Miyom Nedir Neden Olur?

tarafından
228
Miyom Nedir Neden Olur?

Miyom nedir neden olur, konu kadın hastalıkları olunca çok sık duyulan kelimelerden biri de miyomlardır. Peki myom nedir, ne anlama gelir, miyom hastalığı tehlikeli bir hastalık mıdır göz atmakta fayda var.

Miyom Nedir Neden Olur? 3

Myomlar rahimde bulunan iyi huylu, yani kanserleşmemiş tümörlerdir. Kadınların üreme organlarındaki en sık tümör tipi myomlardır denebilir. Kadınların hemen hemen %20 ila 25’inde miyom oluşur. Myomların oluşumunda östrojen hormonunun etkili olduğu bilinmektedir. Myomlar çoğu kez belirti vermezler. Adet düzeninde değişimler, ağrı, karın şişliği çoğunlukla miyom belirtisidir.

Belirti vermeyen, küçük çapta olan yahut menopoza yaklaşan bir kadında oluşan myomlar çoğunlukla tedavi gerektirmez. Bunun haricinde bazı bulgular da şikayetleri gerekli kılabilir. Hatta miyomlarla birlikte rahmin de alınması gerekir. Ama hamile kadınlarda miyomlar anne ve bebek için sorun teşkil etmezler.

[reklam id=1]

Rahimde miyom kanser olmayan tümörlerdir dedik. Rahimde miyom çoğu kez belirti vermeyebiliyor. Ama miyomların sayıları, büyüklükleri, yerleri problemlere yol açabilmektedir. Miyomlar hekim tarafından mutlaka incelenmeli ve hekim tarafından mutlaka düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Miyom Neden Olur?

Miyomlar daha çok 30 ila 40 yaş arasındaki kadınlarda görülse de her yaştan kadında oluşabilmektedir. Sık görülseler de miyom oluşumuna neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Kadınlık hormonu olan östrojenin miyomların büyümesini hızlandırdığı bilinmektedir.

Miyom Nedir Neden Olur? 2

Vücuttaki östrojen seviyesi bazı koşullara göre artabilir yahut düşebilir. Sözgelimi gebelik östrojende artışa, menopoz ise azalmaya sebep olabilmektedir. İlaçlar da östrojen seviyesini değiştirir.

Rahimde miyom nedir kadınların en fazla sorduğu soruların başında gelmektedir. Miyom nedir sorusu kadar miyom belirtileri de önem teşkil eder. Miyomlar çoğu kez hiç belirti vermeseler de belirti verdiklerinde vücutta şu değişiklikler görülür:

  • Adet değişiklikleri; fazla adet kanaması, uzayan ve sıklaşan kanamalar, kramplar, adet dışı zamanlarda kanama ve kan kaybına bağlı kansızlık
  • Ağrı; Belde yahut karında şiddetli, küt ve sancılı ağrılar, cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Baskı; idrar yaparken zorlanma ve sık idrara çıkma, bağırsaklarda tembellik, anüs çevresinde ağrı, büyük tuvalet yaparken ağrı hissi ve zorlanma
  • Düşük; Kadınlarda düşük ve kısırlık da miyomların varlığı sebebiyle olabilir.

Miyom Ağrı Yapar mı?

Miyomlar her ne kadar ağrı yapmasalar da bazı kadınlar bel, sırt ve bacaklarında meydana gelen ağrılardan şikayet ederler.

Miyom Nedir Neden Olur? 1

Bu ağrıların bir kısmı yanlış oturma ve duruş pozisyonlarından kaynaklansa da bazı ağrıların sebebi olarak iyi huylu tümörler gösterilebilir. İşte miyom ne demek sorusunun bir başka yanıtı da budur. Miyomlar iyi huylu tümörlerdir.  Şiddetli ağrılar mutlaka dikkate alınmalı ve mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.