Müsli Nedir?

tarafından
304
Müsli Nedir?

Müsli diyeti ile zayıflamak mümkündür. Özellikle Avrupa ülkelerinde kahvaltıların vazgeçilmezidir. Son zamanlarda ülkemizde de tanınmaya ve tüketilmeye başlanmıştır. Yazımızın devamında müsli hakkında ve müsli diyetinin nasıl uygulanması gerektiği üzerine her türlü bilgiyi veriyor olacağız. Tahıl tanelerinin öğütülmesi ile elde edilmektedir. Tahılların öğütülmesi ve yenilebilir hale getirilmesi ile elde edilmektedir.

Müsli Nedir?

Öğütülen tahılların içerisine kuru ya da yaş meyve eklenerek tüketilmektedir. Çikolatalı kahvaltılıklara göre çok daha sağlıklı bir alternatiftir. Yulaf, mısır, buğday ve çavdar gibi tahıllardan yapılır. Vitamin ve mineraller bakımından çok zengindir. En çok sade müsli nedir soruları akıllara gelmekte ve uygulanmaktadır. Çok pratik kullanımı nedeniyle ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış ve popüler olarak tüketilmektedir.

Müslinin süt ve süt ürünleri ile tüketilmesi durumunda kalsiyum ve protein değeri artacaktır. Bu şekilde hem daha besleyici, hem de lezzetli olacaktır. Besin değerinin çok yüksek olması nedeniyle gün boyu ihtiyacınız olacak enerjiyi almış olacaksınız. Öğün aralarında müsli tüketimi daah doğru olacak ve vücudunuzun eksilen enerjisini geri kazanmış olacaksınız.

[reklam id=1]

Tokluk hissi vermesi diyet bakımından çok önemlidir. Yazımızın devamında müsli nedir nereden alınır gibi sorularında yanıtlarını bulabileceksiniz. Ancak, öncesinde müsli diyeti nasıl uygulanmalıdır noktasına değinmek istiyoruz. Örnek müsli diyeti listesi aşağıdaki gibidir. Sade ve safed müsli türleri bulunmaktadır. Genel anlamda safed müsli nedir noktasında detayları inceleyebilirsiniz.

1.gün

Diyetin ilk gününe yarım bardak yağsız süt ve muz ile hazırlanmış 1 büyük kase müsli yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde ton balıklı salata ve ince dilim kepekli ekmek, ara öğünde 50 gram fıstık ve akşam yemeğinde de 100 gram tavuk göğsü ile küçük porsiyon makarna tüketebilirsiniz.

2.gün

2 dilim kepekli tost ekmeği, 1 yumurtalı peynirli omlat ve domates salatalık ile kahvaltıya başlayabilirsiniz. Ara öğünde kuru kaysı veya erik, öğle yemeğinde ise 1 büyük kase müsli tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde patetes salatası, küçük 1 porsiyon tavuk fileto ve 2 kaşık yağsız yoğurt ile günü tamamlamalısınız.

Müsli Nedir? 1

3.gün

Diyetin üçüncü gününde güne 1 büyük kase müsli ile başlamalısınız. Ara öğünde 1 kase meyve, öğle yemeğinde kepekli sandiviç ekmeği, 1 dilim peynir, domates, yeşillik, ayran içebilirsiniz. Yine ara öğünde 1 kase meyve ve akşamda makarna, sebze sote ve 1 kase yağsız yoğurt ile günü tamamlamalısınız.

4.gün

2 dilim kızarmış buğday ekmeği, haşlanmış yumurta ve domates ve de salatalık ile güne başlamalısınız. Ara öğünde kuru yemiş ve elma tüketmeniz serbesttir. Öğle yemeğinde 1 kase müsli ve akşam yemeğinde de 1 orta boy ızgara balık, 1 dilim tahıl ekmeği ve de boş yeşil salata yiyebilirsiniz.

5.gün

Kahvaltıda greyfurt, yağsız peynir, siyah zeytin ve 1 dilim kızarmış ekmek yemelisiniz. Ara öğünde elma, öğle yemeğinde 3adet ceviz, 1 kase müsli, akşam yemeğinde de etli nohut yemeği, 3 yemek kaşığı bulgur pilavı, salata, yoğurt tüketebilirsiniz.

Müsli Nedir? 2

6.gün

Kahvaltıda 1 büyük kase müsli, öğle yemeğinde 1 kase sebze çorbası ve 1 dilim tahıl ekmeği, akşam ise 2 dilim ızgara biftek ile 1 kase salata yiyebilirsiniz.

7.gün

Kahvaltıda 1 bardak portakal suyu, haşlanmış yumurta, yağsız beyaz peynir ve 2 dilim kepek ekmeği yenilebilir. Ara öğünde karışık kuru yemiş ve öğlen yemeğinde 1 kase müsli yenilebilir.  Akşam ise ızgara tavuk göğsü ile az pilav ve salata tüketilebilir.

Müsli diyeti ile haftada 3-4 kilo vermek mümkündür. Diyete başlamadan önce doktor kontrollerinizi yaptırmalı ve uzman desteği ile başlamalısınız. Kan değerleriniz ve diğer kontrolleri detaylı olarak incelemenizde fayda vardır.