Mutfak Püf Noktaları

tarafından
1560
Mutfak Püf Noktaları

Mutfak Püf Noktaları

Mutfak sırlarımızı paylaşıyoruz, sakın kimseye söylemeyin… 🙂 Mutfak, kimilerinin başının belası, kimilerinin ise en mutlu olduğu yer. Pekiyi mutfak sizin için ne ifade ediyor?

Günümüzde ev dışında beslenme o kadar arttı ki, bazı çalışan kadınlar mutfağın yerini bile unutacak duruma geldi. Oysa evsel beslenme faydalı olduğu kadar ekonomik de olduğu için hem sağlığınızı hem kesenizi koruyor.

Örneğin, kaç kadın pilavı bir Osmanlı kadını gibi tutturabilir? Bu tecrübemidir yoksa bu işin bir formülü var mıdır? Elbette pek çok püf noktası var ve elbette deneyim çok önemli.

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Tabii mutfakta püf noktalar saymakla bitmez, bu yazımızda sizlerle birkaç tanesini paylaşacağız. İleri zamanlarda daha fazla detayla karşınızda olmaya devam edeceğiz.

Googie lifestyle

Mutfakta Pratik Bilgiler

  • Sebzelerin saklanması hakkında ne biliyorsunuz, alırsınız dolabın altındaki sebzeliğe koyup tüketirsiniz. Normal koşullarda doğru hareket budur tabii. Ama farkında mısınız, buzdolabınızın buzluk kısmı boşa çalışıyor. Acaba vaktiniz boşken, bazı sebzeleri ayıplayıp doğrasanız ve derin dondurucuya birer pişirimlik buzdolabı poşetleri içinde istifleseniz mi? Mesela çok yoğun bir günün akşamında yemek yapmak bu şekilde hiç de zor olmasa gerek.
  • Soğanı blender ile doğramayın. Blender içine konulan her şeyi çamur kıvamına getirir. Çok az mutfak robotunda soğan doğrama programı vardır, diğer blenderler ne yazık ki soğanı püre yapar ve soğanın suyu yemeklerinize hiç de hoş bir tat vermeyecektir.

[reklam id=1]

  • Salça alıyorsunuz hemen küfleniyor. Ne mutlu size, küflenen salça içerisinde koruyu olmadığına işarettir. Ancak bunu da engellemenin bir yolu tabiî ki var. Öncelikle salçanızı kullanırken kavanozun camında artık kalmamasını sağlayın onları içeri doğru sıvayın. Kavanozun en üstüne ilk kullanımdan sonra 1 parmağa yakın sıvı yağ eklerseniz, yağ altta kalan salçanın hava almasını önler ve salçanız küflenmez.
  • Sebze yemeklerinde süper teknik, çiğden pişirme. Çok basit bir cümlelik bir anlatım mevcut. Tencereye her şeyi koyun, (soğan, sebze, yağ, tuz, salça, domates vs.). İçeriğin üstünü kaplayana kadar su ekleyin, karıştırın ve kapağını kapatın, hafif ateşte pişmesi daha doğru olacak olup, 45 dakika sonra sebzelerin piştiğini onaylayarak servis edebilirsiniz.

Mutfak-Puf-Noktalari2

  • Bir garip bulgur pilavı tarifi. Pilavlık iri kırım bulguru tuzlu suda iyiçe haşlıyoruz. Ama buraya dikkat bulgur suyu çekmemeli sonuna kadar çorba kıvamında olmalı. Haşlanan bulguru kevgirde süzüp, duruluyoruz ve ayırıyoruz. Tenceremize makul miktarda sıvı yağ, ve salça ekliyoruz. Salçamız iyice piştikten sonra haşlanmış bulguru bu tencereye ekleyip, 5 dakika kadar yağ ve salçanın nüfuz etmezini bekliyoruz. İşte karşınızda tane tane bulgur pilavı. İsteseniz de lapa olamaz…
  • Çay demlemeyi bilmiyor musunuz? İşte size birkaç püf noktası. Öncelikle çay haşlanmaz. Çok yapılan bir hata çay suyunun demliğe, kaynarken alınmasıdır ki bu işlem çayı haşlayacaktır. Çayın demleme suyunun 80-90 derece civarında olması gerekir.  Bu nedenle çayı demlemek için kaynamasından biraz önceki bir zamanı tercih etmek doğru olacaktır. Miktarı ise size ve çayın niteliklerine bağlı olarak değişir.  Bir başka teknik ise, alttaki kaynama suyunu koymadan önce, su soğukken deme su eklemektir. Böylece alt ısınırken üstteki dem suyu da yavaş yavaş ışınır ve ulaşabileceği azami sıcaklık, 80 derece civarında kalır. Böylelikle çayımız haşlanmaktan kurtulur.

Mutfak-Puf-Noktalari3

  • Buzdolabi kokusuna kesin çözüm için 2 önlem. Her şeyden önce buzdolabınızı tamamen boşaltın, temel temizliğinizi yapın. Poşetleri atın ve mümkünse dolaba market poşeti ve benzeri plastik ambalaj koymayın. Temizliten sonra buzdolabınızı elma sirkesi ile detaylı biçimde ovun. Bu birkaç gün kokacaktır ama uzun vadede çok işinize yarar. Son olarak, yumurtalarınızı koyduğunuz yan rafa,3-4 iri parça mangal kömürü koyun. Mangal kömürü aktif karbon özelliği ile bakterilerle savaşır…