Mutfak Dekorasyonu

tarafından
1959
Mutfak Dekorasyonu

Pek çok bayan için evin en güzel yeri mutfak dekorasyonu aynı zamanda en eğlenceli dekore edilen bölümü konumundadır. Bayanların en çok zaman geçirdikleri ev alanlarından olan mutfakların dekorasyonunda tamamen kullanıma göre bir tarz seçilmesi gerekir. Modern yemekler yapmayı seven ve sürekli yeni tatlar denemekten hoşlanan bir bayanın mutfağında klasik ve eski malzemelerin bulunması, hem yapılacak yemeklerde zorlanmaya hem de kişinin mutfağa girme isteğinde azalmaya neden olabilir. Bu nedenle mutfak dekorasyonu yapılırken mutlaka bayanların fikirleri alınmalı, mümkünse bu iş sadece onlara bırakılmalıdır.

Yeni bir mutfak dekorasyonu yapılırken kişilerin göz zevkleri kadar kullanışlı olmasına da dikkat edilmeli. Örneğin dar alanlı bir mutfağa sırf kullanacak kişinin hoşuna gidiyor diye köşe koltuk konumlandırılması, alanın daha çok daralmasına hatta mutfağın bazı bölümlerinin kullanılamamasına neden olacaktır. Bu nedenle güzel mutfak dekorasyonu yaparken kullanışlı olmasını da göz ardı etmemek gerekir. Kullanışlılık kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, dekorasyonda kullanılan renklerin seçimidir. Aydınlık ve ferah bir mutfak için koyu renklerden çok açık renklerin seçimine dikkat edin. Eğer mutfağınızı iki renkli olarak tasarlamak isterseniz, bir açık bir de koyu renk seçebilirsiniz. Tasarımda açık renge ağırlık vermek mutfağın daha hoş görünmesini sağlayacaktır.

[reklam id=1]

Mutfak dekorasyonu 2016 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi modern çizgilerin yer aldığı tasarımlardan oluştu. Görselliğin yanında kullanışlı bir mutfak isteyenler için aşağıda kısaca dikkat edilmesi gereken noktaları maddeler halinde sıraladık. Sizde yeni bir mutfak dekorasyonu tasarlarken mutlaka bu maddelere dikkat ederek tasarlamaya dikkat edin.

Mutfak dekorasyonunda kullanılan zemin malzemesi çok önemlidir. Çok fazla kaygan olmayan, kolay temizlenebilen ve genel dekorasyon renklerinin bir iki ton koyusu renginde bir zemin kaplaması tercih etmeniz hem kullanışlılık hem görüntü açısından iyi bir seçim olacaktır.

Yeni bir mutfak dekore ederken en önemli parçalardan biri de mutfak dolaplarıdır. Kişisel zevkinize göre desen ve rengini seçebileceğiniz mutfak dolaplarının neme dayanıklı ve kolay temizlenebilen özellikte olmasına dikkat edin. Bu özellikler hem mutfak dolabınızı uzun süre kullanmanızı hem de kolay temizlemenizi sağlayacaktır.

Mutfakta uzun süre kullanacağınız tezgahların seçiminde de zeminde olduğu gibi dikkatli olmanız gerekir. Uygun fiyatlı bir mutfak tezgahı için ahşap ya da granitten yapılmış tezgahlar tercih edilirken, uzun süreli kullanımlar için ideal olan beton ve çelik mutfak dolapları da son dönemlerde sıkça kullanılan mutfak tezgahları arasında yer alıyor.

Mutfak Dekorasyonu 1

Mutfak dekorasyonu sırasında ilk başta belirttiğimiz gibi mutfak çeşidi seçiminde evin hanımının zevki ve isteklerine göre bir seçim yapılmalı. Ne de olsa en fazla vakit geçirecek ve yemek hazırlayacak olan kişi evin hanımları.

Amerikan mutfak da denilen açık mutfakların dekore edilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mutfağın herkes tarafından görünecek olmasının göz önünde bulundurulmasıdır. Yemek yapmak ve servis için kullanılan mutfak araç gereçlerinin tümünün dolap ya da raflarda saklanacak şekilde düzenlemeli bir mutfak dekorasyonu bu tür mutfaklar için idealdir.

Küçük mutfaklar için yeni dekorasyonda ise en önemli nokta, en küçük alanın bile değerlendirilmesidir. Bunun için modüler mobilyalar ve mini raflar kullanılabilir. Ayrıca tavan ve duvarlar da küçük mutfaklar için mutlaka değerlendirilmesi gereken alanlardır.

En güzel mutfak dekorasyonu için verdiğimiz bilgiler ile hem kullanışlı, hem hoş görünümlü yeni bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi mutfak dekorasyonunda da yılın moda renkleri, desenleri ve ürünlerini de mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir.