miyom belirtileri, miyomları rahimde gelişen ve kötü huylu olmayan yani kanserleşmeyen kistler olarak tanımlayabiliriz. Miyomlar çoğunlukla doğurganlık döneminde oluşur. Rahim kanserine sebebiyet veren oluşumlar değildir.

Miyom Belirtileri 1

Miyomlar rahimin yumuşak musküler dokusunda gelişir. Bir tek hücrenin hızlıca bölünmesi ve çoğalmasıyla başlayan miyomlar, zaman içinde büyürler ve asıl dokudan farklı biçimde gelişirler. Bazı miyomlar çok hızlı büyürken, bazıları daha yavaş büyür. Kimi miyomlar büyümeye meyilliyken, kimi miyomlar ise zaman içinde kendiliklerinden küçülürler. Oluşmuş olan miyomlar hamilelik döneminde küçülebilir ve hatta doğum sonrasında rahmin normal boyutlarına dönmesiyle tamamen yok olabilirler.

Miyomların boyutları gözle görülemeyecek denli küçük olabildiği gibi, rahimde genişleme yapabilecek kadar büyük de olabilir. Bu miyomlar o denli büyür ki rahmi büyüterek rahmin göğüs kafesine ulaşmasına bile sebep olabilirler.

[reklam id=1]

Miyomu olan her 4 kadında 3’ü kendisindeki miyom oluşumunun farkında değildir. Zira miyomlar genelde belirti vermezler. Hekimler başka problemler sebebiyle kendisine gelen hastada ultrason cihazı ile tesadüfen miyomları tespit ederler.

Miyomların neden oluştuğuna dair net bir şey söylemek de mümkün değildir. Ama çalışma ve araştırmalar sonucunda miyomların genetik değişiklikler ve hormonlar sebebiyle oluştuğu söylenebilir.

Miyom Belirtileri 2

Miyom Nedir Belirtileri Nelerdir

Her ne kadar kadınlar kendilerinde miyom olduğunu uzun süre anlayamasalar da miyomların bazı belirtiler verdiği söylenebilir. Peki miyom belirtileri nelerdir, miyomları nasıl fark edebiliriz?

Rahimde miyom belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Regl kanamasının yoğun olması
  • 1 haftadan fazla süren regl kanamaları
  • Sık idrara çıkma isteği
  • Pelvis bölgesinde ağrı ve baskı hissi
  • Tuvalet yaparken zorlanma hissi, kabızlık
  • Bacaklarda ve sırt bölgesinde ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve ilişkiden sonra kanama
  • Nadir de olsa ateş
  • Karın bölgesinde şişlik

Miyom Belirtileri 3

Rahimde miyom belirtileri ana hatlarıyla böyledir. Kadınların dünyasında hayli yaygın olan bu rahatsızlığı oluşmadan önleyebilmek adına düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırmak ve rahatsızlanmayı beklemeden hekimi ziyaret etmek gerekir. Başlangıç aşamasında yakalanan miyomların tedavisi çok daha kolaydır.