Mozaik Pasta Tarifi

tarafından
2187
Mozaik Pasta Tarifi

Mozaik pasta, hazırlanması oldukça kolay, görsel açıdan da güzel görünen ve beğeniyle tüketilen tatlardandır. Mozaik görünümlü olmasından ötürü mozaik pasta adını almış bir pasta çeşididir. Pötibör bisküvi ile hazırlanan mozaik pasta tarifi içine farklı lezzetler de katılarak daha zengin içerikli bir pasta elde edilebilir. Tarifimizdeki bitter çikolata olmadan da mozaik pasta yapılabilir.

Ek olarak dilerseniz bisküvinizin arasına ceviz ya da fındık parçalayarak da farklı bir lezzet yaratabilirsiniz. Pötibör bisküvili mozaik pasta tarifi dışında bebe bisküvisi ile de mozaik pastanızı yapmanız mümkün. Mozaik pasta ile piramit pasta tarifi birbirine oldukça benzediğinden piramit pasta da oldukça kolay yapılabilen bir pasta çeşididir. Piramit pastada mozaik pastadan farklı olarak malzeme arasına meyve konulmaktadır.

[reklam id=1]

Mozaik pastanın buzlukta bekletilme süresi yumuşak kıvamlı olmaması açısından önemlidir. Mozaik pasta yapımı sırasında bisküvileri tek tek kırmak ve çok fazla ufalamamak gerekmektedir.

Mozaik Pasta Yapımı İçin Malzemeler

 • 2 paket pötibör bisküvi
 • 100 gram margarin ya da tereyağı
 • 2 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı şeker
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 2 yemek kaşığı iri çekilmiş ceviz
 • Streç folyo

Mozaik Pasta Yapımı İçin Malzemeler

Mozaik Pasta Nasıl Yapılır?

 1. Mozaik pasta için öncelikle yağı bir tavada eritiyoruz. O sırada biz bir yandan bisküvileri bir kapta parçalama işlemini yapabiliriz.
 2. Eriyen margarinin üzerine süt, şeker ve kakaoyu ekleyerek karıştırıyoruz. Daha sonra bitter çikolataları da ekleyerek erimeleri için bir süre bekliyoruz.
 3. Karışımı bisküvilerin üzerine ekleyerek malzemeleri ezmeden tekrar karıştırıyoruz.
 4. Sonrasında karışımı streç folyo üzerine boşaltarak elimizle rulo şeklini vererek buzlukta bekletmeye hazır hale getiriyoruz.
 5. Buzlukta bekletilen ve süre sonunda çıkartılan pastamız servise hazırdır. İsteğe bağlı olarak üzerine pudra şekeri serpilebilir.